Muguras sāpes ir otrais biežākais iemesls vizītei pie ārsta. Par muguras sāpēm mēdz sūdzēties kā cilvēki pusmūžā, tā jaunieši, bet visbiežāk cilvēki brieduma gados, kad muguras sāpes ir nopietna problēma, kas traucē darba režīmu, aktīvas atpūtas plānus un samazina dzīves kvalitāti.
Par vienu no svarīgākajiem muguras sāpju riska faktoriem tiek uzskatīts sēdošas pozas prevalence ikdienā, fiziskas pārslodzes (sevišķi nepareiza smagumu celšana) un stress. Dators, sanāksmes, steiga, sēdēšana pie automašīnas stūres un vakarā atpūta pie televizora ir tipiska uzņēmēju ikdiena. Ja vien cilvēks apzināti nekompensē kustību trūkumu ikdienā ar regulārām fiziskām aktivitātēm, muguras problēmas t.s. biroja darbiniekiem novēro pat biežāk kā fiziska darba darītājiem. Sēdoša poza ir visnelabvēlīgākā dažādām muguras struktūrām, jo sēžot uz mugurkaula locītavām un starpskriemeļu diskiem ir vislielākā slodze. Ilgstoša statiska slodze uz muguras struktūrām var izraisīt dažādas hroniskas muguras problēmas, sāpes un pat nopietnas diagnozes.
Es varu kontrolēt muguras sāpes pats. Mīti par muguras sāpju ārstēšanu.
- Palīdzēs medikamenti. 1.vietā pasaulē pēc to lietošanas apjoma ir pretsāpju medikamenti. Patiesībā pie muguras sāpēm to lietošana ir indicēta tikai noteiktos gadījumos, kurus vislabāk var identificēt ārsts. Ilgstoša pretsāpju medikamentu lietošana ne tikai kaitē organismam kopumā, bet arī apslāpē organisma t.s. „ziņošanas un pašaizsardzības sistēmu”, jo ar sāpēm organisms mums dod signālu par problēmu, kas prasa no cēloņiem izrietošus risinājumus. Zāļu lietošana ir cēloni ignorējošs risinājums, kas bieži vien pat padziļina problēmu.
- Palīdzēs masāža. Masāža ir vērtīga metode muguras sāpju ārstēšanā, tomēr ne vienmēr. Ir diagnozes, pie kurām noteikti masāžas paņēmieni vai vispār masāžas pielietošana ir nevēlama un pat kontrindicēta. Masāža ir ārstniecības pasākums tikai pie nosacījuma, ka to ir nozīmējis ārsts kompleksā ar citiem terapijas pasākumiem un to veic kvalificēts speciālists.
- Palīdzēs korsete. Arī stabilizējošu jostu un korsešu pielietošana, kas šķietami mazina sāpes, bieži vien padziļina problēmu. Korsete ļauj atpūsties pārslogotajiem un saspringtajiem muskuļiem, ierobežo kustības un tādējādi atvieglo sāpes, tomēr ilgstoši lietojot stabilizējošu korseti, dabiskā muskuļu korsete kļūst vāja un rezultātā spēj izturēt vēl mazākas slodzes, kas padziļina problēmas.
Kā patiešām kontrolēt muguras sāpes? Konsultējies ar speciālistu!
Svarīgākais ir cilvēka zināšanas par savu muguras sāpju cēloni, klīnisko vai funkcionālo diagnozi un speciāli sagatavots muguras sāpju profilakses, ārstēšanas un kontroles plāns. Šāds plāns tiek izstrādāts individuāli, atkarībā no cilvēka sūdzībām, potenciālajiem muguras sāpju cēloņiem, identificētajiem riska faktoriem, piemeklētajām efektīvākajām ārstēšanas metodēm un cilvēka iespējām veikt nozīmētos pasākumus (gan finansiālajām, gan mērķtiecības un spējas ieguldīt darbu). Bieži vien šādu plānu izstrādā vairāki speciālisti kopā – ortopēds, neirologs, fizioterapeits un citi.
Pirms ārstēšanas - muguras sāpju diagnostika
Muguras sāpju diagnostikā pielieto konsultācijas, radioloģiskās izmeklēšanas metodes (RTG, CT, MR, ultrasonogrāfija) laboratoriskos izmeklējumus, neirogrāfiju, miogrāfiju, funkcionālo izmeklēšanu un citas. Tikai kvalitatīva izmeklēšana nodrošina pareizu ārstniecības pasākumu izvēli.
Kas ir konservatīvā ārstēšana?
Konservatīvās terapijas mērķis ir maksimāli ātri atjaunot pacienta aktivitāti un izvairīties no ķirurģiskās iejaukšanās. Pie konservatīvās ārstēšanas pieder medikamenti (iekšķīgi un/vai lokāli), kustību un ikdienas aktivitāšu režīma korekcija, fizioterapija - kustību terapija, masāža, fizikālās terapijas procedūras, stiepšana, trigerpungtu terapija, trakcija, slinga terapija, teipošana, ergonomija u.c. Konservatīva ārstēšana ir pirmā izvēle muguras sāpju terapijā un absolūti lielākajai daļai pacientu tā ir efektīva, pie nosacījuma, ka pacients ievēro visas rekomendācijas un norādījumus, ko sniedzis kvalificēts speciālists.
Kad nepieciešama ķirurģiska ārstēšana?
Ķirurģisko ārstēšanu pielieto, ja konservatīvās ārstēšanas metodes nav bijušas efektīvas 4 – 6 nedēļu periodā, kā arī, ja pastāv absolūtas indikācijas operatīvai ārstēšanai (piemēram, funkciju traucējumi), ko nosaka ārsts. Operācijas atlikšana līdz pat 2 – 3 mēnešiem jūtami neietekmē operatīvas ārstēšanas iznākumu, bet operācija var nedot vēlamo rezultātu, ja tā ir izdarīta novēloti. Šo iemeslu dēļ ir svarīgi laicīgi griezties pie ārsta, ja jūti muguras sāpes un uzsākt savu muguras sāpju kontroli pēc individuāli izstrādāta plāna. Pēc muguras operācijas rehabilitācijas kurss ir obligāts nosacījums paliekoša rezultāta sasniegšanai un muguras veselības atjaunošanai.
Kā pareizi izvēlēties muguras sāpju ārstēšanas vietu?
Svarīgi, lai ārstniecības iestādes, kuru esi izvēlējies, pakalpojumi ietvertu pilnu spektru – speciālistu konsultācijas, diagnostikas iespējas, konservatīvas un ķirurģiskas ārstēšanas iespējas un rehabilitāciju. Pareizi, ja atbildību par rezultātu Tu uzņemies kopā ar vienu ārstu un ārstniecības iestādi, nevis saņem saraustītus pakalpojumus, kur slikta rezultāta gadījumā ir grūti saprast, kurš no daudzajiem posmiem ir bijis neefektīvs!
Noteikti meklē ārstu, ja:
- Pirmreizējas stipras sāpes mugurā;
- Parādās sāpes ar jušanas traucējumiem, vai muskuļu vājumu kādā ķermeņa daļā;
- Biežas trulas pārejošas sāpes mugurā, kas novērotas ilgāk kā pusgadu;
- Nakts sāpes mugurā;
- Galvas reiboņi vai galvassāpes, arī pārejoša rakstura;
- Sāpes mugurā pie noteiktām kustībām, aktivitātēm, vai, piemēram, klepus.
- Ja mainās sāpju raksturs vai intensitāte;
- Sāpes izstaro, vai parādās tirpšanas sajūta kādā no ekstremitātēm
Ieteikumi birojā sēdošajiem
- Pauzes
- Mainīt sēdēšanas pozas
- Ērta un ergonomiska darbvieta
- Darba pauzēs pielietojami vingrojumi ikdienā
- 2 reizes nedēļā speciāla vingrošana
- 1 reizi 2 nedēļās masāža
- Korsete pie ilgstošas sēdēšanas
- Speciālista (fizioterapeita) konsultācija 1 reizi gadā pat ja nav izteiktu sūdzību
- Relaksācijas pozas ikdienā
Piedāvājam:
- Traumatologa, ortopēda, neiroķirurga, fizioterapeita un citu speciālistu konsultācijas
- Jaunākās mugurkaula patoloģiju diagnostikas metodes (magnētiskās rezonanse; kompjūtertomogrāfija; ultrasonogrāfija, neirogrāfija, miogrāfija)
- Neiroķirurģiskas un ortopēdiskas mazinvazīvās operācijas
- Fizioterapiju, masāžas, fizikālo terapiju un teipošanu
- Fizioterapeites L.Cipules „Muguras veselības menedžmentu” (viss par muguras veselību atraktīvi un saprotami kopā ar individuālu profilakses, ārstēšanas un sāpju kontroles plānu tieši Tavai mugurai)
Atvadies no muguras sāpēm kopā ar mums!
Kontakti: Bruņinieku iela 5, 17.korpuss 1.stāvs Rīga (Rīgas 1.slimnīcas teritorija)
Reģistratūras tel.: 27873073; 29210586; 67471788
Web: www.diamed.lv
e-pasts: [email protected]