Eiropas rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) finanšu instrumenta "TaiwanBusiness – EBRD Technical Cooperation Fund" ietvaros uzsāk sadarbību ar jaunuzņēmumu akseleratoru "Startup Wise Guys".
Organizācijas sadarbojas finanšu tehnoloģiju akselerācijas programmas "Wise Guys Fintech 4" ietvaros, kas sāksies oktobrī un būs bāzēta Lietuvas galvaspilsētā Viļņā. Programmai var pieteikties plaša spektra finanšu tehnoloģiju uzņēmumi, tai skaitā tādi, kas strādā ar analītikas, drošības un regulējuma aspektiem. Programmā uzņemtie jaunuzņēmumi varēs saņemt līdz 100 tūkstošu eiro lielu sākotnējo investīciju ar iespēju to vēlāk papildināt. Investīcijas apjoms ir atkarīgs no uzņēmuma attīstības stadijas un tirgus rādītājiem. "Jaunuzņēmumi piedalīsies līdz pat piecus mēnešus garā pilna laika akselerācijas programmā, kurā būs kombinēti klātienes un tiešsaistes moduļi," stāsta Zane Bojāre, "Startup Wise Guys" mārketinga vadītāja.
Divās jaunās programmās pavasarī "Startup Wise Guys" uzņēma 19 komandas. Tallinā bāzētā programma "CyberNorth 2" ar fokusu uz kiberdrošību sākās īsi pirms robežu slēgšanas un ārkārtas stāvokļa izziņošanas un komandas jau divas nedēļas bija strādājušas kopā, bet Rīgā bāzētā biznesa programmatūras kā pakalpojuma programma uzreiz tika uzsākta tiešsaistē. "Spītējot krīzei "Startup Wise Guys" turpina abas pavasara akselerācijas programmas, tās pilnībā pārnesot tiešsaistē. Rīgas programma ar biznesa risinājumu fokusu bija jāuzsāk aprīlī, burtiski nedēļu pēc tam, kad valstī tika izsludināts ārkārtas stāvoklis. Ņemot vērā veselības riskus un ceļošanas ierobežojumu, pieņēmām lēmumu visu programmu pagaidām nodrošināt tiešsaistes vidē," teic Z. Bojāre. Programma ir pagarināta un joprojām tiek apsvērta iespēja vasaras beigās, ja nebūs otra vīrusa uzplaiksnījuma, sapulcēt komandas Rīgā aktīvākam klātienes darbam.
Pārnest programmu tiešsaistē neesot bijis tik sarežģīti, jo jau pusotru gadu akselerators vada tiešsaistes pirmsakselerācijas programmas un tam bija pieredze šāda veida pasākumiem. "Esam gandarīti par to, ka kopš marta esam veikuši 19 akseleratora fonda investīcijas programmās uzņemtajos jaunuzņēmumos, tādējādi palīdzot tiem pārvarēt krīzi un kopumā mazināt krīzes ekonomisko ietekmi," norāda Z. Bojāre. Latvijā notiekošajā programmā ir arī viena vietējā komanda – "FjordHub".
"Startup Wise Guys" komanda līdzdarbojās Covid-19 krīzes risinājumu meklēšanai veltītājā tiešsaistes hakatonā "Hack the Crisis" Igaunijā un "HackForce" Latvijā. "Burtiski nedēļas laikā tika palaista īpaša tiešsaistes pirmsakselerācijas programma komandām, kas nākušas no dažādajiem krīzes laika hakatoniem. Lai tālāk attīstītu hakatonos radītās idejas un produktus, sešu nedēļu garumā ar komandām strādāja vairāk nekā 50 starptautiski mentori un "Startup Wise Guys" komanda," teic Z. Bojāre.
Viena no trim tiešsaistes pirmsakselerācijas programmas uzvarētāju komandām ir "Homestudy", kas radās Latvijā notiekošajā hakatonā "HackForce". Tajā ir trīs dibinātāji, tai skaitā Kalvis Pētersons no Latvijas, kas sākotnēji pasākumā startēja ar citu ideju, bet pēdējā brīdī to atmeta un mentoru ietekmē pievērsās izglītības jomai un saprata, ka skolotājiem trūkst iespējas attālināti labot ar roku rakstītus mājasdarbus. Pirmsakselerācijas programmas ietvaros komanda saņēma 6000 eiro no atbalstītāja "EFSE Entrepreneurship Academy".
"Pirms krīzes bijām izvirzījuši grandiozus plānus "Startup Wise Guys" ģeogrāfiskai ekspansijai un rudenī bijām plānojuši palaist pirmo programmu Itālijā. Ņemot vērā Covid-19 radīto triecienu Itālijai, nolēmām negaidīt un rīkoties, un jau maijā palaidām trīs stadiju tiešsaistes programmu "JUMP for Italy" ar mērķi palīdzēt Itālijas tehnoloģiju un jaunuzņēmumu ekosistēmai atkopties un radīt jaunus risinājums," stāsta Z. Bojāre.
Šobrīd noslēgti pirmie divi programmas posmi – pasākumus "6 Idea Garage", kur cilvēki varēja prezentēt savas idejas un saņemt īsu atgriezenisko saiti no mentoriem, un 48 stundu tiešsaistes hakatons. Pirmā posma pasākumā kopumā tika prezentētas 40 idejas, bet hakatonam pieteicās 19 komandas. Savukārt jūnija beigās sāksies programmas trešā fāze – tiešsaistes pirmsakselerators, kur tālāk strādās ar nelielu skaitu komandu. No hakatona jau atlasīti trīs dalībnieki, ar ko komanda vēlas turpināt darbu.
Kopumā programmai piesaistīti vairāk nekā simt mentori, kuru vidū ir gan rūdīti akseleratora mentori no desmit dažādām valstīm, gan arī daudz itāļu, no kuriem lielākajai daļai šī ir pirmā pieredze gan tiešsaistes hakatonā, gan mentorēšanā. Šajā aspektā akselerators redz savu vislielāko ietekmi – dalīties ar Baltijā jau apgūtajām zināšanām un pieredzi Itālijā un attīstīt jaunuzņēmumu un to atbalstītāju jauno paaudzi. "Programmai aktīvi līdzi seko arī investori un vietējie fondi, tā ka šim noteikti būs tālejošas pozitīvas sekas," ir pārliecināta Z. Bojāre.
Jaunuzņēmumu akselerators "Startup Wise Guys", kas pērn atzīts par gada labāko investīciju fondu Centrāleiropā un Austrumeiropā, kopš darbības uzsākšanas 2012. gadā ir veicis 185 investīcijas agrīnas stadijas jaunuzņēmumos, tostarp vairāk nekā 15 Latvijas kompānijās, piemēram, "Exonicus", "CastPrint", "Lahdes", "Orocon", "CenOS", "Partly".
Jaunuzņēmumi, kas piedalījušies "Startup Wise Guys" akselerācijas programmās, līdz šim ir piesaistījuši 30 miljonus eiro tālākās investīcijas. 77% kompāniju joprojām strādā un kopumā nodarbina vairāk nekā 1000 cilvēkus.