Tā intervijā DB saka Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors, Ilgtspējīga biznesa centra direktors un ēnu ekonomikas indeksa veidotājs Arnis Sauka.
Fragments no intervijas:
PVN neiekasētais apjoms tiek lēsts apmēram 30%. Tātad krāpniecības mazināšana ietekmētu arī kopējo situāciju ēnu ekonomikā. Cik lielā mērā?
Specifiskos PVN izkrāpšanas karuseļus pētījis neesmu, taču VID aprēķins par PVN, manuprāt, ir ļoti konservatīvs, un tas liecina, ka jārunā par milzīgu naudu – budžetam gadā iet garām vismaz 700 milj. eiro. Ja to mazinātu, protams, būtu pozitīva ietekme ne vien attiecībā uz situāciju ēnu ekonomikā, bet arī uzņēmējdarbības vidi Latvijā kopumā. PVN shēmas ir ēnu ekonomikas sastāvdaļa, tomēr tā ir arī jānošķir. Piemēram, ja reģistrēts uzņēmums daļēji maksā nodokļus vai algas aploksnē, tas tik un tā kaut ko maksā, rada darba vietas. Vismaz īstermiņā nes labumu valstij. Ar PVN krāpšanu ir citādi – tā ir izteikti netīra blēdīšanās. Proti, nekas netiek radīts, nav nekādas pozitīvas pievienotās vērtības. Vienkārši valstij tiek atņemta nodokļu maksātāju nauda. Ja ēnu ekonomika, iespējams, dodot pienesumu īstermiņā, tomēr ilgtermiņā ir neproduktīva, tad tādas darbības kā PVN izkrāpšana klasificējamas kā destruktīva uzņēmējdarbība.
Kādas zāles jūs izrakstītu PVN krāpniecības apkarošanai?
Pirmkārt, jārunā par aizvien spēcīgāku kontroles mehānismu. Te nav jāizvēlas starp «pātagu» un «burkānu». Viennozīmīgi – «pātagu»! Pret blēdīšanos jāiet ar ļoti skarbām metodēm. Zinot resursu, kas iet garām, ir jāstiprina kapacitāte, piemēram, muitā. Jāpārbauda, vai un kādi darījumi notiek. Protams, ir papildus pārbaužu risks godīgajiem uzņēmējiem, bet nebūsim naivi, VID redzeslokā ir attiecīgas grupas ar aizdomu ēnu.
Visu interviju Ekonomikas mikroklimats jāsargā kā savas šprotes lasiet 5. decembra laikrakstā Dienas Bizness.