Nekustamā īpašuma biznesā Latvijā arvien ir ko darīt. Tā uzskata Laimdota Šnīdere, kas nekustamā īpašuma biznesā — gan apsaimniekošanā, gan projektu attīstībā darbojas kopš deviņdesmito gadu sākuma.
Viņas vadītais uzņēmums Pilsētmāju institūts Urban Art plašu publicitāti ieguva konflikta dēļ ar būvniecības uzņēmumu Kalnozols celtniecība. Urban Art bija viens no pirmajiem attīstītājiem, kas lūdza piemērot tiesisko aizsardzību, tomēr tikko pieteikts maksātnespējai.
L. Šnīdere atklāj, ka plānojot strādāt arī turpmāk, taču rēķinoties, ka notiekošais ar Urban Art būs atstājis zināmu negatīvu iespaidu. Nesen viņa piekritusi sadarboties ar Latio, konsultējot to par apsaimniekošanas un energoefektivitātes pasākumiem.
Kā jūs raugāties uz pašlaik notiekošo nekustamā īpašuma tirgū? Kā jūs to raksturotu — tā ir katastrofa, tirgus attīrīšanās vai normalizēšanās?
Ja jāizvēlas starp tirgu raksturojošām frāzēm – katastrofa, tirgus attīrīšanās vai normalizēšanās, tad vairāk būtu jālieto katastrofa, jo procesi notiek ļoti strauji, tāpēc visiem grūti saprast un izvēlēties pareizo rīcības veidu. Jāsecina, ka strauji «burbulis» plīst tāpēc, ka bija uzpūsts nedabiski. Jāsamierinās, ka iestāsies cits cenu līmenis gan būvniecībai, gan gataviem produktiem – dzīvokļiem, birojiem. Pēc «burbuļa» plīšanas arī būs redzams, kuri attīstītāji ir kvalitatīvi uzcēluši savus projektus, spēs tos pārdot vai izīrēt un turpināt darbību. Jaunajā cenu līmenī jauno projektu attīstībai vajadzēs lielu profesionalitāti gan būvniecības vadībā, gan finansu plānošanā, ko veido gan zināšanas, gan iepriekšējā pieredze. Tirgū paliek tie, kas to pelnījuši.
Daudz jau runāts par palīdzēšanu kredītņēmējiem — fiziskām personām, daudzi vēlētos tādu arī uzņēmumiem? Vai, kas un kā, jūsuprāt, būtu jāatbalsta?
Palīdzēšana kredītņēmējiem – fiziskām personām, ir nepieciešama, protams, izvērtējot personas maksātspējas samēru ar ķīlas vērtību. Abām pusēm –fiziskai personai un bankai jāizvērtē, vai persona spēs maksāt kredītu, kas neatbilst ķīlas vērtībai un vai banka, atņemot ķīlu pirmajam maksātājam, nākamajam pārdos par to pašu cenu.
Palīdzēšana uzņēmumiem – līdzīgi jāizvērtē attīstītā īpašuma (dzīvokļu vai biroju mājas) potenciālā vērtība un jāpieņem lēmums, vai to pārdot tūlīt pat par 1000 eiro/m² , vai izīrēt un pārdot pēc trīs, četriem gadiem par 1500 eiro/m².
Neesi abonents? Piesakies uz 2 nedēļu testa abonementu šeit!