Piektdien Krievijas Centrālā banka negaidīti palielināja aizņemšanās izmaksas, jo augošais konflikts Ukrainā un draudošā sankciju paplašināšana ir pasliktinājusi ekonomikas stāvokli un spiež uz leju rubļa vērtību, raksta Bloomberg.
Tādējādi likme tiek celta jau 3. reizi šogad. Likme palielināta no 7,5% līdz 8%. Neviens no Bloomberg aptaujātajiem ekspertiem neprognozēja likmes paaugstināšanu.
Paaugstinot likmes, Krievijas Centrālā banka mēģina pazemināt inflācijas gaidas un apturēt kapitāla aizplūšanu no valsts.
Pēc centrālās bankas lēmuma Krievijas rubļa kurss pret dolāru pavājinājās par 0,3% līdz 35,1325 rubļiem. Kopš 16. jūlija rublis ir uzrādījis sliktāko rezultātu starp 24 jaunattīstības valstu valūtām.
Krievijas valdība paredz, ka 2 triljonu dolāru lielā ekonomika augs par 0,5%, kas ir lēnākais temps kopš 2009. gada. Pērn tās izaugsme bija 1,3%.
SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis stāsta, ka, tā kā no Krievijas turpina aizplūst kapitāls, rubļa vērtība krītas un inflācija pieņemas spēkā, Krievijas Centrālā banka ir spērusi vēl vienu soli, lai mazinātu šo faktoru ietekmi un paaugstinājusi procentu likmi.
Šis lēmums gan bijis diezgan negaidīts tirgus dalībniekiem un varētu liecināt par būtisku satraukumu attiecībā uz ģeopolitiskā saspīlējuma un sankciju tālāku ietekmi uz kapitāla aizplūdi no valsts, uzsver eksperts.
E. Rudzītis min, ka īstermiņā procentu likmes paaugstināšana varētu palīdzēt rublim un nedaudz mazināt vēlmi mainīt rubļus pret ārvalstu valūtām, tomēr augstāka procentu likme negatīvi ietekmēs investīcijas Krievijas ekonomikā un valsts ekonomisko izaugsmi, kura jau šobrīd ir tuvu nullei. Ekonomiskās izaugsmes mazināšanās, tāpat arī Krievijas rubļa kritums negatīvi ietekmē Latvijas uzņēmumus, kuri eksportē uz Krieviju preces vai sniedz pakalpojumus Krievijas uzņēmumiem, tāpēc šis gads eksportējošiem uzņēmumiem varētu būt mazāk veiksmīgs nekā iepriekšējie pāris gadi, kad eksports uz Krieviju palielinājās.