Situācija, kas saistīta ar energoresursu pieejamību gaidāmajā apkures sezonā, ir tik nestabila, ka rada bažas.
To atzīmē gan Latvijas siltumuzņēmumu asociācijas prezidente Ina Bērziņa-Veita, gan citi Dienas Biznesa aptaujātie siltumuzņēmumu un pašvaldību pārstāvji. Šobrīd par dabasgāzes un citu resursu krājumiem nākamajai ziemai katrs rūpējas pats, jo valsts no savas puses siltumuzņēmumiem nav devusi nekādas garantijas vai piedāvājusi palīdzību resursu iegādē, teic I. Bērziņa-Veita.
Viņa stāsta, ka, ņemot vērā augstās cenas, šobrīd siltumuzņēmumi cenšas iepirkt minimumu, kas ļautu nodrošināt sistēmas darbu, taču pilnā apmērā resursus iegādājies ir vien retais. Lai apzinātu pašvaldību gatavību un potenciālos riskus, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija lūgusi visām pašvaldībām līdz 16. augustam iesūtīt informāciju par pieejamajiem kurināmā resursiem. DB veiktā aptauja liecina, ka siltumuzņēmumi dara visu iespējamo, lai sagatavotos gaidāmajai ziemai, taču bažas par resursu pieejamību un nākotnes cenu joprojām ir lielas.
Nodrošinājums teorētisks
Lai gan liela daļa DB aptaujāto siltumuzņēmumu atzīst, ka nākamajai apkures sezonai ir gatavi, galvenokārt par to liecina vien noslēgtie līgumi par piegādēm.
I. Bērziņa-Veita apstiprina, ka šis gads būtiski atšķiras no iepriekšējiem, jo noslēgtie līgumi nedod 100% garantiju par to, ka resursi būs pieejami. “Pēdējā gada laikā ievērojami pieaugusi ne vien dabasgāzes, bet arī šķeldas cena, un tirgotāji šo situāciju mēģina izmantotsavā labā. Noslēgt līgumus uz visu apkures sezonu ir praktisi neiespējami. Šobrīd liela daļa tirgotāju līgumus noslēguši par piegādēm līdz decembrim, kas notiks tālāk – nav skaidrs. Šķeldas tirgotāji pietur šķeldu ar domu, ka novembrī gāzes nebūs vispār vai tā būs ļoti dārga, kas automātiski paaugstinās arī citu kurināmā resursu cenas. Principā tas ir brīvais tirgus, kas netiek regulēts, kā rezultātā situācija ir ļoti nestabila. Lai pilnībā nodrošinātos nākamajai apkures sezonai, siltumuzņēmumiem ir nepieciešamas milzīgas summas, kas ne visiem ir pieejamas, tāpēc šobrīd pārsvarā tiek iepirkts drošības minimums, lai nesasaldētu sistēmas un spētu noturēt optimālu temperatūru,” teic I. Bērziņa-Veita.
Šai sezonai visvērtīgākā būtu valsts garantija, ka gāze apkurei būs pieejama un nopērkama, bet tādas nav, atzīmē Jānis Jansons, Liepājas enerģijas valdes priekšsēdētājs. Viņš stāsta, ka, lai nodrošinātu savus klientus, apkures sezonā uzņēmumam nepieciešamas 220 gigavatstundas (GWh) šķeldas un 32 GWh dabasgāzes. “Šobrīd ir noslēgti 11 līgumi ar šķeldas piegādātājiem, kā arī līgums par dabasgāzes piegādi. Arī savus klientus apkures sezonai aicinām gatavoties savlaicīgi, veicot energoefektivitātes pasākumus, tajā skaitā iekārtu tehniskās pārbaudes, kā arī pārdomāt katras mājsaimniecības individuālos paradumus siltuma pakalpojuma lietošanā apkures sezonā,” norāda J. Jansons.
Ne gāzes, ne naudas
Arī Oļesja Duškeviča, Daugavpils siltumtīklu izpilddirektore, uzskata, ka šajos apstākļos valstij būtu jārod iespējas uzņemties nodrošinājuma riskus, jo brīvā tirgus atvēršana dabasgāzes tirdzniecībā ir bijusi tieši valsts virzīta politika un lēmums.
Visu rakstu lasiet 16.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!