Naudas trūkums nav arguments, jo pat krīzes apstākļos ir daudz iespēju palīdzēt. Ir desmit no rīta, taču starp labdarības veikala Otrā Elpa grāmatu un apģērbu rindām jau līkņā vairāki cilvēki.
Kāds vecs vīrs šķirsta žurnālus un uzmanīgi pārlasa kaudzītē salikto mūzikas ierakstu vāciņus, bet steidzīga studente, šķiet, nozogot dažas minūtes no lekciju sākuma, ieskrējusi izšķirstīt kičīgo apģērbu skapi, ar sajūsmu vērojot visu, kam piedien apzīmējums «kā no vecmāmiņas pūra». Šķiet, atrast šeit kaut ko konkrētu būs sarežģīti, toties uziet necerētas pērles — vieglāk par vieglu.
Sev un citiem
Veikals Otrā Elpa ir īsts rotaļu laukums tiem, kuri savā garderobē vēlas ieviest Vivjenas Vestvudas cienīgus akcentus, tiem, kuri mūsdienīgam dzīvokļa interjeram gatavi piešaut kādu asumiņu. Te nejauši var atrast patiesus brīnumus, šķietami bezjēdzīgas, taču savā šarmā neatkārtojamas mantas. Viens otram līdzās rindojas pavisam mūsdienīgs kokteiļu šeikeris, koka Lāč-plēsis un māla podi. Ja kāds raibo šurumburumu apzināti vēlētos savākt vienuviet, tam būtu jāvelta gadi, taču cilvēku spontānā gatavība kaut ko ziedot citu labā visus šos priekšmetus ar dīvainu likumsakarību sarindojusi tieši Otrās Elpas plauktos. Taču nejauciet — tā nav humpala, kas par lētu naudu piedāvā viltotu šiku. Šo veikalu tā īsti nevar nosaukt pat par second-hand, lai gan jaunu mantu te praktiski nav. Visas šeit redzamās preces kāds ir atnesis un ziedojis, kāds — nopircis, bet iegūtā nauda — nodota labdarībai.
Alternatīva
Idejas autore un veikala Otrā Elpa vadītāja Elīna Žagare šo kustību sauc par sociālo uzņēmējdarbību, piebilstot, ka Eiropā filantropu veikali ir ļoti populāri. Atskārtusi, ka Latvijā šādas tirgotavas joprojām nav, Elīna vērsās pie Sabīnes Sīles, kura vada Ideju partneru fondu. «Jau pērnā gada nogalē sākām just, ka krīze mazina uzņēmēju vēlmi atbalstīt labdarību — ziedojumi kļuva retāki un summas mazākas,» saka Sabīne. «Tādēļ esam priecīgi, ka veikals Otrā Elpa pat krīzes apstākļos mums ļauj iegūt līdzekļus cēliem mērķiem.»
Uzrunā arī turīgos
Otrās Elpas atrašanās vietu varētu saukt par neparastu — veikals guvis mājvietu vienā no dārgākajiem, prestižākajiem Rīgas centra pagalmiem, Berga Bazārā. Varētu šķist, ka vecas mantas šai lepnajai vietai nepiedien, taču Berga Bazāra īpašnieku pārstāvis Aleksis Karlsons ir pārliecināts par pretējo: labdarība ir skaists mērķis, kas nav jānobāž pilsētas nomalē. Iespējams, šāda elitāra atrašanās vieta labdarības veikalam piesaistīs arī viena otra turīga cilvēka uzmanību, kurš, iespējams, ņems piemēru no paša Berga Bazāra, kas Otrai Elpai uz gadu atvēlējis telpas bez maksas.
Otrās Elpas atbalstītāju lokā ir vēstniecību pārstāvji, arī sabiedrībā zināmi cilvēki, kuru atnestās mantas, dažkārt ar autogrāfiem, ir divtik vērtīgas. «Redz, tur, piemēram, karājas uzņēmējas Ingrīdas Blūmas linu mētelis,» saka Elīna.
Veikalā bieži iegriežas arī jaunieši, kuri ne vien piesakās brīvprātīgajam darbam, palīdzot pie mantu šķirošanas, bet arī kāri šķirsta grāmatas. «Bijām pārsteigti, cik lielu interesi jaunie cilvēki izrāda par grāmatām, tās tiek nestas prom kaudzēm,» stāsta Sabīne. Jāsaka, ka Otrā Elpa visas preces pārdod par simboliskām summām — grāmatas maksā tikai 50 santīmus, apģērbi — no lata līdz 10. Nedaudz dārgākas ir dažādas «odziņas», piemēram, lenšu atskaņotājs, sena vijole, gleznas. «Esam ieinteresēti, lai mantas ātri rotētu, lai tās nekrātos plauktos — ātri atnes, ārti nopērk. Ceram, ka mēneša apgrozījums sasniegs vienu līdz divus tūkstošus latu,» stāsta Sabīne.
Labdarības veikala galvenā ideja ir rosināt cilvēkos atsaucību un apziņu, ka arī grūtos laikos ir veidi, kā palīdzēt līdzcilvēkiem. Tāpat Otrā Elpa ar vislielāko prieku gaida uzņēmumu pārstāvjus, kas varētu veikalam ziedot vecās biroja mēbeles vai, iespējams, pat savu produkciju.