Polija ir lielākā Centrālās un Austrumeiropas valsts, kuras ekonomika lieluma ziņā ieņem 6.vietu Eiropas Savienībā. Polijas ekonomikai raksturīga stabilitāte, augsta ekonomikas izaugsme (5,1% no IKP 2018.gadā) un mazs valsts parāds, kas ir zemāks par ES vidējiem radītajiem. Zems Polijas valdības parādsaistību līmenis sekmē augstu Polijas noturību pret ārējiem satricinājumiem. Polija bija vienīgā valsts Centrālajā un Austrumeiropā un viena no nedaudzām pasaulē, kas nepieredzēja ekonomikas lejupslīdi 2008.-2009. gada globālās krīzes laikā. Mūsu izaugsmi stiprina publiskās investīcijas, tai skaitā transporta infrastruktūrā, vides uzlabošanā un pētniecībā un attīstībā (R&D), kuras tiek līdzfinansētas 2014.-2020.gada Daudzgadu finanšu shēmas ietvaros pateicoties ES fondu pieejamībai (115 miljardi EUR).
2018. gadā pieņemtais likums par atbalstu jaunajām investīcijām ir vērsts uz jaunu atbalsta mehānismu piešķiršanu investoriem. Tas aizvieto līdzšinējo, no 1994. gada spēkā esošo atbalsta sistēmu, kas paredzēta Likumā par speciālajām ekonomiskajām zonām (SEZ). Jaunā ieguldījumu likuma pamatā ir sekojoši galvenie noteikumi: atbalsts mikrouzņēmumiem, maziem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī nodokļu atbrīvojumu sasaistīšana ne tikai ar investīciju izvietojumu, bet arī ar ieguldījumu kvalitāti un radītajām darba vietām.
Jaunais likums beidzot atceļ teritoriālos ierobežojumus attiecībā uz investīcijām, kuras līdz šim aptvēra vien 0,08% Polijas teritorijas, radot nevienlīdzību sociālajā un ekonomiskajā attīstībā. Jaunajā koncepcijā ietverts Polijas valdības mērķis izlīdzināt visu Polijas reģionu un vidēja lieluma pilsētu attīstību, izveidojot vienādus konkurences apstākļus, lai ekonomiskās izaugsmes radītie ieguvumi būtu pieejami visiem Polijas pilsoņiem. Nodrošinot vienlīdzīgus reģionālās attīstības nosacījumus neatkarīgi no ieguldījuma vietas, jaunie investīciju noteikumi padara visu Polijas teritoriju par vienoto investīciju zonu ar nosaukumu POLIJA: INVESTĪCIJU ZONA.
Papildus shēmai “Polija: Investīciju zona” piedāvājam arī taustāmu atbalstu ieguldījumiem dotāciju veidā “Polijas ekonomikai īpaši nozīmīgu investīciju atbalsta programmas 2011.-2023.gadam” ietvaros. Šogad Programmā ieviesīsim dažas svarīgas izmaiņas, kas paredz lielāku finansējumu investīciju atbalstam, lai aptvertu lielāku investoru skaitu un paplašinātu investīciju iespējas, tādējādi stimulējot nacionālās ekonomikas inovatīvo attīstību.
Ārvalstu investori Poliju vērtē kā pievilcīgu investīciju mērķa valsti. Saskaņā ar investīciju klimata pētījumu, ko veica Polijas Investīciju un tirdzniecības aģentūra ar HSBC holdinga un auditoruzņēmuma “Grant Thornton” atbalstu, 92% investoru uzskata Poliju par labu vietu investīcijām un atkārtoti pieņemtu lēmumu investēt mūsu valstī. Savukārt EY Investīciju piesaistes pētījums Attractiveness Survey Europe parāda, ka Polija, apsteidzot Lielbritāniju, Vāciju, Franciju un Spāniju tiek pozicionēta kā 5. pievilcīgākais ārvalstu tiešo ieguldījumu galamērķis Eiropā un 1.pievilcīgakais galamērķis Centrālajā un Austrumeiropā.
Turklāt FTSE Russell kompānija, kas nodrošina globālo tirgu indeksus, pērn mainīja Polijas klasifikāciju no jaunattīstības un attīstītas valsts tirgu, pateicoties kam Polija ierindojās starp 25 attīstītākajām ekonomikām pasaulē.
Investori bieži izceļ sekojošas Polijas stiprās puses: salīdzinoši liels starptautiskais tirgus (38 miljoni patērētāju), kā arī un piekļuve Eiropas tirgum ar 500 miljoniem patērētāju un Austrumeiropas valstīm. Turklāt viņi uzsver draudzīgu un stabilu makroekonomikas situāciju, kā arī lielu iekšējo pieprasījumu un lieliski attīstītu uzņēmējdarbības vidi.
Lai uzzinātu vairāk, lūdzam apmeklēt Polijas Investīciju un tirdzniecības aģentūras mājas lapu: https://www.paih.gov.pl/en
Aicinām sazināties arī ar Polijas Republikas vēstniecību Rīgā, kuras darbinieki labprāt sniegs Jums visu nepieciešamu informāciju: https://www.gov.pl/web/latvija