Valdība otrdien atbalstīja grozījumus noteikumos par aizdevumiem ar kapitāla atlaidi investīciju projektiem komersantiem konkurētspējas veicināšanai, kas paredz precizēt aizdevumu programmas īstenošanai pieejamo valsts budžeta finansējumu, piešķirot papildu 70 miljonus eiro.
Tostarp 2024.gadā un 2025.gadā piešķirti papildu pa 30 miljoniem eiro, bet 2026.gadā - 10 miljoni eiro.
Ekonomikas ministrijā (EM) norāda, ka grozījumu mērķis ir nodrošināt finanšu pieejamību lieliem investīciju projektiem, kā arī veicināt jaunas investīcijas uzņēmējdarbības paplašināšanā.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) no 2022.gada 19.janvāra līdz 2022.gada 2.maijam organizēja Aizdevumu programmas pirmās atlases kārtas pieteikumu iesniegšanu, kurā tika saņemts liels pieteikumu skaits. Savukārt 2022.gada 3.novembrī tika izsludināta projektu izvērtēšanas sākšana slēgtā atlases kārtā, kura paredzēta pirmās atlases kārtas komersantiem, kuriem nepietika finansējuma.
No 45 projekta pieteikumiem par pieejamo finansējumu LIAA ir apstiprinājusi 37 lielu investīciju projektus turpmākam izvērtējumam AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum"), savukārt "Altum", ņemot vērā atsauktos un noraidītos projektus, turpina izvērtējumu par 11 lielu investīciju projektiem par kopējo investīciju projekta attiecināmo izmaksu summu 233,82 miljoni eiro un pieteikto kapitāla atlaidi 67,558 miljonu eiro apmērā.
EM norāda, ka "Altum" līdz šim ir pieņēmis 11 pozitīvus lēmumus par atbalsta piešķiršanu par kopējo attiecināmo izmaksu summu 249,314 miljonu eiro apmērā un ar pieteikto kapitāla atlaidi 66,639 miljonu eiro apmērā, tostarp ar astoņiem ir noslēgts līgums.
Savukārt šajā gadā valdība atbalstīja aizdevumu programmas darbības turpināšanu un investīcijām lielu, tautsaimniecībai nozīmīgu uzņēmēju uz eksportu vērstu projektu attīstībai kopā piešķirti 70 miljoni eiro valsts budžeta līdzekļu.
EM norāda, ka, investējot 70 miljonus eiro atbalsta veidā, uzņēmēji katru gadu veiks investīcijas vismaz 200 miljonu eiro apmērā, radot vismaz 600 jaunu augstāk nekā vidēji tautsaimniecībā reģionos apmaksātu darba vietu, nodrošinot eksporta pieaugumu no 2026.gada par vismaz 130 miljoniem eiro gadā un 10 gadu laikā atmaksājot nodokļu veidā valsts investētos līdzekļus.
Vienlaikus ar grozījumiem tiek precizēti investīciju projekta nosacījumi un rādītāji, nosakot, ka mēneša vidējā bruto darba samaksa darbiniekiem, kas pieņemti darbā investīciju projekta īstenošanā, nav mazāka par mēneša vidējās bruto darba samaksas apmēru iepriekšējā gadā tajā statistiskajā reģionā, kurā tiks īstenots investīciju projekts, kam piemērots koeficients 1,3, neizdalot atsevišķi Rīgas reģionu, tādējādi nodrošinot vienlīdzīgu pieeju visos reģionos.
Tāpat precizēts vērtēšanas kritērijs par komersanta ieguldījuma apjomu pētniecībā un attīstībā, nosakot, ka komersanta ieguldījumu apmēram Latvijā pētniecībā un attīstībā ir vismaz 250 000 eiro gadā, kas ir saistīts ar konkrēto investīciju projekta realizēšanu. Savukārt paredzēts, ka investīciju projekta īstenošanas rezultātā preču vai pakalpojumu eksporta apmērs ir vismaz 3,6 miljoni eiro gadā.
Lai varētu piemērot kapitāla atlaidi, komersantam pēcuzraudzības periodā ir pienākums izpildīt visus investīciju projekta pieteikumā norādītos rādītājus.
Vienlaikus noteikumi papildināti ar investīciju projektu LIAA pieteikuma iesniegšanas, vērtēšanas un apstiprināšanas kārtību. Tāpat noteikts, ka LIAA turpmāk papildus vērtēs komersanta atbilstību lielam vai vidējam uzņēmumam, kā arī vai tas ir reģistrēts komercreģistrā.
Tāpat noteikts, ja komersants sešu mēnešu laikā pēc LIAA lēmuma par investīciju projekta turpmāku izvērtēšanu finansējuma pieprasījumam "Altum" nebūs iesniedzis visus dokumentus un informāciju, kas nepieciešami lēmuma pieņemšanai, "Altum" pieņems lēmumu par atteikumu finansēt komersanta investīciju projektu un informēs par to LIAA, Ekonomikas ministriju un komersantu.
EM norāda, ka grozījumi paredz paplašināt atbalstāmās nozares, nosakot, ka atbalstāmās nozares ir saimnieciskās darbības veidi, kas tiek īstenoti arī tūrisma un kultūras un radošās industrijas jomā, attiecīgi palielinot atbalstāmo saņēmēju loku un tādējādi atbalstot papildus lielu investīciju projektus.