«No mana bankas konta caur Facebook profilu tika nozagti 2000 eiro. Visi, kas esat piesaistījuši savu bankas maksājumu karti jebkādam sociālajam tīklam, ziniet – jūsu nauda nav drošībā,» brīdina Linda Nelsone.
Sazinoties ar L. Nelsoni, reģionālais laikraksts Kursas Laiks noskaidrojis, ka sieviete zaudējusi ievērojamu summu, kas glabājusies viņas kontā Citadeles bankā. Skaidrību par notikušo palīdzējis gūt cietušās brālis, kurš ir programmētājs un apņēmies palīdzēt atrast ļaundarus. Tieši viņš izsekojis kontā notiekošajam un sapratis, ka krāpnieki, kuru IP adreses nāk no Indonēzijas, uzlauzuši Lindas profilu un piekļuvuši viņas bankas datiem, jo sieviete reiz izmantojusi sociālā tīkla iespēju reklamēt savu uzņēmumu un dati saglabājušies profilā.
Piekļūstot bankas datiem, krāpnieki, uzdodoties par Lindu, pasūtījuši Facebook vēl dažādas reklāmas, kas maksājušas 300 eiro dienā, un visu kartē esošo naudu, plus vēl naudu, kas pieejama kredītlīnijā, pārskaitījuši uz Facebook bankas kontu, pretī iegūstot reklāmu, kurā reklamējuši paši savu mājaslapu, kas pelnījusi uz jau izsenis zināmajiem interneta klikšķiem.
Valsts policijas pārstāve Madara Šeršņova skaidrojusi, ka policija pieņēmusi sievietes iesniegumu 23. janvārī un atbilde uz šāda tipa iesniegumiem tiek sniegta pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā mēneša laikā.
Savukārt, bankas Citadele pārstāve Baiba Ābelniece sola: «Nauda par krāpnieciskajiem gadījumiem internetā tiek atgriezta bankas klientiem. Arī šajā gadījumā klients atgūs naudu no Facebook un jau pavisam drīz to saņems savā kontā.»
Lai parūpētos par sava datora un datu drošību, banka Citadele iesaka:
- Svarīgi aizsargāt datoru ar paroli, izmantojot drošus paroles veidošanas principus, regulāri mainīt paroli. Tagad daļa cilvēku izmanto divpakāpju aizsardzību – kad papildu ierastajai parolei, pieslēdzoties Facebook, Amazon, Aliexpress, Paypal profilam, izmanto vēl kādu aizsardzību, piemēram, PIN kodu vai pieslēgšanās apstiprināšanu ar īsziņu, kas tiek nosūtīta uz telefona numuru.
- Datorā nepieciešams uzstādīt un aktivizēt antivīrusu programmu, regulāri instalēt savā datorā interneta pārlūkprogrammas un citu programmu atjauninājumus. Tāpat arī viedtālruņos svarīgi veikt programmas atjauninājumus.
- Padomājiet, vai tiešām nepieciešams turēt ievadītus savus kartes datus iepirkšanās vietas vai sociālā tīkla profilā. Ja katru dienu neveicat norēķinus šajā vietnē, tad drošāk tos būs ievadīt, veicot konkrēto pirkumu.