Starptautiskā kredītreitingu aģentūra Standard & Poor's (S&P) samazinājusi Latvijas un Lietuvas kredītreitingu, tādējādi tagad visu trīs Baltijas valstu kredītreitings ir negatīvs, ziņo aģentūra Reuters.
Palielinoties fiskālajiem un ārējiem riskiem S&P samazinājusi Latvijas ilgtermiņa un īstermiņa ārvalstu un vietējās valūtas reitingu no BBB+/A-2 uz BBB/A-3. Aģentūra norāda, ka Latvijā palielinās ārējā kaitējuma draudi, kā arī ir paredzama fiskālā stāvokļa pasliktināšanās.
Latvijas reitingiem noteiktas negatīvas attīstības prognozes. Aģentūra norāda, ka reitingi varētu pasliktināties arī tālāk, ja palielināsies spiediens uz valūtu un Latvijas ekonomika turpinās sarukt.
Rīgas pilsētai aģentūra mainījusi prognozi no stabilas attīstības uz negatīvu.
Finanšu ministrs Atis Slakteris norāda: "Šī jau ir trešā reize pēdējo mēnešu laikā, kad kāda no starptautiskajām reitingu aģentūrām ir pieņēmusi lēmumu pazemināt Latvijas kredītreitingu vai vērtējumu par sava reitinga nākotnes attīstību. Šie lēmumi tiešā veidā atspoguļo speciālistu reakciju uz pasaules finanšu krīzi, kuras sekas, protams, sniedzas arī līdz Baltijas valstīm. Jaunākais Standard&Poor’s paziņojums ir brīdinājuma signāls tiem, kas vēlējās palielināt deficītu 2009. gada valsts budžetā, jo jau kompromisa budžeta projektā, kas nonācis Saeimā, ir ietverti vairāki riski. Ņemot vērā jaunākos datus par norisēm globālajos finanšu tirgos, aktuālā valsts budžeta ieņēmumu un izdevumu dinamika tiks analizēta padziļināti, lai Latvija iespējami īsākā laikā varētu sasniegt sabalansētu budžetu. Finanšu ministrija jau šobrīd strādā pie priekšlikumiem, kas ļautu vēl krasāk samazināt deficītu nākamā gada budžetā, un iesniegs tos Saeimā starp budžeta lasījumiem."
Standard&Poor’s skaidro, ka Latvijas reitingus joprojām visbūtiskāk ietekmē lielais ārējais parāds un tekošā konta deficīta finansēšanas nepieciešamība. Aģentūra uzskata, ka ārējā finansējuma plūsmas saglabājas, pateicoties ārvalstu mātes bankām un nerezidentu depozītu stabilitātei lielākajās vietējā kapitāla bankās.
Tāpat Standard&Poor’s norāda, ka Zviedrijas valdības ierosinājums atbalstīt banku sistēmu, kas varētu vairot Swedbank un SEB spējas arī turpmāk nodrošināt ar finansējumu tām piederošās bankas Latvijā, pozitīvi ietekmēs Zviedrijas bankām piederošās Latvijas bankas, tomēr tas neveicinās vietējā kapitāla banku finansēšanas spēju.
Kredītreitingu aģentūra savā paziņojumā arī skaidro, ka būtisks nodokļu ieņēmumu samazinājums varētu palielināt Latvijas valsts budžeta deficītu. Lai gan, strādājot pie nākamā gada budžeta projekta, Latvijas valdība ievērojami samazinājusi plānotos valsts sektora izdevumus, reitingu aģentūra prognozē, ka pie pašreizējiem taupības pasākumiem vispārējais valdības budžeta deficīts 2009. gadā varētu pārsniegt 3% un parāda slogs līdz 2011. gadam varētu pieaugt līdz 15% no iekšzemes kopprodukta.
Vienlaikus Standard&Poor’s norāda, ka reitingu nākotnes vērtējums varētu uzlaboties, ja palielinātos ārējais pieprasījums pēc Latvijas precēm un paātrinātos eksporta pieaugums, tādējādi sekmējot ātrāku situācijas stabilizēšanos.