Kā liecina OCTA apdrošināšanas nozares darbības rādītāji, pirmajā pusgadā strauji pieaudzis zaudējumu pieteikumu skaits, informē Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB).
Pieaudzis arī pieņemto lēmumu skaits, kā arī atlīdzību izmaksu apmēri no Garantijas fonda. Lai gan pērnā gada pirmā pusgada rādītāji iezīmēja pozitīvu tendenci, kad nozare noslēdza pusgadu ar salīdzinoši nelieliem zaudējumiem, būtiskais pieaugums apdrošināšanas izmaksu apmēros ietekmējis kopējos pirmā pusgada OCTA tirgus rādītājus. Šī gada pirmie seši mēneši liecina, ka nozare joprojām strādā ar lieliem zaudējumiem, pirmo pusgadu noslēdzot ar negatīvu bilanci vairāk nekā 2 miljonu apmērā.
Saskaņā ar LTAB informācijas sistēmas datiem šī gada sešos mēnešos apdrošināšanas sabiedrībās un LTAB saņemti 19 490 zaudējumu pieteikumi, kas ir par 2 358 jeb 14 % vairāk nekā 2012.gada 6 mēnešos. Savukārt saistībā ar šī gada un iepriekšējo gadu zaudējumu pieteikumiem 2013.gada 6 mēnešos ir pieņemti 19 894 lēmumi par apdrošināšanas atlīdzības izmaksām par kopējo summu vairāk nekā 12 miljoni, kas ir par 16 % vairāk nekā 2012.gada 6 mēnešos.
«Pirmajā pusgadā būtiski pieaudzis zaudējumu pieteikumu skaits daudzos zaudējumu veidos. Tomēr īpaši zaudējumu pieteikumu skaits audzis par izmaksām valsts iestādēm, kurās ietilpst gan pensijas un pabalsti invalīdiem, atlīdzības personām par pārejošu darbnespēju, kā arī pensijas un pabalsti apgādājamajiem. Arīdzan šajā pusgadā pieaudzis zaudējumu pieteikumu skaits par ceļu satiksmes negadījumiem (CSNg), kuri notikuši iepriekšējos gados,» situāciju tirgū skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.
2013.gada 6 mēnešos 18 137 lēmumi ir pieņemti par Latvijā notikušiem CSNg, kopējai summai sasniedzot gandrīz 9,5 miljonu latu. Savukārt, par ārvalstīs notikušajiem CSNg šī gada pirmajā pusgadā ir pieņemti 1 757 lēmumi par kopējo atlīdzību summu 3,2 miljonu latu, kas veido ceturto daļu no visas kopējās izmaksātās atlīdzību summas.
Vislielākā atlīdzību lēmumu summa tika izmaksāta par transportlīdzekļu bojājumu un bojāejas zaudējumu atlīdzināšanu, kas kopā veidoja gandrīz 82 % no visas atlīdzību summas.
Lielāko Garantijas fonda atlīdzību izmaksu daļu veido atlīdzību izmaksas par CSNg, kurus ir izraisījuši transportlīdzekļi bez OCTA. 2013.gada 6 mēnešos tika pieņemts 451 lēmums par kopējo summu 495 000 Ls, kas ir par 36,0% vairāk nekā 2012.gada 6 mēnešos. Vidējās izmaksas lielums uz vienu apdrošināšanas gadījumu 2013.gada 6 mēnešos veidoja 1 316 Ls, kas ir par 23 % vairāk nekā pērnā gada pirmajā pusgadā. Lielo izmaksu apmēru no Garantija fonda galvenokārt ietekmēja izmaksa vairāk nekā 100 000 Ls apmērā par 2006.gadā Īrijā notikušu CSNg, kuru izraisījis Latvijā reģistrēts un neapdrošināts transportlīdzeklis.
2013.gada 6 mēnešos apdrošināšanas sabiedrībām izmaksāto atlīdzību neto summa veidoja gandrīz 11 miljonu latu, kas ir par 23,5% vairāk nekā 2012.gada 6 mēnešos. Savukārt ienākumi no OCTA polisēm neuzrāda būtiksu kāpumu. Pieaugums veido tikai 6%.
«Lai gan tiek runāts par nepieciešamību celt OCTA cenas, tirgū vēl joprojām saglabājas zemas OCTA polises cenas. Tās paaugstināt nav viegli, jo apdrošinātāju vidū pastāv liela konkurence - ir ienākuši jauni tirgus dalībnieki, kas vēlas iegūt savu tirgus daļu, savukārt tirgū jau ilgstoši strādājošās sabiedrības negrib to zaudēt. Ienākumi, kuri gūti no OCTA polisēm nespēj segt apdrošināšanas sabiedrību izdevumus, kuri radušies no apdrošināšanas atlīdzību izmaksām un apdrošināšanas sabiedrību darbības nodrošināšanai nepieciešamajiem izdevumiem. Salīdzinājumā ar pēdējiem gadiem, šajā pusgadā būtiski pieauguši izmaksu apmēri gandrīz visās kategorijās. Summas mērāmas nevis tūkstošos, bet miljonos. Līdz ar ko zaudējumu apmērs, ar ko noslēdz nozare pusgadu, ir tikai likumsakarīgs. Pieļauju, ka 2013. gada noslēguma rādītāji būs vēl sliktāki,» informē J. Stengrevics.