Koncerns Orkla Latvija turpina investēt, veidojas jaunas darba vietas, top vēl viena jauna cepumu ražotne Ādažos, kas vairos eksportu. Ziemu grupas uzņēmumi pārdzīvos, tomēr pavasarī biznesam ir nepieciešama nākotnes skaidrība veiksmīgai plānošanai.
Tādu padomu jaunajai valdībai intervijā Dienas Biznesam dod Orkla Latvija valdes priekšsēdētājs Toms Didrihsons.
Fragments no inervijas
Iezīmējiet uzņēmuma nākotnes cerības, kad iziesim no krīzes! Ir skaidrs, ka ziemā strauji samazināsies iedzīvotāju pirktspēja. Kā tas ietekmēs kopainu? Galvenais - ko sagaidāt no valdības? Kad būsim ārā no krīzes?
Man nav maģiskās kristāla bumbas, un nevienam tās nav! Tas, ko mēs labi varam redzēt pēdējo trīs gadu laikā, ir globālās saiknes. Visi pasaules būtiskie notikumi visus ietekmē. No pārtikas ražošanas perspektīvas pandēmija bija pirmais nezināmais. Daudz produkcijas realizējām tūristiem, viesnīcās, kafejnīcās. Tas ietekmēja mūsu biznesu, pat ļoti. Tad bija cerības, ka pandēmija ar visiem ierobežojumiem tūdaļ beigsies un dzīve atsāks ierasto gaitu, bet seko nākamais pārsteigums – Krievijas-Ukrainas karš, kas patiesībā pēc apjoma un ietekmes nelīdzinās nekam iepriekš. Pirmajos kara mēnešos ietekme bija uz izejvielu tirgu. Kā Krievija, tā Ukraina ir lieli pārtikas izejvielu spēlētāji, un bija nopietnas problēmas ar piegādēm. Produkciju nevar saražot, un ir nepieciešamas piegādes alternatīvas jau rīt, jo ražošana apstājās jau vakar. Cenas cēlās nebijušos apmēros un nebijušos ātrumos, piemēram, saulespuķu eļļai. Tad seko energokrīze, kas ietekmē faktiski visas industrijas. Līdzīga inflācija ir bijusi tikai 90-to gadu sākumā. Mēs redzam, ka centrālās bankas ceļ bāzes likmes gan ASV, gan Eiropā, gan Ķīnā. Tie ir lielie spēlētāji. Ja no šīm trīs ekonomikām kaut vai viena sāk iet recesijā, tad tas ietekmē visu pasauli. Šobrīd visas iet recesijā apzināti.
Es uzskatu, ka rīcība ir pareiza, bet tas ietekmēs ekonomisko aktivitāti un pirktspēju kopumā. Ražošanas apjomi kritīsies. Konkrēti nosaukt datumu, kad krīze beigsies, ir neiespējami, pārsteigumi var būt vēl! Vienīgā labā ziņa ir, ka visi kari, recesijas kaut kad beidzas un lejupslīde kļūst par izaugsmi. Sekas Latvijā būs, jau ir. Jau ir dzirdams, ka viens otrs Latvijā ir jau augustā visu, kas būs nepieciešams šogad, saražojis un uz laiku apstādinājis ražošanu. Tam sekos bezdarbs, pirktspējas kritums. Visas šīs bēdas mums vēl ir priekšā. Kā raudzīties nākotnē? Mēs esam gājuši cauri nopietnai krīzei 2008. gadā! Raksturs cits, tomēr sekas bija līdzīgas, tostarp pirktspējas kritums, ekonomiskā lejupslīde. Es ceru, ka ir kādas mācības, kas ir paņemtas līdzi. Pārejot pie jautājuma otrās sadaļas, ko vajag no valdības, ir skaidrs, ka ļoti svarīgi ir, lai iekšējais patēriņš vispār ir! To var veicināt caur valsts pasūtījumiem, lieliem būvniecības projektiem. Ejot tuvāk pārtikai, vajadzētu domāt par to, lai iedzīvotāji var atļauties pārtiku.
Visu rakstu lasiet 18.oktobra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!