Katrai inovācijai mēdz būt arī savas ēnas puses. Pēdējā laikā milzīgu uzmanību piesaistījušas tā saucamās kriptovalūtas. Daudz kam palīdzējis tas, ka sākotnēji bitkoina, bet tagad – arī citu citu virtuālo valūtu fenomens - kļuvis par masas (mainstream) intereses objektu.
Parasti gan dāsnas, vieglas un ātrās peļņas solījumi rada labu vidi dažādām ne pārāk “tīrām” lietām. Šajā ziņā nekāds izņēmums nav bijusi arī kriptovalūtu pasaule. Piemēram, ASV Federālā Tirdzniecības komisija (FTC) atklājusi, ka kopš pagājušā gada oktobra līdz šā gada 31. martam ar dažādu negodīgu kriptoaktīvu investīciju shēmu palīdzību no šīs valsts patērētājiem vien esot izkrāpti līdzekļi vairāk nekā 80 miljonu ASV dolāru apmērā, raksta Bloomberg. Turklāt tā ir tikai tā summa, par kuru cilvēki ir ziņojuši varas iestādēm. Tiek uzsvērts, ka dažādi krāpnieki mēģina gūt labumu no vispārējās virtuālo valūtu mānijas. Kopuma ziņojumu skaits par dažādām krāpnieciskām kriptovalūtu shēmām sešos mēnešos esot audzis 12 reizes. Savukārt šāda “piesitiena” shēmās izkrāptās naudas apmērs esot audzis 10 reizes.
Izliekas par Masku
Jāteic, ka kriptoaktīvu tirgus pēdējās dienas turpina atrasties faktiski šoka stadijā pēc tam, kad šī tirgus elks un mesija - Tesla valdītājs Īlons Masks - vērsa uzmanību uz to, ka šo valūtu rakšana nebūt nav zaļa (tas jau bija zināms pirms tam). Interesanti ir arī tas, ka daļa virtuālo valūtu krāpniecības shēmu centrā tiek ielikts tieši minētais Maska kungs. Proti, noziedznieki, izliekoties par Tesla šefu, kopš pagājušā gada oktobra no cilvēkiem ASV esot izkrāpuši līdzekļus divu miljonu ASV dolāru vērtībā. Bieži vien šādas shēmas mudina cilvēkus pārskaitīt savus līdzekļus, kura attiecīgi tad, piemēram, pats Ī. Masks vai cits “guru” personīgi pārvaldīs, konkrētajam investoram sniedzot fenomenālu peļņu.
“Par šo tēmu [virtuālajām valūtām] ir ļoti liela interese, ko pavadījis straujš to vērtības pieaugums. Cilvēki negrib palaist garām šādu it kā lielo iespēju. No šī visa labumu attiecīgi smeļ arī krāpnieki – daudzi cilvēki par virtuālajām valūtām ir krietni entuziastiskāki nekā ir to zināšanas par šo tēmu,” piebilst FTC pārstāvji. Mediānais apmērs, ko kāds cilvēks šādās shēmas zaudējis, esot 1900 ASV dolāri. Bieži tas esot saistīts arī ar kādu maksājumu par unikālu informāciju vai “noslēpumu”, kas palīdzētu tirgot kriptovalūtas. Bieži vien šādu shēmu upuri turklāt esot gados jauni patērētāji, kas gribot gūt ātru peļņu un kurus aizraujot virtuālo valūtu “mistikas” elements, vēl ziņo FTC. Proti, tiek norādīts, ka šajā pandēmijā sevišķi strauji dažādu aktīvu tirgošanā internetā iesaistījušies jaunie pieaugušie. Rezultātā arī tādi patērētāji, kuri ir jaunāki par 30 gadiem, kriptovalūtu krāpniecības shēmas esot zaudējuši vairāk naudu nekā jebkura cita “rakstura” shēmās.“
Solījumi par garantētu peļņu vienkārši ir klaji meli,” norāda regulators. Tiek gan arī izcelts, ka daži krāpnieki ļoti piestrādā pie savām shēmām, kur tie varot būt radījuši veselas labi iekārtotas mājaslapas un sistēmas, kurās tiek demonstrēta nepatiesa informācija, piemēram, par kādu aktīvu cenu izmaiņām utt. Faktiski dažādas finanšu krāpšanas shēmas, kas izklausās labāk nekā tās ir patiesībā, uzplaukuma stadijā bija jau pirms pandēmijas, un bieži tās bija saistītas ar tā saucamajiem kriptoaktīviem, kas cilvēkiem bija jauna nezināma, it kā milzu peļņu sološa telpa. Pandēmija gandrīz visās pasaules malās nozīmējusi, ka aktivizējušies kibernoziedznieki un hakeru grupējumi, kas meklē iespējas, kā šo ārkārtas globālo ritmu izmanot savā labā. Par mērķi tiek izvēlēti gan individuāli cilvēki, gan uzņēmumi un valdības organizācijas.
“Kovidkonteksts”
Jau ziņots, ka krāpšanas galvenie veidi Covid-19 laikmetā paliekuši tie paši vecie. Mainījies gan konteksts, kā šo shēmu īstenotāji vēršas pret saviem upuriem – daudzas lietas nu griežas par un ap Covid-19. Pandēmijas apstākļos daudziem cilvēkiem var parādīties grūtības pārslēgties uz dzīvi tiešsaistē. Tāpat attīstoties tehnoloģijām, arī krāpniekiem ir iespēja tikt pie arvien gudrākiem rīkiem, lai sasniegtu savus mērķus. Vienmēr topā esot spēle arī uz vientulību, ko pandēmijas sēdēšana mājās varētu būt vien pastiprinājusi. Bloomberg raksta, ka ASV regulatori ziņo par daudz vairāk gadījumiem, kad šogad noziedznieki naudu mēģinājuši izspiest arī no dažādām “mīlestības shēmām”, kuru mērķis parasti ir likt veikt vienu vai vairākus pārskatījumus. Katrā ziņā vientuļi cilvēki ir krāpšanas riska grupā.
Jāņem vērā, ka bieži vien krāpnieki runā ļoti pārliecinoši un piestrādā gan pie savām manierēm, gan izskata. Elektroniskajā laikā visas iespējas ir īstenot arī, piemēram, tā saucamo “pump and dump” taktiku. Sākotnēji spekulants iegādājas parasti kādu mazu kompāniju akcijas, lai gan tie pēc būtības var būt arī kādi citi aktīvi, par lētu cenu. Vēlāk, piemēram, sociālajos tīklos tiek izplatīti maldinoši paziņojumi, ka šis uzņēmums ir kādu unikālu risinājumu priekšā. Mērķis jebkādā veidā ir atrast šiem aktīviem pircējus jau par krietni augstāku cenu. Populāri šiem krāpniekiem ir norādīt, ka tiem pieejama kāda unikāla informācija.
Ļoti iespējams, ka krāpšana ir kas tāds, par ko mums kā sabiedrībai būtu jārunā vairāk. Liela daļa cilvēku vienmēr domā, ka kaut kas tāds ar viņiem nekad nenotiks. Vienmēr var norādīt uz kādiem krāpšanas piemēriem un jautāt: kā kaut kas tāds varēja iziet cauri un kā cilvēki nav pamanījuši dažādas brīdinājuma pazīmes. Jāņem vērā, ka šāda krāpšana bieži vien skar sabiedrības neaizsargātos, mazāk izglītotos vai naivākos indivīdus. Tomēr krāpnieki var būt arī viltīgi, profesionāli apmācīti un ļoti labi speciālisti tieši pareizā psiholoģiskā spiediena izdarīšanā, un par šādu shēmu upuri kādā nepareizajā brīdī, šķiet, var krist jebkurš.
Kaujas laiks mūsdienās šajā ziņā arvien lielākā mērā ir internets, kurā notiek arvien pieaugoša daļas mūsu dzīve. Ne visi gan tam ir sagatavoti un pandēmija var nozīmēt, ka lielāks skaits cilvēku, neierasti daudz lietojot šādas tehnoloģijas, ir gluži kā zivis ārpus ūdens (tomēr - kā rāda kriptovalūtu krāpniecības piemēri – no šādās shēmās vienā mierā iekrīt arī gados jauni cilvēki). Sava artava ir arī nervozajam pandēmijas fonam vai jau esošiem privātās dzīves sarežģījumiem. Gandrīz visiem ir pa viedtālrunim, kas attiecīgi nozīmē, ka vienmēr cilvēki ir sasniedzami arī kādiem pelēcīgākiem personāžiem.