Šā gada 3. ceturksnis pasaules ekonomikai būs salīdzinoši pozitīvs, liecina starptautiskās investīciju bankas Saxo Bank 2014. gada trešā ceturkšņa ekonomikas un investīciju prognožu apskats.
ASV atsāksies izaugsme pēc katastrofālās situācijas 1. ceturksnī, ieguldījumi akcijās būs izdevīgāki nekā obligācijās, ASV dolārs atgūsies no rekordzemā līmeņa, savukārt naftai saglabāsies salīdzinoši augsta cena, tomēr nepārsniedzot prognozējamo cenu diapazonu. Investoriem gan jārēķinās ar tirgus nelīdzsvarotību un sagaidāmajām korekcijām, bet pār enerģētikas sektoru paplašinās Irākas konflikta ēna.
Galvenos draudus pasaules ekonomikas atlabšanai rada Ķīnas īpašuma tirgus ar tā lielajām refinansēšanas vajadzībām, kā arī izaugsmes samazināšanās Francijā un Vācijā, sarūkot to eksporta apjomiem uz Āziju. Nozīmīgs faktors ir arī salīdzinoši augstās energoresursu cenas, kas negatīvi iespaido patēriņu un samazina iedzīvotāju rocību.
Saxo Bank galvenais ekonomists Stēns Jakobsens norāda, ka šobrīd ir novērojams pastāvīgs līdzsvara trūkums tirgū, jo tikai 20% ekonomikas, ko veido biržās kotētie uzņēmumi un bankas, saņem 100% pieejamo kredītu un politiskā atbalsta. Savukārt 80% pārējo mazo un vidējo uzņēmumu cieš no šāda atbalsta trūkuma. Akciju tirgus vērtība šobrīd šķiet saprātīga, bet tikai tāpēc, ka izredzētajiem 20% ir pieejams lētāks kapitāls, ko vēl vairāk stiprina ticība kvantitatīvās mīkstināšanas politikai, kā arī tirgū dominējošā tendence investēt akcijās.
«Nepārnesot naudu no šiem 20% atpakaļ uz 80%, mūs sagaidīs japanizācijas desmitgade,» uzsver eksperts. Šīs nelīdzsvarotības labošana ir būtiska pasaules ekonomikas atlabšanai. Tāpēc pārliecība par to, ka ar nelielu izaugsmi pietiek, ir satraucoša un ignorē pasaules ekonomikas kopainu.
«Šā gada sākumā Starptautiskais Valūtas fonds, Pasaules Banka, Eiropas Centrālā Banka, ASV Federālās Rezerves un vairākums banku ekonomistu šo gadu centās pasludināt par atveseļošanas gadu. Tomēr realitāte, ienākot otrajā pusgadā, šķiet pavisam savādāka – Eiropa izskatās neaizsargāta, jo pieaug valstu budžetu deficīti un laika iegūšanai aizmuguriski tiek slēgti dažādi politiski darījumi. ASV 2. ceturksnī ir jāsasniedz 2,9% pieaugums gada griezumā, lai 1. pusgadā kopumā panāktu 0 izaugsmi. Savukārt Āzija turpina ticēt, ka tai izdosies mīksti piezemēties, kas, manā skatījumā, ir kaut kas līdzīgs mēģinājumam upē apgriezt supertankeru,» uzskata S. Jakobsens.
Relatīvā pārcenošana starp akcijām un obligācijām turpinās arī 2014. gadā, ņemot vērā to, ka kopējā peļņa no akcijām salīdzinājumā ar obligācijām jau kopš 1995. gada ir zem akciju riska prēmijas robežas. «Akcijas joprojām ir vispievilcīgākā aktīvu kategorija, pašlaik tās ir godīgi novērtētas un to cena nebūt vēl nav sasniegusi cenu burbuļa robežu,» uzskata Saxo Bank akciju tirgus stratēģijas vadītājs Pīters Gernrijs.
Valūtu tirgū nozīmīgu lomu spēlēs naftas cenas. Tās piedzīvoja būtisku lēcienu saistībā ar situācijas destabilizāciju Irākā, taču procentuāli šis lēciens joprojām ir samērā pieticīgs, saka eksperts. Naftas cenu celšanās visnegatīvāk ietekmēs to valstu valūtas, kuras ir visvairāk atkarīgas no enerģijas importa un salīdzinoši pret IKP ir energovisietilpīgākās.
Neraugoties uz biržas preču neseno apsteidzošo dinamiku, Irākas konflikts met draudošu ēnu uz globālo naftas piedāvājumu. Ja sunītu kaujiniekus neizdosies apturēt, tas neizbēgami novedīs pie naftas cenu palielināšanās. Tomēr enerģijas tirgum jārēķinās ar iespēju, ka jēlnaftas piedāvājums pasaulē pirmo reizi nesenajā vēsturē pārsniegs kopējo pieprasījumu.
Pēc tam, kad 2013. gadā notika pirmais zelta cenas samazinājums 13 gadu laikā, Saxo Bank ir piesardzīgi optimistiska par tās perspektīvām 2014. gada otrajā pusē, jo 1. ceturksnī zelta vidējā cena sasniedza 1225 ASV dolārus par unci.