Jau pēc mazāk nekā mēneša, 3.jūlijā, līdz ar virkni citu vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu būs aizliegts laist tirgū arī līdz šim plaši izmantotos maisiņus, kas izgatavoti no oksonoārdāmas plastmasas. Lielākoties tie ir plānie, vienreizlietojamie maisiņi, kas tiek plaši izmantoti lielveikalos augļu u.c. produktu fasēšanai. Vai tirgotāji ir atraduši labākās alternatīvas un sabiedrība – gatava paradumu maiņai, ņemot vērā, ka pēc Eurostat datiem Latvija šādu maisiņu izmantošanā bijusi līdere starp citām Eiropas valstīm?
2019. gada maijā Eiropas Savienības Padome pieņēma direktīvu par plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanu, paredzot pakāpenisku atteikšanos no vienreizlietojamām precēm, kas vidē nesadalās vai sadaloties izdala kaitīgus savienojumus. Šīs prasības nostiprinātas arī tikko kā pieņemtajā likumā “Plastmasu saturošu izstrādājumu patēriņa samazināšanas likums”.
Jau 3.jūlija būs aizliegts iepirkt vai ievest dažāda veida vienreizējas lietošanas traukus, iepakojumus un citas preces, tai skaitā šobrīd populāros vienreizlietojamos plānos plastmasas maisiņus, kas sadalās aerobā vidē (ir no oksonoārdāmās plastmasas), kas varētu radīt lielākos izaicinājumus plašam uzņēmumu lokam.
Eurostat statistika (2018) liecina, ka viens Latvijas iedzīvotājs gadā patērē 327 plastmasas maisiņus (biezumā līdz 50 mikroniem), kas ir augstākais rādītājs ES. Šis rādītājs ir daudzkārt lielāks nekā citās ES valstīs: ES valstīs patēriņš uz vienu iedzīvotāju bija vidēji 100 plastmasas maisiņi gadā, savukārt Beļģijā un Vācijā, kas atrodas saraksta beigās, patēriņš uz vienu iedzīvotāju tie bija tikai attiecīgi 28 un 20 plastmasas maisiņi gadā.
Iespējamās alternatīvas plastmasai – kā izdarīt labāko izvēli
“Eiropas Savienība pārliecinoši virzās uz ekoloģisku dzīvesveidu un atkārtotu pārstrādi. Ikdienas paradumu maiņa ir izaicinājums sabiedrībai. Taču ne mazāks izaicinājums ir arī uzņēmējiem atrast konkurētspējīgas alternatīvas šobrīd, kad pieprasījums pārsniedz piedāvājumu,” stāsta neausto ekoloģisko somu ražotnes UAB “Bagfactory” vadītājs Gvidas Krolis. “Mums kā atbildīgai sabiedrībai pēc iespējas būtu jāizvēlas atkārtoti lietojami maisiņi, taču ir gadījumi, kad ir nepieciešams arī vienreiz lietojams iepakojums. Kā alternatīva plastmasas maisiņiem ES tirgū aizvien lielāku popularitāti gūst papīra maisiņi un neausti, atkārtoti lietojami ekoloģiski maisiņi. Tie ir videi draudzīgi un arī finansiāli izdevīgākais variants.”
Izvēloties alternatīvu risinājumu plastmasas maisiņiem, būtu jāvērtē vairāku kritēriju kopums, no kuriem galvenie ir: kopējā cena (tai skaitā preces cena, piegādes izmaksas un ievedmuita), piegādes laiks, piegādātāja nosacījumi (piemēram, minimālais pasūtījuma apjoms, ražošanas laiks, iespēja pielāgoties pasūtītāja prasībām).
“Diemžēl jaunu iepakojuma piegādātāju atrašanu apgrūtina arī Covid-19 pandēmijas dēļ pieaugušās transportēšanas izmaksas un ilgais piegādes laiks, īpaši, pasūtot preces ārpus Eiropas Savienības. Turklāt, importējot maisiņus no, piemēram, Ķīnas, jārēķinās arī ar ievedmuitas izmaksām,” skaidro G.Krolis.
“Izprotot izaicinājumus, ar ko šobrīd nākas saskarties uzņēmējiem, esam gatavi operatīvi nodrošināt gan papīra, gan bioloģiskus neausta materiāla maisiņus, kas ražoti tepat Baltijā. Jā, stājoties spēkā Direktīvas nosacījumiem, pieprasījums pārsniedz piedāvājuma kapacitāti Eiropā, bet, pateicoties inovācijām, esam raduši risinājumu. Turklāt par konkurētspējīgu cenu un operatīvu izpildes laiku. Mūsu klientu lokā jau ir gan lielas lielveikalu ķēdes ar milzīgu maisiņu pasūtījumu apjomu, gan arī salīdzinoši nelieli uzņēmumi, jo minimālais pasūtījuma apjoms ir 1000 atkārtoti lietojamiem maisiņiem un 10000 papīra maisiņiem. Izvēloties vietējo ražotāju, parasti preču un piegādes kopējā cena ir izdevīgāka nekā pasūtot Ķīnas rūpnīcā, kā arī preces iespējams saņemt ātrāk – mūsu ražošanas cikla ilgums ir aptuveni 30 dienas (salīdzinoši rūpnīcām Ķīnā tas ir ap 90 dienām). Turklāt šādi tiek samazināts arī CO2 izmešu daudzums preču transportēšanā,” stāsta G.Krolis. “. Vēl viena svarīga lieta, cik man zināms, maisiņu ražotāji Ķīnā ražošanas procesā mēdz izmantot spirta krāsvielas un citas nevēlamas vielas, kuras nedrīkst nonākt saskarē ar pārtiku. Šim faktam noteikti jāpievērš uzmanība pirms pasūtījuma veikšanas! Baltijas valstu maisiņu ražotāju preces ir piemērotas saskarei ar pārtiku un atbilst visām ES prasībām.”
Šī Direktīva, kas iezīmē plastmasas maisiņu ēras beigu sākumu Latvijā, ir tikai solis ceļā uz plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanu. Kā uzsver G.Krolis, mums katram būtu jāveicina pāreja uz atkārtoti izmantojamu maisiņu lietošanu, tādējādi kompānijām veidojot atbildīga uzņēmuma tēlu, un mums visiem kopā samazinot ietekmi uz vidi.
Par “Bagfactory”
UAB “Bagfactory” ir papīra un neausto ekoloģisko somu ražotājs Lietuvā, kas ir specializējies neausto ekoloģisko somu ražošanā, izmantojot inovatīvu šūšanas tehnoloģiju. Mēs lepojamies ar tādiem mūsu lielākajiem klientiem kā Lidl, Aldi, Euronics, Coca Cola, Shell. Mēs piegādājam savu produkciju arī lielākajām mazumtirdzniecības ķēdēm Vācijā, Islandē, Maltā un Skandināvijā un šogad plānojam paplašināt savu darbību arī ASV. Mūsu klientu lokā ir arī daudz mazo uzņēmumu, jo spējam sniegt konkurētspējīgu piedāvājumu arī nelieliem nišas pasūtījumiem. 2019. gadā “Bagfactory” saražoja 10 miljonus maisiņu vienību, savukārt 2020. gadā - 35 miljonus vienību. Vairāk par uzņēmumu “Bagfactory”, neaustajām un papīra somām un maisiņiem aicinām skatīt mūsu mājas lapā www.bagfactory.eu