Pirmie četri gadi pēc administratīvi teritoriālās reformas jauno 110 novadu un deviņu lielo pilsētu robežās ieies vēsturē ar pārraktām pilsētu ielām, gaidīšanu pie remontu laikā izvietotiem luksoforiem un cerību kādreiz pārvietoties pa sakārtotām ielām, kā arī baudīt labu dzeramo ūdeni. Lielā daļā Latvijas pašvaldību vērojama šāda aina – daudzviet par Eiropas naudu tiek īstenoti ūdenssaimniecības attīstības projekti un tiek remontētas ielas. Tāpat pēdējos gados dažās pilsētās uzbūvēti ļoti skaisti objekti, kas guvuši atzinību kā unikālas vai arhitektoniski veiksmīgas celtnes, piektdiena raksta laikraksts Diena.
Šo celtņu vidū ir, piemēram, Rēzeknes koncertzāle, Marka Rotko Mākslas centrs Daugavpilī, Saldus Mūzikas un mākslas skola, tilts pār Gauju Valmierā (tautā jau iesaukts par Boķa ribām), kā arī gājēju tilts Jelgavā (to ļaudis jau nosaukuši par Rāviņa līko). Pēdējo divu objektu vietējo iedzīvotāju dotais neoficiālais nosaukums dots par godu ilggadējiem pašvaldību vadītājiem. Šajos objektos galvenais finanšu avots bijis Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).
Jelgavas mērs priecājas par Lauksaimniecības universitātes studentu plūsmu pār jauno objektu, kamēr opozīcija apšauba tēriņu lietderību, jo jaunais tilts ir rokas stiepiena attālumā no vecā tilta.
Vairākas minētās celtnes pozitīvi ietekmē teritorijas reputāciju, bet daļā gadījumu «pietrūkst ekonomiskās attīstības veicinoša elementa», teicis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretārs Aleksandrs Antonovs, kurš ERAF naudas ieguldījumu vispirms saredz iespēju radīšanā uzņēmējiem – lai komersantiem būtu nepieciešamā infrastruktūra un pakalpojumi.
Vēl viens vietējo līderu trumpis kampaņā ir ūdenssaimniecības attīstības projekti, kuru īstenošana turpināsies arī nākamā gada sasaukumā līdz 2015. gadam. Taču tagad sāk atklāties, ka iedzīvotāju interese pieslēgties maģistrālajiem vadiem, lai iegūtu kvalitatīvu dzeramo ūdeni un ierīkotu kanalizāciju, nesakrīt ar sākotnējām prognozēm. Pieslēgšanās izmaksas ir vismaz 200 Ls, bet daļā gadījumu – vēl vairāk. Tas neatbilst privātmāju īpašnieku tagadējai rocībai, raksta Diena.
Iepriekš labajos gados vietējie līderi varēja palielīties vēlētājiem ar ieguldījumiem infrastruktūrā, ko, pateicoties politiskajai piederībai, bija izcīnījuši no valsts investīciju programmas jeb VIP. Līdz ar atteikšanos no VIP, kurā daļu no summas treknajos gados Saeimā dalīja pēc partiju kvotām, mazinājusies arī pašvaldību vadītāju partijas piederības nozīme, tomēr savs pārstāvis Saeimā dažviet joprojām šķiet teritorijas labklājībai būtisks resurss, norāda laikraksts.
Tā, piemēram, šajā kontekstā minēts Saeimas deputāts Jānis Klaužs (ZZS), bez kura ieguldījuma Līvāni, iespējams, nebūtu tā atkopušies. Līvāni, Daugavpils un Rēzekne bija vienīgās Latgales pašvaldības, kas vēl Tautas partijas valdīšanas laikā iepriekšējo domju pilnvaru periodā kļuva izredzēto 17 pilsētu sarakstā un varēja pretendēt uz ES finansējumu pilsētvides infrastruktūras attīstībai.
Arī nākamajā sasaukumā būs izredzēto saraksts, kas tagad noteikts Nacionālajā attīstības plānā kā modelis «9 plus 21». Ne visas tajā minētās pašvaldības iepriekš varēja pretendēt uz pilsētvides naudu. Tā nepienācās, piemēram, Krāslavai, Preiļiem, Tukumam. «9 plus 21» modelī ir visas bijušās rajonu centru pilsētas, kā arī Smiltene, Sigulda un Līvāni.
Pašvaldību savienība izteikusi protestu pret šādu pieeju, kas pārējām 89 pašvaldībām ierobežos pieeju ES fondu resursiem.
#1/6
Rēzeknes koncertzāle - Austrumlatvijas reģionālais daudzfunkcionālais centrs. Projekta izmaksas - 9,6 milj. Ls (Rēzeknes domes finansējums - 3,7 milj. Ls, valsts budžeta finansējums - 580 858 Ls). Darbu izpildītājs - SIA Arčers.
#2/6
Mītavas tilts Jelgavā. Jāņa Čakstes bulvāra rekonstrukcijas un jaunā gājēju tilta projekta kopējās izmaksas - 6,4 miljoni Ls, no tām tilta izbūve - 800 tūkst. Ls. Darbu izpildītājs - SIA Tilts.
#3/6
Saldus Mūzikas un mākslas skola. Projekta izmaksas - 5,4 milj. Ls (ERAF finansējums - 4,3 milj. Ls, pašvaldības līdzfinansējums - 1,0 milj. Ls, valsts budžeta finansējums - 133 127 ls). Darbu izpildītājs - SIA Arčers
#4/6
Tilts pār Gauju Valmierā. Projekta izmaksas - 1,7 milj. Ls (ES finansējums - 1,4 milj. Ls, pašvaldības līdzfinansējums - 223 260 Ls, valsts budžeta finansējums - 39 398 Ls. Darbu izpildītājs - SIA Viadukts.
#5/6
Marka Rotko Mākslas centrs Daugavpilī Projekta izmaksu ietilpīgākā daļa ir mākslas centra ēkas jeb Daugavpils cietokšņa rekonstrukcija un pieguļošās teritorijas labiekārtošana, kuras izmaksas ir 2,5 miljoni latu. No šīs summas 2,125 miljonus Ls finansējis ERAF, bet 375 tūkst. Ls – Daugavpils pašvaldība, savukārt valsts budžeta dotācija ir 75 tūkst. Ls. Darbu veicājs - SIA Ditton Būve.