Meklējot savai veselībai un dabai draudzīgus risinājumus, Latvijā rada zobu tīrīšanas pulveri dabiskā iepakojumā.
"Esi pabeidzis labu skolu, ir laiks sākt strādāt. Kāpēc gan nedarīt to pašam sev? Kādēļ gan strādāt ofisā no plkst. 9.00 - 17.00?" par izvēli veidot savu mazo uzņēmumu biznesa portālam db.lv teic Armands Vecvanags, kurš pirms gada izveidoja SIA "Monk Island".
A. Vecvanags Latvijā atgriezās pēc bakalaura grāda industriālajā dizainā iegūšanas Eindhovenas Dizaina akadēmijā Nīderlandē. Laikā, kad viņš dzīvoja Nīderlandē, jaunietim bija problēmas ar veselību, ko galvenokārt veicināja tieši neveselīgs uzturs. Cieta arī viņa zobu veselība. Pēc atgriešanās dzimtenē, viņš vairāk iedziļinājās uzturā, un tam sekoja arī interese par to, kā produkti tiek ražoti.
"Sapratu, ka mūsdienu veids, kā mēs ražojam un patērējam lietas, nav tas pats labākais, veselīgākais. Tā kā man pašam patīk realizēt savas ieceres, sāku izmēģināt dažādas receptes, tai skaitā kosmētikas produktu pagatavošanu, līdz nonācu pie zobu pulveriem," stāsta A.Vecvanags.
Lai nonāktu pie īstās receptes, viņš izpētīja, kādu lomu spēlē katra aktīvā viela zobu pastu sastāvā, no Eiropas ražotājiem iepirka izejvielas un sāka eksperimentēt līdz nonāca pie apmierinoša rezultāta. Tāpat viņš konsultējās ar zobārstiem un ķīmiķi, bez kuru padoma nebūtu izdevies nonākt pie gatava produkta. Pulveris ir paredzēts zobu pulēšanai un labi noņem mīksto aplikumu. Sajūta pēc zobu tīrīšanas ar pulveri esot līdzīga, kā pēc zobu higiēnista apmeklējuma, pauž idejas autors.
"Monk Island" zobu tīrīšanas pulveris ir iesaiņots celulozes iepakojumā. "Kad biju radījis recepti zobu pulverim, tad sapratu, ka tas varētu būt labs biznesa plāns. Sevišķi, ja tas būs iepakots dabai draudzīgā iesaiņojumā," teic uzņēmējs. Lai to īstenotu, kompromisus viņš nebija gatavs pieļaut un meklēja materiālus, kas dabiski pārstrādātos vidē. Atrast īsto iepakojumu nav bijis viegli, jo ne stikla, ne metāla iepakojums, kas ražots Ķīnā, neatbilda viņa iecerei.
Viņš izpētījis, ka teju 95% no visiem produktiem, kas saražoti, tiek iepakoti vai nu plastmasas, stikla, metāla vai papīra iepakojumā. Ja viens zobu pulvera celulozes iepakojums rada 1,1g CO2 izmešus, tad tāds pats iepakojums no plastmasas rada 31g izmešus, stikla - 45 gramus un metāla izmantošanas gadījumā - 166g ogļskābās gāzes izmešu.
Pirms nonāca līdz celulozes izmantošanai, viņš pamēģināja arī "bio plastmasu" un citus materiālus, bet secināja, ka šo materiālu pārstrāde nemaz nav tik vienkārša. A.Vecvanags ir pirmais zobu tīrīšanas pulvera ražotājs Baltijā, savukārt Eiropā esot daži citi ražotāji, no kuriem gan neviens nepiedāvājot produktu iegādāties videi tik ļoti draudzīgā iepakojumā. Celulozes iepakojums sadalās pāris mēnešu laikā, tādējādi neradot liekus atkritumus, norāda A.Vecvanags. Pat iepakojuma apdrukai izmantotā tinte izraudzīta tāda, kas atstās pēc iespējas mazāku ietekmi uz apkārtējo vidi.
"Monk Island" produkti pieejami arī vairākos beziepakojuma veikalos, un, pēc autora domām, "zero waste" (bezatkritumu) domāšana ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ cilvēki iegādājas šo produktu. Gan Eiropā, gan pasaulē cilvēki aizvien vairāk interesējas par beziepakojuma produkciju.
Dažkārt nākoties saskarties arī ar noraidošu attieksmi - ir tādas tirdzniecības vietas, kas atsakās no produkta, pat nepamēģinājušas, atklāj jaunais uzņēmējs. "Gribu parādīt cilvēkiem, kas tas ir un mudināt viņus pamēģināt. Savā ziņā latvieši ir nedaudz bailīgi un ne vienmēr grib pamēģināt ko jaunu," uzskata A.Vecvanags.
Nepieciešamo līdzekļu apjomu jaunā uzņēmuma startam viņš investēja no saviem iekrājumiem un darbu sāka bez ārēju investīciju piesaistīšanas, visu darot paša spēkiem. Līdz ar to arī vairākas no ražošanā izmantotajām iekārtām ir viņa paša darinātas un lielākoties pulvera sajaukšana notiek, izmantojot roku darbu.
Pieprasījums pagaidām esot neliels, bet stabils, teic A.Vecvanags. Pamazām veidojoties arī pastāvīgo klientu loks. "Mans uzdevums ir iepazīstināt publiku ar šo produktu," apņēmību pauž jaunais uzņēmējs. Viņš pats izveidojis arī uzņēmuma mājaslapu internetā, un tagad zobu pulveris un viņa paša radītie māla trauciņi pulverim iegādājami interneta veikalā.
Nākotnē jaunais uzņēmējs cer radīt vēl citus produktus, kā, piemēram, zobu diegu. Tāpat viņš sācis piedāvāt iepakojuma dizaina risinājumus arī citām kompānijām, kuras vēlas savus produktus iepakot videi draudzīgāk.
TEVI VARĒTU INTERESĒT ARĪ: