«Pēdējā laikā ir tendence, ka zagļi dodas uz daudzdzīvokļu mājām un rausta durvis, jo cilvēki bieži vien aizmirst tās aizslēgt. Tad zaglis iekļūst koridorā, kur bieži vien atrodas arī visa «būtība» - somiņas, maki -, kas tiek paņemta un aiznesta,» ierastajā pirmssvētku preses konferencē cita starpā brīdināja Latvijas galvenais policists Ints Ķuzis. Tādēļ laikraksts Diena izlēmis pārliecināties, cik vieglprātīgi pret savas mantas drošību ir rīdzinieki.
«Pēc preses konferences kopā ar fotogrāfu dodamies veikt jau pirms kāda laika ieplānotu eksperimentu - vienkārši pēc nejaušības principa dažādos Rīgas rajonos daudzdzīvokļu namu kāpņutelpās raustījām rokturus, lai noskaidrotu, cik grūti vai viegli garnadzim būtu atrast nepiesardzīga iemītnieka neaizslēgtas durvis,» raksta Dienas žurnālists.
Eksperiments sākts Ķengaragā, tipveida daudzdzīvokļu māju, tā saukto bloķeņu, kvartālā. «Iekļūšana mājās lielas grūtības nesagādā - daudzviet ārdurvis ir vaļā, tām vispār nav kodu, vai arī tie salauzti. Tomēr ar tālāku «ielaušanos» dzīvokļos mums neveicas. Acīmredzot, apzinoties situāciju, māju iemītnieki savas durvis uzcītīgi slēdz. Tikai iegūstam apstiprinājumu I. Ķuža teiktajam, ka lielisks zagļu atbaidītājs ir dzīvoklī turēts suns,» turpina eksperimenta autors.
«Pārbaudījuši» trīs mājas Ķengaragā, laikraksta pārstāvji devušies uz Rīgas Kluso centru. Tur teju uz katra otrā dzīvokļa durvīm redzama biedējoša emblēma «Objektu apsargā tāda un tāda apsardzes kompānija», bet lielākajā daļā kāpņutelpu neizdodas tikt iekšā, jo tās noslēgtas ar gana sarežģītiem kodiem. «Brīdi nosaluši klaiņojot pa ielām, sākam izmantot pa ausu galam saklausītas garnadžu viltības - mājas ārdurvju kodu varot atkost pēc tā, kuri cipari spīdīgāki, jo pogas, bieži spiežot, nopulējas,» tālāko apraksta žurnālists.
Tādā veidā ātri vien «atmūķētas» kādas lepnas jūgendstila ēkas ārdurvis, un jau pirmās durvis, kurām pieķērušies, atvērušās. Sastaptā jauniete vien teikusi: «Te mēs kā mazpilsētā dzīvojam - visi savējie, kas grib tas nāk.»
Vēlāk žurnālists devies uz Pļavniekiem, kur jau pirmajā bloķenē uzdūries vaļējām durvīm. Uz klauvēšanos atsaukusies padzīvojusi kundze manāmi jautrā prātā. «Pie manis tāpat nav ko zagt. Ko tie narkomāni, kaķim barību nospers?» viņa teikusi.
Eksperimenta autori secina, ka absolūtais vairākums rīdzinieku savas durvis slēdz, tomēr profesionālam zaglim, šķiet, nebūtu problēmu uzmeklēt arī neaizslēgtus dzīvokļus.