Šobrīd daudziem uzņēmējiem kardināli jāmaina sava biznesa darbība, jāpārskata partnerības, piegāžu ķēdes, noieta tirgus. Teju visi arī vēlas atbalstīt Ukrainu savu iespēju robežās.
Kā to labāk un mērķtiecīgāk darīt, ar kādiem biznesa riskiem un iespējām šobrīd rēķināties un kā pārorientēt uzņēmējdarbību – par to tiks stāstīts īpaši organizētā virtuālajā darbnīcā 3. martā, kurā aicināti visi interesenti – Latvijas un diasporas uzņēmēji, kā arī starptautiskos koncernos strādājošie Latvijas speciālisti.
“Uzņēmējiem un starptautiskajās korporācijās strādājošajiem profesionāļiem ir sviras efekts uz to, kas notiek gan ar Krievijas ekonomiku, gan arī uz to, cik atbalsta līdzekļu var plūst Ukrainas atbalstam. Ar mūsu palīdzību gribam to sviru iekustināt, parādot tos dažādos veidus, kā uzņēmēji Latvijā un diasporā, kā arī profesionāļi, kas strādā lielākajās korporācijās, var ar savu aktīvu iesaisti šo ekonomisko ietekmi uz šo kara situāciju pavairot,” informē diasporas uzņēmēju, profesionāļu un zinātnieku biedrības “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” (kustības #esiLV) valdes locekle Elīna Pinto.
Šī biedrība organizē pasākumu. Valdes pārstāve teic, ka to nācies veikt ārkārtīgi īsā laikā, burtiski pāris dienās tas arī izdevies, jo situācija “ir degoša” un uzņēmējiem informācija nepieciešama tagad un tūlīt.
Diasporas uzņēmēju un profesionāļu iniciatīvu virtuālās darbnīcas dalībniekus informēs un par labās prakses piemēriem stāstīs vairāki speciālisti, kas ir lietas kursā par aktuālajām norisēm.
Tā, piemēram, Latvijas uzņēmējs, arhitekts Aleksis Babuškins, kurš vairākus gadus dzīvojis un strādājis Ukrainā, karam sākoties, pirms pāris dienām atgriezies Latvijā, stāstīs par situāciju Ukrainā un savu pieredzi. Ar skatu no Ukrainas runās arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības Ukrainā vadītājs Ainārs Mežulis, viņš informēs par aktualitātēm un atbalsta iespējām Ukrainai.
Par biznesa un finanšu riskiem informēs finanšu sektora profesionāle Daniela Utāne un risku menedžmenta padomniece Edīte Brauela (Browell) no Lielbritānijas, kas strādā starptautiskos uzņēmumos.
Saistībā ar visaptverošām sankcijām pret Krieviju, būtiskas izmaiņas gaidāmas daudzās biznesa nozarēs, un īpaši tās skars tos uzņēmumus, kas sadarbojušies ar šīs valsts pārstāvjiem. Nu jārēķinās ar pārprofilēšanos un biznesa riskiem. Protams, svarīgs aspekts ir arī ētisks un atbildīgs bizness atbilstoši aktuālajai situācijai.
“Uzrunājot uzņēmēju un profesionāļu auditoriju, vēlamies izcelt morālos un atbildīga, vērtībās balstīta, mūsdienīgi globālas pieejas biznesa principus, bet tikpat būtiskas ir tīri praktiskas lietas – kā rīkoties, kā noteikt un pārvaldīt biznesa riskus. Kādus lēmumus pieņemt, piemēram, saistībā ar Krievijas piegādātājiem, partneriem savās biznesa attiecībās; kā rīkoties, kad Krievijas pusei sāksies maksātspējas problēmas; kā uzņēmumus ietekmēs valūtas svārstības,” piemērus min Elīna Pinto.
Viņa piebilst, ka tīklošanās pasākumā laipni aicināti ne vien diasporas, bet arī vietējie Latvijas uzņēmēji – gan tie, kas sadarbojas ar diasporas uzņēmumiem, gan tie, kas vēlas pārprofilēties un meklēt jaunus noieta tirgus un sadarbības partnerus Rietumu virzienā. Kristofs Blaus un biedrības “Riga Tech Girls” vadītāja Anna Andersone stāstīs par Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu sākto atbalsta akciju “Uzņēmēji mieram”, aicinot tajā iesaistīties Latvijas uzņēmējus visā pasaulē.
Ar piemēriem par atbalsta sniegšanu Ukrainai un ar motivāciju to darīt dalīsies latviešu uzņēmējs Dānijā Raivis Orba, kas sniedz palīdzību sadarbībā ar Dānijas bēgļu atbalsta centru.
Savukārt no Vācijas pasākumā piedalīsies latviešu centrs “Bērzaine” (organizācijas “Daugavas Vanagi Vācijā” īpašums), kas, sadarbojoties ar vietējām palīdzības organizācijām, ir gatavs uzņemt vairākus desmitus Ukrainas bēgļu un ģimeņu.
Zīmīgi, ka arī “Daugavas Vanagi” ir organizācija, kas radusies uz bēgļu bāzes un ar kategorisku nostāju pret okupāciju, un šis īpašums savulaik tika iegādāts, lai šeit patvērumu gūtu kara invalīdi, latviešu karavīri Vācijā, kas vairs nevarēja atgriezties Latvijā padomju varas dēļ. “Līdz ar to arī vēsturiskais vērtību mantojums pārvēršas ļoti konkrētās iniciatīvās, kas ir praktiskas un ar cilvēcisko vērtību,” uzsver Elīna Pinto.
Pasākums #standwithUkraine notiks 3. martā 20.00–21.30 pēc Latvijas laika platformā “Zoom”. Pieteikšanās šeit.