Pēdējo dienu laikā Eiropas datu vācējs Eurostat publicējis vecā kontinenta valstu inflācijas mērījumus. Latvija uz Eiropas fona mēdz izcelties vairākās ziņās, un pieejamie dati liecina, ka pašlaik varam lepoties arī ar augstāko inflāciju gan no visām eirozonas, gan Eiropas Savienības valstīm.
Patēriņa cenas mūsu valstī gada skatījumā marta pieaugušas par 3,3%, liecina Eurostat dati, kas ir vairāk nekā divas reizes straujāks rādītājs par eirozonas vidējo inflācijas temperatūru 1,5% apmērā.
Turklāt inflācijas ziņā uz pārējās Eiropas fona izceļas arī mūsu Baltijas kaimiņi. Lietuvā patēriņa cenas gada laikā pieaugušas par 3,2%, kas to šajā topā ierindo otrajā vietā, bet Igaunija ar 3% kāpumu Eiropas inflācijas čempionātā sev nodrošinājusi bronzas medaļu. Eiropas mugurkaula – Vācijas – gada inflācija martā bijusi 1,5% apmērā, bet, piemēram, Francijā tā bijusi 1,4% apmērā. Savukārt Īrijā, kur arī mitinās daudz latviešu, inflācija bijusi tikai 0,6% apmērā. Var jau pajokot, ka, iespējams, mūsu tautieši arī ir vainīgi pie tā, ka Īrijā vispār ir inflācija, kas gan, protams, nav patiesība.
Protams, var saprast, kādēļ mūsu valsī patēriņa cenas pieaug straujāk. Ekonomikas attīstības ziņā mēs mēģinām dzīties pakaļ Rietumvalstu vidējam līmenim, un šī maratona laikā pēc idejas vajadzētu būt vērojamam gan straujākam mūsu valsts tautsaimniecības, gan patēriņa cenu pieaugumam. Pašlaik, ekonomiskajiem nosacījumiem uzlabojoties, tiek radīts labs fons, lai vēl vairāk palielinātos arī, piemēram, pakalpojumu cenas.
Tāpat mūsu mazā atvērtā ekonomika nosaka to, ka mūs izteikti ietekmē globālās tendences, piemēram, naftas un pārtikas izejvielu cenu izmaiņas preču biržās. Jāņem vērā, ka šobrīd naftas cena ir stabilizējusies virs 50 ASV dolāru par barelu līmeņa, kur vēl pagājušā gada sākumā tā cīnījās par vietu 30 ASV dolāru par barelu atzīmes tuvumā. Rezultātā inflācija aug arī citos pasaules reģionos, kur lielākus ciparus patēriņa cenām ļauj demonstrēt zemās bāzes efekts. Eksperti piebilst, ka augošā inflācija, visticamāk, audzēs arī inflācijas gaidas. Tiesa gan, nedaudz ilgākā termiņā vismaz pašreizējas prognozes runā par labu atkal jau nedaudz mazākam inflācijas spiedienam.
Katrā ziņā patēriņa cenu kāpuma ziņā Eiropā atkal esam līderi. Neskatoties uz to, nav izslēgts, ka straujākas inflācijas jautājums Latvijai pārskatāmā periodā kļūs pat vēl aktuālāks un tas drīz varētu pietuvoties 4% atzīmei. Patlaban inflāciju veicinoši faktori ir pārtikas un degvielas cenu kāpums. Tie ir nozīmīgi izdevumi, kas diemžēl griež robu maciņos gan ierindas patērētājam, gan uzņēmējam. Tādējādi var sagaidīt, ka pieaugs nepatika pret cenu kāpuma procesu mūsu valsī, ko dažiem strādājošajiem gan var nedaudz mazināt algu palielināšanās. Ar vienu roku tiek ņemts, bet ar otru – cerams, dots – vidējā neto darba samaksa Latvijā pagājušogad pieauga par 4,7%, vismaz tā liecina CSP dati.