Latvijas iedzīvotāji dzīvo labklājības ilūzijā – patlaban darbspējīgie iedzīvotāji neasociē sevi ar esošajiem pensionāriem un cer uz pārtikušām vecumdienām, kurās varēs daudz ceļot, baudīt kultūru un veltīt laiku sportiskām aktivitātēm, pēc veiktās aptaujas šādus secinājumus izdarījusi Swedbank.
«Latvijas iedzīvotāji savas vecumdienas iztēlojas daudz «rožaināk» par tām, kādas, viņuprāt, ir šodienas pensionāriem,» norāda Swedbank Investīciju produuktu daļas vadītājs.
Bankas pārstāvji norādījuši - Latvijas iedzīvotāji uzkrājumu veikšanu atliek uz vēlāku, nenoteiktu, laiku, un tas rada bažas par spēju nodrošināt pārtikušas vecumdienas – 62% aptaujāto neveido uzkrājumus vecumdienām, bet 70% paļaujas uz valsts pensiju kā savu galveno ienākumu avotu. Bankas aprēķini liecina, ka valsts pensija varētu veidot ap 50% no ierastajiem ienākumiem.
86% aptaujāto iedzīvotāju savu pieredzi pensiju jautājumos vērtē kā nelielu vai vispār neesošu.
«Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju mazo pieredzi ieguldījumos, vidējais ieguldītājs ir piesardzīgs, bieži bez racionāla pamata, un papildus risku uzņemas nelabprāt,» norāda Harijas Švarcs, Swedbank Ieguldīujmu pārvaldes sabiedrības vadītājs. Viņš min, ka patlaban sabiedrībā pastāv vairāki mīti par ieguldījumiem pensijā – cilvēki bieži vien tos izvēlas pēc popularitātes, kas ne vienmēr saistīta ar drošību vai ienesīgumu. Tāpat iedzīvotāji neapzinās uzkrājumu valūtas nozīmi, jo tās svārstības var samazināt uzkrājuma vērtību par trešdaļu, dažkārt arī par pusi. Tāpat ne vienmēr tas, kas ir nedrošs īsā laika periodā, piemēram, akcijas, ir nedrošs arī ilgākā laika posmā, stāsta H. Švarcs.
Swedbank ceturtdien, 2. februārī, ver vaļā Nopietnas pensijas skolu, piedāvājot tālmācības kursus interneta lapā nopietnapensija.lv un individuālas finanšu konsultācijas privātpersonām.