"EIT Digital Venture Program" virtuālajā pirmsakselerācijas programmā uzņemta arī "Teamshape" komanda no Latvijas.
"Teamshape" attīsta analītikas platformu, kas palīdz vadītājiem uzturēt saikni un veicināt to darbinieku labsajūtu, kuri strādā attālināti. "Šobrīd aktīvi strādājam pie produkta tiešsaistes versijas pabeigšanas, ko plānojam laist klajā pēc mēneša – jūlijā. Esam panākuši vienošanos ar uzņēmumiem no Latvijas, Lietuvas un Zviedrijas, kuri ir gatavi ieviest mūsu digitālo rīku savā cilvēkresursu vadīšanā. Cenšamies nodrošināt pilnvērtīgu produkta funkcionalitāti, lai radītu vērtību šo pirmo klientu darbinieku labsajūtas celšanai," teic Jēkabs Dambergs, "Teamshape" vadītājs.
"EIT Digital" partneris šajā programmā četrās valstīs – Baltijā un Ukrainā - ir jaunuzņēmumu akselerators "Startup Wise Guys". "Startup Wise Guys" tiešsaistes pirmsakselerācijas programmu vadītāja Aļona Beļinska stāsta, ka šajās valstīs saņemts 41 pieteikums, kas kvalificējās programmas noteikumiem, no kuriem atlasītas piecas komandas ar lielāko potenciālu. To vidū ir pa divām komandām no Igaunijas un Lietuvas un viena no Latvijas.
Runājot par to, kāpēc šāda virtuāla programma ir aktuāla tieši šobrīd, A. Beļinska teic, ka idejas stadijas jaunuzņēmumi ir tā grupa, kas arī parastos apstākļos parasti paļaujas uz finansējumu, kas nāk no ģimenes, pašu uzkrājumiem un draugiem, jo tradicionāli investori tik agrīnas stadijas kompānijās vēl neiegulda.
"Krīzes situācija ir izmainījusi investīciju nozari un pat jau sevi pierādījušiem un veiksmīgiem uzņēmumiem šis ir ļoti grūts brīdis iegūt finansējumu, nemaz nerunājot par izteikti agrīnām idejām. Taču jau 2008. gada krīzē redzējām, ka tieši grūtības bieži vien ir vajadzīgais katalizators labu un veiksmīgu uzņēmumu izveidošanai," teic Aļona Beļinska.
"Krīze ir lielisks laiks veidot ko jaunu un šī programma sniedz ne tikai finansiālo atbalstu līdz pat 25 tūkstošu eiro apmērā no "EIT Digital", bet arī nodrošina labi strukturētu palīdzību astoņu nedēļu garumā no "Startup Wise Guys" akseleratora par biznesa pamatiem, pārdošanu, investīciju piesaisti, dibinātāju līgumiem un citiem juridiskiem jautājumiem," teic A. Beļinska.
"EIT Digital Venture Program" tiešsaistes pirmsakselerācijas programma tiek īstenota 20 Eiropas valstīs. Programma notiek trešo gadu pēc kārtas un otro reizi "Startup Wise Guys" ir šīs programmas partneris Baltijā un tuvējā reģionā. Pērn programmā tika uzņemti septiņi dalībnieki no Baltijas un Polijas, kas veiksmīgi pabeidza tiešsaistes programmu, reģistrēja savu uzņēmumu un saņēma finansējumu. "Gadu pēc programmas visi šie uzņēmumi joprojām aktīvi darbojas, kas principā nozīmē 100% veiksmi," uzskata A. Beļinska. Pērn programmā kopumā piedalījās 28 uzņēmumi.
"EIT Digital Venture Program" virtuālās pirmsakselerācijas programmai varēja pieteikties idejas stadijas jaunuzņēmumi, kas vēl nav reģistrējuši ar šo ieceri saistītu uzņēmumu. Pirmos piecus tūkstošus eiro komanda saņem, iestājoties programmā, bet nākamos desmit tūkstošus eiro – reģistrējot uzņēmumu. Šajā stadijā "EIT Digital" iegūst 5% no uzņēmuma kapitāldaļām. Piesaistot papildu investīcijas, uzņēmumi var pretendēt vēl uz desmit tūkstošiem eiro no "EIT Digital".
"EIT Digital Venture Program" programma ir piemērotā idejas stadijas jaunuzņēmumiem, kuriem ir nepieciešama finansiālais atbalsts, lai radītu un pārbaudītu minimālo produktu un reģistrētu uzņēmumu.
Daudziem tā ir vienīgā iespēja iegūt finansējumu pirmajam prototipam, jo investori parasti dod priekšroku jau tirgū sevi pierādījušiem produktiem un uzņēmējiem.
""EIT Digital Venure Program" mums palīdz ar tās vērtīgo zināšanu bāzi. Nereti, kad esam pārāk fokusējušies uz mūsu risinājuma attīstīšanu, tad programmas saturs mudina mūs apstāties un saskatīt lielo bildi. "Startup Wise Guys" ir pieredze darbā ar dažādiem tehnoloģiju uzņēmumiem un mentoru kvalitāte ir ļoti augstā līmenī - tas ir tas, kas vajadzīgs mūsu stadijas jaunuzņēmumam," uzskata J. Dambergs.
Vaicāta, kādi ir virtuālo akselerācijas programmu plusi, A. Beļinska teic, ka tās ir lētākas, jo nav ceļa un dzīvošanas izdevumi ārzemēs, kā arī ir ērtāk apvienojamas ar mācībām vai pamatdarbu, kas "EIT Digital Venture Program" un "Startup Wise Guys" virtuālās pirmsakselerācijas programmu gadījumā ir noderīgi, jo tajās piedalās salīdzinoši agrīnas stadijas uzņēmumi, kur bieži vien darbinieki vēl nav aizgājuši no sava algotā darba vai arī attīsta idejas paralēli studijām. Šādām programmā ir iespēja piesaistīt labākus ārvalstu mentorus, kam ir vieglāk no sava biroja vai mājām pieslēgties virtuālam zvanam, nekā ceļot un vairākas dienas būt prom, lai novadītu tāda paša garuma klātienes lekciju.
Tomēr šādām programmām ir arī šādi tādi mīnusi. Parasti tiešsaistes programmas tiek plānotas ar mazāko intensitāti, jo ir daudz grūtāk noturēt dalībnieku uzmanību un mentora enerģiju četru stundu garā darbnīcā tiešsaistē nekā klātienē. Līdz ar to klātienē var rīkot intensīvākas programmas, kur jaunuzņēmumi var iegūt vairāk informācijas īsa laika periodā. "Mēs esam pieraduši strādāt ar dibinātājiem un viņu personisko izaugsmi, kā arī veicināt programmas dalībnieku savstarpējo tīklošanos un palīdzību. Tiešsaistē tas noteikti ir daudz lielāks izaicinājums, jo klātienes cilvēcisko komunikāciju tomēr nevar pilnībā aizstāt ar video zvaniem," novērojusi A. Beļinska.
Organizatoru novērojumi liecina, ka lielākās problēmas agrīnas stadijas jaunuzņēmumiem ir saprast, kas ir kompānijas klients, kā sākt ar tiem komunicēt, kā izveidot produktu, balstoties uz potenciālo klientu atsauksmēm, u. tml. "Mēs pielāgojām mūsu saturu, lai aptvertu šo tēmu loku jau pašā sākumā un ceram, ka tas nākotnē atvieglos jaunuzņēmumu dzīvi," saka A. Beļinska.
db.lv jau rakstīja, ka, lai gan pandēmija ir ieviesusi korekcijas, "Startup Wise Guys" turpina abas pavasara akselerācijas programmas, tās pilnībā pārnesot tiešsaistē. Rīgas programma ar fokusu uz biznesa pakalpojumiem bija jāuzsāk aprīlī, burtiski nedēļu pēc tam, kad valstī tika izsludināts ārkārtas stāvoklis. Ņemot vērā veselības riskus un ceļošanas ierobežojumu, uzņēmums pieņēma lēmumu visu programmu pagaidām nodrošināt tiesšaistē.
Akseleratora mārketinga vadītāja Zane Bojāre iepriekš norādīja, ka pārnest programmu tiešsaistē neesot bijis tik sarežģīti, jo jau pusotru gadu akselerators vada tiešsaistes pirmsakselerācijas programmas un tam bija pieredze šāda veida pasākumiem. "Esam gandarīti par to, ka kopš marta esam veikuši 19 akseleratora fonda investīcijas programmās uzņemtajos jaunuzņēmumos, tādējādi palīdzot tiem pārvarēt krīzi un kopumā mazināt krīzes ekonomisko ietekmi," norāda Z. Bojāre. Latvijā notiekošajā programmā ir arī viena vietējā komanda – "FjordHub".
"EIT Digital Venture Program" programma ir Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) zināšanu un inovāciju kopienas "EIT Digital" programma jaunuzņēmumu atbalstam virtuālas pirmsakselerācijas programmas veidā. Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūta izveidots 2008. gadā kā Eiropas lielākā inovāciju kopiena ar vairāk nekā tūkstoš partneriem un 50 inovāciju centriem. Organizācija ir atbalstījusi vairāk nekā 2000 uzņēmumus, radījusi vairāk nekā 6100 darbavietas un vairāk nekā 900 jaunus produktus un pakalpojumus. Vairāk nekā 2200 studenti absolvējuši ar Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūta saistītas maģistra un doktora studiju programmas. Līdz šim Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūta atbalstītie uzņēmumi piesaistījuši vairāk nekā 1,5 miljardus eiro ārējās investīcijas. Latvijā darbojas piecas no astoņām Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūta zināšanu un inovāciju kopienām - "EIT Climate-KIC", "EIT Food", "EIT RawMaterials", "EIT Health" un "EIT InnoEnergy", bet jaunuzņēmumu akselerators "Startup Wise Guys" sadarbojas ar "EIT Digital", īstenojot virtuālās pirmsakselerācijas programmas.
Db.lv jau rakstīja, ka2020. gadā Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūts investēs 500 miljonus eiro zināšanu un inovāciju kopienās. Piemēram, zināšanu un inovāciju kopienai "EIT Health" bija paredzēts 85,1 miljons eiro, "EIT Raw Materials" 81,7 miljoni eiro, "EIT Climate-KIC" 78,4 miljoni eiro, "EIT InnoEnergy" 77,8 miljoni eiro, "EIT Digital" - 66,2 miljoni eiro. Finansējums katrai no astoņām zināšanu un inovāciju kopienām piešķirts, izvērtējot to stratēģiju un biznesa plānus 2020. gadam, kā arī to līdzšinējos sasniegumus.