Nouriels Raubini (Nouriel Roubini), Ņujorkas Universitātes profesors, kurš paredzēja globālo finanšu krīzi, uzskata, ka ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās attīstītajās ekonomikās galu galā apspiedīs atlabšanu arī jaunajos tirgos. Viņš arī esot noraizējies par piecām eirozonas valstīm, ziņo Bloomberg.
ASV ekonomiskā izaugsme līdz šā gada beigām varētu palēnināties līdz vienam procentam no 1,7% otrajā ceturksnī, jo fiskālie stimuli kļūst par fiskālo kavēkli, Raubini sacījis konferencē Kijevā. Gausā atlabšana ASV, Rietumeiropā un Japānā galu galā palēninās izaugsmi jaunajos tirgos, viņš prognozējis.
«Mans bāzes scenārijs ir, ka mums būs lēna, U - veida atveseļošanās attīstītajās ekonomikās, tomēr joprojām pastāv recesijas atkārtošanās varbūtība vai depresijas varbūtība kā Japānā pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados,» stāstījis Raubini, piebilstot: «Atlabšana attīstītajās ekonomikās joprojām ir ļoti nenoteikta.»
Bloomberg atgādina, ka Federālo Rezervju politikas veidotāji pagājušajā mēnesī norādīja, ka ASV izaugsme, iespējams, tuvākajā laikā būs neliela, un viņi ir gatavi mīkstināt monetāro politiku vēl vairāk, ja būs nepieciešams.
«Ja izaugsme ir tikai 1 procents, būs sajūta kā recesijā, lai gan tehniski tā nebūs recesija,» skaidrojis Raubini, turpinot: «Jūs neradāt privātas darba vietas, budžeta deficīts paplašinās, mājokļu cenas iet uz leju, nevis stabilizējas.»
Lai arī Raubini prognozē V-veida atlabšanu daudzās Āzijas un Latīņamerikas daļās, ieskaitot Ķīnu, Indiju un Brazīliju, viņš uzskata, ka izaugsme jaunajos tirgos šā gada otrajā pusē un 2011.gadā būs vājāka. Ķīnas ekonomika šā gada otrajā ceturksnī gada griezumā auga par 10,3%.
Raubini arī brīdinājis, ka Grieķijas, Īrijas, Itālijas, Portugāles un Spānijas fundamentālās problēmas pēc Eiropas valstu parādu krīzes nav atrisinātas. Eiro varētu nostiprināties pret dolāru, jo Federālās Rezerves mīkstinās monetāro politiku, iespējams, pagarinot recesiju šajās valstīs, viņš skaidrojis.
«Es esmu norūpējies par šīm piecām valstīm eirozonā,» sacījis Raubini. Lai gan pastāv risks, ka šīs valstis varētu pamest eirozonu, «es domāju, ka sašķelšanās ir mazāk iespējama nekā valstu parādu pārstrukturēšana», viņš sacījis.
Ņujorkas Universitātes profesors arī uzskata, ka pastāv tirdzniecības karu izcelšanās draudi, jo valstis pavājina savas valūtas, lai stimulētu eksportu.
«Mēs esam pasaulē, kur katrs grib augt», izmantojot eksportu, viņš teicis.