Par spīti tuvajām kaimiņu attiecībām Latvijai un Lietuvai draud atsvešināšanās, brīdina Ziņojuma par Latvijas un Lietuvas sadarbības perspektīvām līdzautors no Latvijas puses diplomāts Alberts Sarkanis
Kāpēc Latvijas un Lietuvas attiecības mēdz klibot?
Tieši divpusējās attiecības pašlaik mēdz būt sarežģītas, jo visi esam Eiropas Savienībā, un ekonomiskie, biznesa jautājumi, tāpat drošības jautājumi nav risināmi tikai vienas valsts ietvaros. Tāpēc par sadarbību domāt, to pētīt un atrast uzlabojamās nišas ir nepieciešams.
It kā paradoksāli, ka starp mums ir šāda šķirtne. Daļēji tas tāpēc, ka gadsimtiem ilgi mūsu vēsture nav bijusi kopīga. Atšķirībā no Igaunijas, ar kuru mums bijusi teritoriāla kopība, ar baltu brāļu tautu lietuviešiem esam bijuši atšķirīgos citu valstu sastāvos.
Biznesam it kā ir drusku savi likumi, un tas pats izvēlas, ar ko un kā sadarboties. Tomēr ir dažas lietas, ko mēs paši neizvēlamies, un tāda ir arī kaimiņu būšana. Pasaule ir ļoti atvērta, turklāt visvairāk uz negatīvo, ko cilvēki viegli «paķer», tāpēc ir jāpiestrādā pie pozitīvas sadarbības.
Tas, ka ļoti maz ir informācijas par Lietuvā un Igaunijā notiekošo, ir viens, bet pilnīgi satraucoši ir tas, ka ziņas, pamata informācija par Lietuvā notiekošo tiek paņemta, piemēram, no Krievijas aģentūras ITAR-TASS. Vai arī par neseno vilcienu katastrofas traģēdiju Polijā – atkal dati tiek ņemti ne no poļu aģentūras PAP vai onet.pl, bet no Krievijas plašsaziņas. Mēs esam ES, mēs esam kaimiņi un dažādas sadarbības partneri, tāpēc šāda pieeja mani gan izbrīna, gan sarūgtina, jo izrietošie akcenti un skatījums jau ir pavisam citādāks.
Cits iemesls nopietnāk izvērtēt sadarbību ar Lietuvu un arī Igauniju ir tas, ka esam skaitliski nelielas tautas. Pēc 1990. gada, kad pasaule mums ir atvērusies, mūsu katra nacionālie resursi, cilvēkresursi ir ļoti ierobežoti – pārāk ierobežoti, lai mēs varētu sadarboties ar visu pasauli. Izrietoši mūsu uzmanība ir tikusi saskaldīta, cenšoties pievērst uzmanību visiem un visam. 50 gadus mūs saistīja likteņa kopība, nekur tālu nevarēja tikt, un Lietuvai ar Latviju bija ciešāka sadarbība. Bet tagad mums ir apzināti jāizvairās no atsvešinātības. Jo atsvešinātībai ir konsekvences arī tuvu kaimiņu starpā.
Mūsu vēsturiskā pieredze ir pozitīva, savā starpā neesam nopietni ķīvējušies. Tomēr izraisīt jaunas domstarpības nav, ja pie tā «piestrādā», ir iespējams. Tāpēc apzināti jāliek pretī alternatīvas. Ir jāsadarbojas un jāveicina kontakti, jo iemest dzirksteli un radīt augsni nesaskaņām sevišķi globalizētā vidē ir labi iespējams.
Tad runa ir par atsvešināšanās novēršanu starp latviešiem un lietuviešiem?
Jā, uzsvars ir uz jebkura veida atsvešināšanās novēršanu. Mēs aizvien esam dažādu interešu krustcelēs. To nedrīkst ignorēt, un, cik nu spējam, to jāmēģina neitralizēt sev un savām valstīm par labu.