Lēmumu pazemināt deviņu eirozonas valstu kredītreitingus aģentūras ir ilgi apsvērušas. Aģentūras vērtē valstu spēju atdot parādus, un pašlaik šī spēja kļūst vājāka, Db.lv pauda DNB bankas makroekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. «Drīzāk pārsteigumu ir radījis tas, ka pagāja tik ilgs laiks, līdz valstu kredīreitingi tika samazināti,» citējot CMC Markets tirgus analītiķi Maiklu Hevsonu (Michael Hewson), vēsta Associated Press.
Pirmkārt, palielinās šo Eiropas valstu parāds, turklāt aģentūras vērtē arī banku situāciju, un pašlaik, piemēram, Austrijas bankām ir diezgan lieli riski, norādīja P. Strautiņš. Analītiķi un eksperti ir norādījuši, ka reitingu samazinājums ir bijis plaši paredzams, tādējādi Standard&Poor’s paziņojums gan par Francijas trīskāršā A reitinga samazinājumu, gan citu Eiropas valstu kredītreitinga samazinājumu, radīja «pavisam nelielu šoku» obligāciju tirgos, vēsta Associated Press. Labā vēsts ir Vācijas AAA kredītreitinga saglabāšana, turklāt tā nākotnes prognozes paaugstinātas no negatīvām uz stabilām.
Tirgus reakcija uz Standard&Poor’s lēmumu samazināt vairāku Eiropas valstu reitingus ir diezgan mierīga – Standard&Poor’s paziņojums tajos nav radījis lielas izmaiņas. Pašlaik uzmanība tiek pievērsta Grieķijas sarunām ar privātajiem aizdevējiem. Tika cerēts, ka sarunu rezultātā Grieķijas parāds varētu tikt samazināts par 100 miljardiem eiro. Patlaban sarunas rezultātu nav devušas, un tiek paredzēts, ka tās atsāksies šonedēļ.
Savukārt viedoklis, ko par reitingu samazināšanu pauž politiķi vienmēr ir vairāk optimistisks - politiķu mērķis ir ietekmēt tirgus dalībnieku noskaņojumu un neradīt paniku, P. Strautiņš komentēja Eiropas Savienības (ES) politiķu pausto pārsteigumu par Standard&Poor’s veikto reitinga samazinājumu lielākajai daļai eirozonas valstu. Jau vēstīts, ka ES iekšējā tirgus un pakalpojumu komisārs Mišels Barnjē paudis pārsteigumu par aģentūras «izvēlēto laiku un tās vērtējuma pamatiem, kas neņem vērā neseno progresu», savukārt ES ekonomikas un monetāro lietu komisārs Oli Rēns Standard&Poor’s lēmumu nodēvēja par nesaturīgu.
Reitingu aģentūras parasti vispirms samazina reitinga prognozes (Latvijai prognozes reitingu aģentūru vērtējumā patlaban ir pozitīvas), un tikai pēc tam kredītreitingu, ja vien nenotiek pēkšņas izmaiņas, skaidro P. Strautiņš. Latvijas valsts parāds patlaban ir mazāks par 40% - deficīts ir neliels, bet eknomika aug un parāda un IKP attiecība uzlabojas. Latvijas nominālais IKP ir pieaudzis par 10%. Ja eirozonā nebūtu krīzes, tad reitingu aģentūras varētu Latvijas kredītreitingu arī paaugstināt, viņš norādīja. Jau vēstīts, ka Latvijas kredītreitingam ilgtermiņa saistībām ārvalstu valūtā Fitch novērtējums bija BBB-, Moody’s - Baa3, Standard&Poor’s piešķirtais kredītreitings - BB+, un Japānas reitinga aģentūras R&I vērtējumā – BB+.