Līdz ar ekonomiskās situācijas stabilizēšanos, bezdarba samazināšanos un ienākumu pieaugumu, pēdējos gados palielinājies arī iedzīvotājiem pieejamais naudas līdzekļu apjoms, liecina Swedbank veiktais paaudžu pētījums.
Tajā pašā laikā pētījums uzrāda, ka liela daļa (34%) Latvijas iedzīvotāju aizvien dzīvo no algas līdz algai jeb nauda pietiek tikai ikdienas vajadzību segšanai. Vēl piektdaļa (20%) savu finanšu situāciju raksturo kā svārstīgu - izdevumi regulāri pārsniedz ieņēmumus un biežāk sanāk aizņemties, nekā atlicināt naudu uzkrājumiem. Savukārt nepilna trešdaļa (28%) cilvēku savas finanses vērtē kā stabilas, un viņiem periodiski ir iespēja veikt arī uzkrājumus, bet tikai 18% spēj pilnībā sabalansēt ieņēmumus ar izdevumiem un veidot uzkrājumus. Vaicāti, kam šobrīd novirzītu papildus brīvi pieejamus 20 līdz 50 eiro mēnesī, visbiežākā atbilde ir par labu kādam pirkumam, nevis uzkrājuma veidošanai.
Tikai pēckara paaudze jeb iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 62 gadiem, kuriem pensijas vecums strauji tuvojas, apzinās – brīvos līdzekļus būtu jānovirza mierpilnām vecumdienām. Kopumā jāsecina, ka Latvijas iedzīvotāji vecumdienas neiekļauj savā plānošanas horizontā, dodot priekšroku redzamām, nelielām labklājības uzlabošanas iespējām šodien.
«Latvijas iedzīvotāju uzkrājumu līmenis pērn sasniedzis vēsturiski lielāko apjomu - banku kontos un depozītos noguldītais apjoms bija 6,3 miljardi eiro jeb 3215 eiro uz vienu cilvēku. Salīdzinājumam, 2010.gadā tie bija tikai 1932 eiro uz vienu cilvēku. Tai pat laikā lielai daļai cilvēku »drošības spilvens« joprojām ir nepietiekams un tā veidošanai līdzekļi tiek novirzīti neregulāri vai pārāk mazos apmēros. Taču biedējošākais ir tas, ka liela daļa iedzīvotāju savā finanšu plānošanas horizontā joprojām neiekļauj vai nepietiekami iekļauj vecumdienas, vai par tām sāk domāt tik vēlu, ka īstenot sapni par pienācīgām vecumdienām kļūst teju neiespējami. Kopumā 59% iedzīvotāju vēlētos doties pensijā jau līdz 61 gada vecumam, kas ir mazāk kā jau esošais un sagaidāmais pensionēšanās vecums. Turklāt 61% paļaujas uz valsts pensiju un mēnesī vēlētos saņemt vidēji 877 eiro, lai gan vidējā no jauna piešķirtā pensija ir tikai 336 eiro mēnesī, kas uzskatāmi parāda plaisu starp vēlmēm un realitāti. Taču pašu savlaicīga rīcība uzkrājumu veidošanā vecumdienām, kā to paredz arī valstī izveidotā trīs līmeņu pensiju sistēma, aizvien ir nepietiekama, jo uzkrājumus vecumdienām privātajos pensiju fondos veido vien tikai aptuveni 30% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.Tas ir īpaši kritiski, jo Latvijas sabiedrība, tāpat kā visa pasaule noveco, un strādājošo, kas spēj uzturēt šodienas pensionārus, kļūst arvien mazāk, bet laiks, kas jādzīvo kā »penisonāram«, kļūst tikai garāks. To nevar ignorēt neviens, tāpēc savlaicīgi veidots uzkrājums var kļūt par nākotnes garantiju. Arī OECD nesen kā publiskotajā atzinumā par Latvijas pensijas sistēmu norāda - gados vecākie sabiedrības locekļi ir gandrīz pilnībā atkarīgi no valsts pabalstiem, kā rezultātā Latvijā nabadzības risks iedzīvotājiem, kuri vecāki par 65 gadiem, ir ļoti augsts un divas reizes lielāks nekā OECD valstīm vidēji,» stāsta Kristaps Kopštāls, Swedbank apdrošināšanas un investīciju jomas vadītājs.
Izvērtējot šī brīža finansiālo situāciju, lielākās iespējas veidot uzkrājumus ir tūkstošgades paaudzei jeb iedzīvotājiem vecumā no 21 līdz 34 gadiem. Tā dēvētajai X-paaudzei jeb iedzīvotājiem vecumā no 35 līdz 49 gadiem biežāk ir svārstīgi finanšu paradumi ar tiem raksturīgo regulāro ienākumu pārtērēšanu un aizņemšanos, kas biežāk noved pie finanšu grūtībām (35% dzīvo no algas līdz algai). Savukārt vairāk nekā puse pēckara paaudzes jeb iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 62 gadiem jau šobrīd saskaras ar regulārām finanšu grūtībām, līdz ar to ir ļoti maza iespēja kaut ko uzkrāt.
Vaicāti, kam šobrīd novirzītu papildus brīvi pieejamus 20 līdz 50 eiro mēnesī, visbiežākā atbilde ir par labu kādam pirkumam. Taču vēlmei tērēt ir tendence samazināties līdz ar vecumu. Tā Z-paaudze jeb tā dēvētie «digitālie iezemieši», kas dzimuši pēc 2000.gada, visbiežāk novirzītu kādam pirkumam (59%), apģērbam un apaviem (45%) vai kultūras pasākumiem (42%), kamēr X-paaudze (35 līdz 49 gadi), jau novirzītu uzkrājumu veidošanai (32%).
Kopumā 67% Latvijas iedzīvotāju veido uzkrājumu kādam mērķim. Zīmīgi, ka visās vecuma grupās nauda primāri tiek krāta drošības spilvenam jeb neparedzētām situācijām. Ja jaunībā iedzīvotāji biežāk krāj ceļojumiem, pirmā mājokļa vai auto iegādei (attiecīgi 21% un 14%), tad tuvāk pensionēšanās vecumam iedzīvotāji vairāk sāk domāt par iztiku vecumdienās (attiecīgi 37% krāj drošības spilvenam, bet 15% vecumdienām).
Liekot aizdomāties par dzīvi vecumdienās, Z-paaudze jeb iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 21 gadam uzskata, ka viņi visdrīzāk turpinās būt sociāli aktīvi un baudīs visu to, kam šobrīd neatliek laika(55%) un tikai 3% domā, ka visdrīzāk būs jādzīvo ļoti pieticīgi, jo ienākumi būs ļoti zemi. Tūkstošgades paaudze (21 – 34 gadi) par vecumdienām visbiežāk izvēlas nedomāt (36%), cer, ka ienākumi būs pietiekami, un uzskata, ka turpinās strādāt un darboties savam priekam (27%). Tikmēr X-paaudze (35 līdz 49 gadi) arvien vairāk apzinās ne pārāk patīkamo ainu un uzskata – būs jāstrādā, lai izdzīvotu un varētu nosegt visus izdevumus (28%). Savukārt pēckara paaudze (50 līdz 64 gadi) norāda, ka visdrīzāk būs jādzīvo ļoti pieticīgi, jo ienākumi būs ļoti zemi (44%).
Tomēr, lai arī rīcība izpaliek, jaunāka gada gājuma cilvēki apzinās, ka daļu no ienākumiem vecumdienās veidos pašu uzkrājumi. Tā Z-paaudze personīgo uzkrājumu nozīmi ierindo otrajā vietā (34%) aiz valsts nodrošinātās pensijas (39%), tūkstošgades un X-paaudze – trešajā vietā, norādot, ka daļu no ienākumiem noteikti veidos arī darba alga (attiecīgi 29% un 39%), savukārt pēckara paaudze pārsvarā paļaujas uz valsts pensiju (72%), plāno strādāt pēc pensijas vecuma sasniegšanas (40%) kā arī biežāk nekā citi cer uz bērnu un tuvinieku finansiālu atbalstu (28%).
«Kopumā redzam, ka interese par gaidāmās pensijas apmēru ir neliela – tikai trešdaļa iedzīvotāju ir interesējušies – kāda būs viņu pensija vecumdienās. Tikmēr pārējos vai nu tas neinteresē (21%), viņi nezina, ka šāda iespēja pastāv (15%) vai arī uzskata, ka līdz vecumdienām nenodzīvos (10%). Zīmīgi, ka salīdzinot ar 2016. gadu neieinteresēto iedzīvotāju skaits ir būtiski palielinājies. Taču neskatoties uz to, Swedbank dati rāda, ka privātās pensijas krājēju skaits pieaug. Pērn jau vairāk nekā 286 tūkstoši iedzīvotāju veidoja uzkrājumu vecumdienām, taču uzkrājumus pensiju fondā joprojām sāk veidot iedzīvotāji, kuriem pensijas vecums ir salīdzinoši tuvu – 2017. gadā vidējais privātās pensijas krājējs bija 47 gadu vecs. Taču laikam uzkrājumu veidošanā ir izšķiroša nozīme: jo ātrāk sāk krāt, jo vairāk iespējams sakrāt. No tā arī izriet secinājums: »Ja jaunība zinātu, ja vecums spētu«, proti, gados jaunajiem ir visas iespējas ar salīdzinoši nelielām ikmēneša iemaksām nodrošināt savu nākotni, bet viņi nereti nezina vai nesaprot, cik tas ir svarīgi. Savukārt esot tuvu jau pensijas vecumam, ir skaidra nepieciešamība, bet iespēja īsā laikā izveidot nepieciešamo uzkrājumu ir ļoti ierobežota,» norāda Kristaps Kopštāls.