Daudzi analītiķi ir pievērsuši savu uzmanību situācijas attīstībai Portugālē, kura ir sekojusi Grieķijas un Īrijas piemēram lūdzot starptautisku palīdzību, tomēr ekonomists Nuriels Raubini iesaka tik daudz neskatīties uz Portugāli, bet gan uz tās lielāko kaimiņu Spāniju.
«Es uzskatu, ka Portugāle šajā kontekstā nav svarīga, jo tā ir pārāk maza. Ir jāuztraucas par to, ka infekcija izplatīsies uz Spāniju, kas ir pārāk liela valsts, lai bankrotētu un tajā pašā laikā parāk liela, lai to glābtu,» sarunā ar Bloomberg skaidroja ekonomists.
Situācija Spānijā ir barometrs, kas sniedz datus par to kā izplatās Eiropas finanšu nedienu vīruss, uzskata N. Raubini. Spānijas ekonomika saskaras ar nopietniem riskiem – bezdarbu, nekustmo īpašumu sektora krahu, valsts bēdīgo finanšu stāvokli un nespēju konkurēt ar citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm.
Spānijai nāksies veikt smagas izvēles, lai izvairītos no infekcijas, tostarp tai nāksies paātrināt strukturālās reformas un ieviest stingrus taupības pasākumus. «Ir bijušas dažas reformas, kuras tiek veiktas pareizā virzienā, bet ir vajadzīgas daudz radikālākas izmaiņas, lai stabilizētu Spānijas finanšu un ekonomikas lejupslīdi,» stāstīja amerikāņu ekonomikas profesors, kurš iepriekš spēja precīzi paredzēt globālo finanšu krīzi.
Jau vēstīts, ka pagājušā gada beigās MRL Corporation vadītāja un priekšsēdētāja Kornēlija Meijere (Cornelia Meyer) nāca klajā ar šokējošu paziņojumu, ka dārgākā valsts glābšana, kas ES nepieciešamības gadījumā būtu jāveic ir Spānijas glābšana. Viņa prognozēja, ka visticamāk ES tas izmaksātu līdz pat 500 miljardiem eiro.
Savukārt Portugāles premjers trešdienas vakarā paziņoja, ka valsts lūgs finansiālu atbalstu ES, lai tiktu galā ar finanšu krīzi, iespējams Portugālei būs nepieciešami 80 miljardi eiro. Lai tiktu galā ar ekonomisko lejupslīdi Īrija ir aizņēmusies 85 miljardus eiro, un Grieķija – 110 miljardus eiro.