Eiropas Savienības (ES) plāni ieviest stingrākus noteikumus, lai regulētu starptautisko reitingu aģentūru darbību, ir bīstami, jo tie ietekmēs reitingu noteikšanas kvalitāti un neatkarību, šodien paziņojusi starptautiskās reitingu aģentūras Moody's Investors Services vadība.
Es to redzu kā apsēstību apstrīdēt reitingu noteikšanas procesu kā tādu un vainot aģentūras eirozonas parādu krīzē. ES priekšlikumi nevar atjaunot investoru uzticību un atvieglot sabiedrības un Eiropas valstu piekļuvi kredītu tirgum,» skaidro Moody’s prezidents Maikls Madelains.
Eiropas Komisija (EK) šonedēļ nākusi klajā ar plāniem noteikt stingrākus starptautisko kredītreitingu aģentūras regulējošos noteikumus. Plānots, ka aģentūru lēmumu pieņemšanas procesam būs jākļūst caurspīdīgākam, un tām nāksies atbildēt par savām kļūdām. Tāpat ES projekta mērķi ir mazināt finanšu iestāžu aklo paļaušanos tikai uz kredītreitingiem ieguldījumu veikšanā, veikt biežāku kredītreitingu izvērtēšanu. Tiek arī paredzēts, ka emitentiem būtu ik pēc trim gadiem jāmaina aģentūras, kas tos novērtē. Turklāt sarežģītiem strukturētiem finanšu instrumentiem būs nepieciešami divi reitingi no divām dažādām kredītreitingu aģentūrām, un vienas kredītreitingu aģentūras lielam akciju turētājam nebūs ļauts vienlaicīgi būt citas kredītreitingu aģentūras lielam akciju turētājam.
«Reitingiem ir tieša ietekme uz tirgiem un ekonomiku kopumā, tātad arī uz Eiropas pilsoņu labklājību. Tie nav tikai atzinumi. Un kredītreitingu aģentūras pagātnē ir pieļāvušas nopietnas kļūdas. Mani dažkārt ir pārsteidzis dažu valstu kredītreitingu publiskošanas laiks – piemēram, ka kredītreitingus paziņo tad, kad notiek sarunas par starptautisku palīdzības programmu kādai valstij. Mēs nevaram ļaut kredītreitingiem vēl vairāk palielināt tirgu svārstīgumu. Mans pirmais mērķis ir mazināt pārmērīgo balstīšanos uz reitingiem un vienlaikus uzlabot reitinga piešķiršanas procesa kvalitāti. Kredītreitingu aģentūrām jābūt pakļautām stingrākiem noteikumiem, ir nepieciešama lielāka reitingu caurskatāmība, un tām ir jāatbild par savām kļūdām. Es vēlos šajā nozarē redzēt lielāku konkurenci,» skaidro Eiropas Komisijas Iekšējā tirgus komisārs Mišels Barnjē.
Db.lv jau vēstīja, ka aizvadītajā nedēļā S&P izplatīja paziņojumu par Francijas reitinga samazināšanu. Nedaudz vēlāk tā izrādījās reitingu aģentūras kļūda, kuru S&P saistīja ar tehniskas dabas problēmām. Starptautiskās reitingu aģentūras bieži tiek vainotas arī par 2008. gada finanšu krīzes saasināšanu.