Neieviešot Eiropas vienoto valūtu paredzētajā laikā, Latvija zaudēs tirgu uzticību, savukārt dalība eirozonā nozīmē, ka Latviju vajadzības gadījumā glābs tā pat kā Grieķiju, raidījumā Dienas Rīts sacīja politiķis Kārlis Šadurskis.
«Pieņemsim, ka Latvijai pietrūkst viena procentpunkta līdz Māstrihtas kritēriju izpildei un netiek ieviests eiro. Tā ir neveiksme,» sacīja K. Šadurskis, norādot, ka tas ietekmēs finanšu tirgu uzticību Latvijai. Tirgi būtu pārliecināti, ka Latvija nespēj atgūties pēc ekonomiskās krīzes un dārgāka kļūtu valsts parāda apkalpošana.
K. Šadurskis arī norādīja, ka pēc pievienošanās eirozonai, Latvijai piecu gadu laikā stabilizācijas fondā būs jāiemaksā 145 miljonus latu, tomēr tas ieguvums, ko valsts iegūtu, kredītreitingu kāpuma dēļ samazinoties kredīta apkalpošanas izmaksām, būtu labāks nekā paredzētās iemaksas.
Tāpat politiķis uzsvēra, ka pašlaik Latvija vēl tikai iet ārā no ekonomiskās krīzes un nav pasargāta no ekonomiskajām svārstībām. Tomēr dalība eirozonā nozīmējot arī to, ka gadījumā, ja Latvijai ies slikti – tad tā tiks glābta tāpat kā Grieķija. K. Šdurskis arī norādīja, ka svarīgi aspekti ir arī kopējā eirozonas nākotne un skaidri saprotami spēles noteikumi.
Iepriekš intervijā laikraksta Dienas Bizness pielikumam Saldo eiroprojekta vadītāja Dace Kalsone norādīja, ka Latvijas dalība eirozonā izmaksās 28 miljonus latu gadā.
«Ir izveidots finansēšanas mehānisms, kā palīdzēt tām valstīm, kuras krīze ir skārusi visvairāk. Pēc dažādiem aprēķiniem Latvijas finansiālais ieguvums no iestājas eirozonā vidējā termiņā varētu būs mērāms līdz pat vairāku simtu miljonu latu. Savukārt mūsu maksājums eirozonai būs apmēram 28 miljoni latu gadā, šo summu maksājot piecus gadus,» atbildot uz jautājumu, ar kādiem izdevumiem Latvijai, tās budžetam jārēķinās, tūlīt pēc iestājas eirozonā, piemēram, krīzē nonākušo Dienvideiropas eirozonas valstu glābšanai, skaidroja D. Kalsone.
Raidījumā runājot par Eiropas Savienības (ES) tiešmaksājumiem lauksaimniekiem, K. Šadurskis atzina, ka viena no galvenajām vēsmām, kas valda Eiropā, ir taupība. Tomēr viņš dzirdot signālus, kas liecinot, ka situācija varētu uzlaboties. «Domāju, ka zemnieki sagaidīs situācijas uzlabošanos,» norādīja K. Šadurskis.