Pētot Latvijas finanšu sektora kapitālā remonta laikā paveikto, Dienas Biznesa redzeslokā ir nonācis kāds Krievijas uzņēmējs, kurš pavisam neilgi pirms kapitālā remonta sākuma ir ieguvis savā īpašumā vairākus iespaidīgus namus Rīgas centrā.
Minētā uzņēmēja vārds ir Sergejs Ivakhno (Sergey Ivakhno), un viņš ir patiesais labuma guvējs dažādos uzņēmumos, kuru īpašumā atrodas vairākus miljonus eiro vērti nami Vecrīgā (piemēram, Smilšu ielā, Audēju ielā), kā arī citur Rīgas centrā (piemēram, Merķeļa ielā, Brīvības ielā). Dienas Bizness izpētīja, ar ko uzņēmējs ir nodarbojies Krievijā, kas viņam pieder Latvijā un kurš viņam ir palīdzējis šeit izkārtot savas bagātības, iegādājoties un pārvaldot nekustamos īpašumus Rīgas centrā.
Uzņēmēja biznesa gaitas Krievijas banku sektorā
Dienas Bizness izpētīja, ka Sergejs Ivakhno ir bijis uzņēmējs ar plašu vērienu Krievijā, kurš darbojies galvenokārt banku sektorā. Sergejs Ivakhno Krievijā bijis vairāku banku vadītājs un līdzīpašnieks, tostarp bijis līdzīpašnieks un vadījis Maskavas vekseļu banku, bijis Aktivkapital bankas (iepriekš Elkabank) līdzīpašnieks, kā arī kontrolējis citas bankas, piemēram, Servis-rezerv banku, Volga-kredit banku un Kapital Moskva banku.
Krievijas ziņu portālos rakstīts, ka Aktivkapital banka esot bijusi saistīta ar Krievijas pilsētas Samaras kriminālajām struktūrām, kur banka izmantota pelēkās shēmās, lai piesavinātos budžeta līdzekļus. Sergejs Ivakhno 2007. gadā esot ieguvis kontroli pār banku no bijušā Krievijas Valsts Domes deputāta Alekseja Leuškina, kurš bijis pazīstams kā valsts uzņēmumu reideris. Kontroli pār banku Ivakhno ieguvis kopīgi ar biznesa partneri Grigoriju Oganesjanu, kurš jau iepriekš vadījis Ivakhno kontrolēto Volga-kredit banku.
2018. gada martā Krievijas Centrālā banka anulējusi Aktivkapital bankas licenci, bet tā paša gada maijā bankai pasludināts maksātnespējas process. Tam par iemeslu bijusi aktīvu izvešana no bankas. Tiesībsargājošās iestādes uzsākušas kriminālprocesu, kas noslēdzies ar to, ka 2024. gadā Maskavas pilsētas Taganskas rajona tiesa piespriedusi Grigorijam Oganesjanam astoņu gadu cietumsodu, atzīstot viņu par vainīgu liela apmēra krāpšanā, kas notikusi, izvedot no Aktivkapital bankas naudas līdzekļus aptuveni 4 miljardu rubļu apmērā (aptuveni 42 miljoni eiro), izsniedzot fiktīvus kredītus. Par Ivakhno atbildību nav ziņu, lai gan viņš esot bijis bankas līdzīpašnieks līdz pat 2018. gada martam.
2018. gada augustā Krievijas Centrālā banka anulējusi licenci arī Maskavas vekseļu bankai, kuru tobrīd kā valdes priekšsēdētājs vadīja tās līdzīpašnieks Sergejs Ivakhno. Par iemeslu licences anulēšanai bijis tas, ka kredītiestāde vairākkārt pārkāpusi likumu, nav pildījusi regulatora prasības un slēpusi savu patieso finanšu stāvokli. Tā paša gada novembrī bankai pasludināts maksātnespējas process. Atklājušās pazīmes, ka banka apzināti novesta līdz maksātnespējai, iegādājoties zemas likviditātes vērtspapīrus, un arī no šīs bankas esot izvesti aktīvi, izsniedzot kredītus personām ar apšaubāmu maksātspēju. Krievijas Centrālā banka esot vērsusies Krievijas Ģenerālprokuratūrā un citās tiesībsargājošās iestādēs, savukārt Krievijas Noguldījumu apdrošināšanas aģentūra 2021. gadā pret bijušo Maskavas vekseļu bankas vadību, tostarp Sergeju Ivakhno, cēlusi prasību par zaudējumu piedziņu 420 miljonu rubļu (aptuveni 4,4 miljonu eiro) apmērā.
Arī citas Ivakhno kontrolētās bankas ir apvītas ar dažādām dīvainībām un aizdomām par nelikumībām. Piemēram, Ivakhno banka Kapital Moskva esot pārdota uzņēmējam, bijušajam Krievijas Valsts Domes deputātam Sergejam Petrovam, kurš Krievijā tiekot vainots aktīvu izvešanā aptuveni 4 miljardu rubļu apmērā (aptuveni 42 miljoni eiro). Sergejs Petrovs šobrīd slēpjoties Austrijā.
Savukārt Krievijas pilsētā Samarā bāzētajai Volga-kredit bankai, kurā Sergejs Ivakhno agrāk bijis līdzīpašnieks līdz tās pārdošanai holdingam Elektroshchit TM-Samara, licence par dažādiem likuma pārkāpumiem tika atņemta jau 2014. gada decembrī. 2015. gada sākumā atklājies, ka no bankas pazuduši noguldītāju naudas līdzekļi, un par notikušo uzsākts kriminālprocess. 2021. gadā Samāras pilsētas Ļeņina rajona tiesa piespriedusi 9,5 gadu cietumsodu bijušajai Volga-kredit bankas vadītājai Tatjanai Jerlikinai par krāpšanos lielā apmērā, kas īstenota, nozogot gandrīz 3000 noguldītāju naudas līdzekļus aptuveni 1,7 miljardu rubļu apmērā (aptuveni 18 miljoni eiro). No trīs līdz septiņu gadu cietumsodi piespriesti arī vairākiem citiem bijušajiem bankas vadītājiem.
Bez darbošanās banku sektorā atrodamas ziņas, ka Sergejs Ivakhno darbojies vairākos uzņēmumos autotransporta nozarē, tostarp pārdevis Mitsubishi automobiļus. Tomēr, ņemot vērā uzņēmēja raibo dzīves gājumu Krievijas banku sektorā, nav pārsteigums, ka Krievijas ziņu portālos Sergejam Ivakhno piedēvēta iesauka – banku burvis.
Kāda ir Sergeja Ivakhno naudas līdzekļu izcelsme?
Kamēr vairākas ar Sergeju Ivakhno saistītas bankas Krievijā zaudējušas licences par dažādiem likuma pārkāpumiem, tostarp naudas līdzekļu izvešanu, viņš ir ieguvis miljoniem eiro vērtus iespaidīgus namus Rīgas centrā.
2005. gadā Sergejs Ivakhno kopā ar kādu Vitāliju Judinu un Belizā reģistrētu ofšoru Gulf Import Export Limited nodibinājuši SIA Gulf RE. No 2011. gada līdz 2022. gadam vienīgais uzņēmuma īpašnieks bija Sergejs Ivakhno. Šobrīd uzņēmums pieder Gaļinai Bikovai Tarasovai, tomēr gan uzņēmuma valdes priekšsēdētājs, gan patiesais labuma guvējs uz darījuma attiecību pamata joprojām ir Sergejs Ivakhno.
Dienas Bizness izpētīja, ka SIA Gulf RE 2016. gada 13. oktobrī par 4,5 miljoniem eiro ir iegādājusies namu Smilšu ielā 3, Rīgā, kur līdz aptuveni 2020. gadam atradās Krievijas vēstniecības konsulāts. 2017. gada 10. martā puse no ēkas Smilšu ielā 3, Rīgā, atsavināta citam 2016. gadā dibinātam uzņēmumam SIA Grandlion RE, kura vienīgā īpašniece no 2016. gada līdz 2018. gadam bija Krievijas pilsone Zukhra Rakhmatullina. Tomēr 2018. gadā arī par SIA Grandlion RE vienīgo īpašnieku kļuvis Sergejs Ivakhno.
SIA Gulf RE gada pārskatā par 2023. gadu redzams, ka uzņēmums pabeidzis 2023. gadu ar 210 201 eiro lielu peļņu. Uzņēmuma neto apgrozījums 2023. gadā bijis 668 783 eiro, savukārt 2022. gadā – 512 194 eiro. Gada pārskatā norādīts, ka SIA Gulf RE veic ieguldījumus nekustamā īpašumā Latvijā, Spānijā un ASV, un uzņēmuma koncerna nekustamo īpašumu portfelī esot vairākas premium klases vēsturiskās ēkas Vecrīgā. Uzņēmuma bilancē pamatlīdzekļu – nekustamo īpašumu – vērtība 2023. gada beigās ir 5,17 miljoni eiro (pirms nolietojuma – 9,23 milj. eiro).
SIA Gulf RE gada pārskats par 2023. gadu arī atklāj, ka uzņēmumam pret Sergeju Ivakhno un Galinu Bikovu Tarasovu ir īstermiņa saistības 17,7 miljonu eiro apmērā un ilgtermiņa saistības 19,5 miljonu eiro apmērā.
SIA Grandlion RE gada pārskatā par 2023. gadu redzams, ka uzņēmums pabeidzis 2023. gadu ar 144 163 eiro peļņu. Uzņēmuma neto apgrozījums 2023. gadā bijis 158 078 eiro, savukārt 2022. gadā – 118 134 eiro. Uzņēmuma bilancē pamatlīdzekļu – nekustamo īpašumu – vērtība 2023. gada beigās ir 2,76 miljoni eiro (pirms nolietojuma - 3,59 milj. eiro). Arī šim uzņēmumam ir ilgtermiņa saistības pret Sergeju Ivakhno aptuveni 5 miljonu eiro apmērā.
Tāpat Sergeja Ivakhno kontrolētajai SIA Gulf RE pieder 61% daļas uzņēmumā SIA Jēkaba ielas nams. Uzņēmuma gada pārskatā par 2023. gadu redzams, ka šim uzņēmumam pieder pamatlīdzekļi – nekustamie īpašumi – 1,45 miljonu eiro vērtībā. Pārējie 39% uzņēmuma pieder SIA Audēju ielas nams, kuras vienīgais īpašnieks savukārt ir tā pati SIA Gulf RE. SIA Audēju ielas nams gada pārskatā par 2023. gadu redzams, ka uzņēmumam pieder pamatlīdzekļi – nekustamie īpašumi – 2,7 miljonu eiro apmērā (pirms nolietojuma - 3,22 milj. eiro).
Tāpat SIA Gulf RE pieder 51,4% daļas uzņēmumā SIA Brīvības biroju centrs. Uzņēmuma gada pārskatā par 2023. gadu redzams, ka šim uzņēmumam pieder pamatlīdzekļi – nekustamie īpašumi – 1,2 milj. eiro apmērā (pirms nolietojuma - 1,74 milj. eiro). Kā noprotams, uzņēmumam pieder nams Brīvības biroju centrs, kas atrodas Brīvības ielā 85, Rīgā.
SIA Gulf RE un SIA Grandlion RE kopīgi pieder uzņēmums SIA Vermon. Šī uzņēmuma apgrozījums 2023. gadā bijis 268 803 eiro, un gadu tas noslēdzis ar 93 462 eiro peļņu. Uzņēmuma gada pārskatā par 2023. gadu redzams, ka uzņēmumam pieder pamatlīdzekļi – nekustamie īpašumi – 1,07 miljonu eiro apmērā (pirms nolietojuma - 3,37 milj. eiro).
Sergejam Ivakhno pieder daļas arī dažādos citos uzņēmumos, kuriem pieder nekustamie īpašumi. Piemēram, viņam pieder 70% daļas SIA HML imports, kuras gada pārskatā par 2023. gadu norādīts, ka uzņēmumam ir pamatlīdzekļi – nekustamie īpašumi – 5,57 miljonu eiro vērtībā (pirms nolietojuma – 7,56 milj. eiro). Uzņēmuma apgrozījums 2023. gadā bijis 480 tūkstoši eiro, gads noslēgts ar 182,5 tūkstošu eiro peļņu.
No visa minētā redzams, ka Sergejs Ivakhno ir ieguldījis ievērojamas naudas summas, iegūstot savā īpašumā dažādus iespaidīgus, peļņu nesošus nekustamos īpašumus Rīgas centrā. Dienas Biznesam ir zināms, ka starp īpašumiem, kas ar dažādu uzņēmumu starpniecību pieder Sergejam Ivakhno, ir ne tikai nams Smilšu ielā 3, Vecrīgā, bet arī tam blakus esošie nami Smilšu ielā 5, Smilšu ielā 8, u.c. Tāpat Sergejam Ivakhno pieder nams Merķeļa ielā 21, Rīgā, jau minētais nams Brīvības ielā 85, Rīgā, kā arī citas ēkas Rīgas centrā.
Publiski ir atrodama informācija arī par dažādiem Sergeja Ivakhno uzņēmumiem Anglijā, no kuriem lielākā daļa vairs gan nav aktīvi. Vienlaikus uzmanību saista tas, ka uzņēmumā CHEMICAL & GENERAL TRADING LIMITED, kurš ir aktīvs un kurā Sergejs Ivakhno ir patiesais labuma guvējs un direktors, norādīts, ka Sergeja Ivakhno rezidences valsts ir Latvija. Savukārt Latvijas komercreģistrā norādīts, ka Sergeja Ivakhno rezidences valsts ir Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste. Arī minētais uzņēmums darbojas ar savu nekustamā īpašuma iznomāšanu, un tā aktīvu vērtība 2024. gada 30. novembrī bijusi 1,97 miljoni Lielbritānijas mārciņas.
Rodas pašsaprotams jautājums, uz kuru nav atrodama skaidra atbilde, – kāda ir šo visu Sergeja Ivakhno ievērojamo naudas līdzekļu izcelsme? Un kā tas ir iespējams, ka Krievijas baņķieris, ar kuru saistītās bankas Krievijā cita pēc citas bijušas iesaistītas dažādās nelikumībās, var brīvi ieguldīt līdzekļus, iegūstot miljoniem eiro vērtus nekustamos īpašumus Rīgas centrā?
Kas palīdzēja Sergejam Ivakhno izvietot savus aktīvus Latvijā?
Sergeja Ivakhno kontrolētajos uzņēmumos Latvijā figurē Hugo Pāvuls, kurš ir vairāku Sergeja Ivakhno uzņēmumu valdes loceklis (SIA Gulf RE, SIA Brīvības biroju centrs, SIA Audēju ielas nams, SIA Vermon) un prokūrists (SIA Grandlion RE, SIA Jēkaba ielas nams). Hugo Pāvulam arī pieder uzņēmums SIA HP Finance, kuram pieder 48,6% daļas Sergeja Ivakhno kontrolētajā uzņēmumā SIA Brīvības biroju centrs.
Kā noskaidroja Dienas Bizness, tieši Hugo Pāvuls pārvalda Sergeja Ivakhno nekustamos īpašumus Rīgā, tos iznomājot nomniekiem, jo pats Sergejs Ivakhno ar to nenodarbojas. Hugo Pāvuls ir SIA Gulf RE valdes loceklis kopš 2011. gada, tātad sadarbība starp uzņēmējiem ir ilga, un tā bija izveidojusies, vēl pirms Sergejs Ivakhno ieguva iespaidīgos namus Rīgā.
Hugo Pāvula iesaiste Krievijas baņķiera aktīvu izvietošanā un pārvaldīšanā Latvijā ir uzmanības vērta, jo arī Hugo Pāvuls darbojies banku sektorā. Hugo Pāvuls ir bijis SIA DNB/Nord līzings valdes loceklis un valdes priekšsēdētājs, VAS Rīgas siltums viceprezidents un valdes loceklis, Doma bankas viceprezidents, AKO bankas starptautiskās nodaļas vadītājs.
Kā zināms, 2009. gada septembrī tika ierosināts SIA DNB/Nord līzings maksātnespējas process, un arī Doma banka un AKO banka kādreiz tika likvidētas. Publiski tāpat ir pieejama informācija, ka Hugo Pāvuls no saviem kontaktiem FKTK un Baltic International Bank amatpersonām bijis informēts par Baltic International Bank slēgšanu un paspējis izņemt naudu no savu uzņēmumu kontiem šajā bankā.
Ņemot vērā ilgstošo Sergeja Ivakhno un Hugo Pāvula sadarbību un abu personu darbību banku sektorā, rodas jautājumi - cik patiesībā sen viņi abi ir pazīstami un vai Hugo Pāvula loma nav bijusi lielāka tikai par Sergeja Ivakhno aktīvu pārvaldīšanu Latvijā? Varbūt Hugo Pāvuls ir izmantojis savus kontaktus banku sektorā, lai palīdzētu Sergejam Ivakhno šeit izvietot savus aktīvus bez liekiem jautājumiem no kredītiestāžu puses par šo līdzekļu izcelsmi?
Dienas Bizness vērsās pie Hugo Pāvula, uzdodot jautājumus par viņa un Sergeja Ivakhno sadarbību, Sergeja Ivakhno naudas līdzekļu izcelsmi un arī to, kādas valsts nodokļu rezidents ir Sergejs Ivakhno. Hugo Pāvuls atbildēja, ka atrodas atvaļinājumā ar ierobežotu pieeju internetam, un īsi informēja, ka Sergejs Ivakhno ir Latvijas nodokļu rezidents, un Hugo Pāvuls kategoriski noliedz jebkādus apstākļus, kas norādītu uz naudas līdzekļu piesavināšanos vai nelegālu izcelsmi. Tomēr jāpiebilst, ka Hugo Pāvula atbilde, ka Sergejs Ivakhno ir Latvijas nodokļu rezidents, nesakrīt ar komercreģistrā norādīto informāciju, ka Sergeja Ivakhno rezidences valsts ir Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste.
Līdz ar to var tikai nojaust, kāda ir Sergeja Ivakhno naudas līdzekļu patiesā izcelsme un kā šie līdzekļi nonāca Rīgas nekustamo īpašumu fondā.
2018. gadā tika sākts Latvijas finanšu sektora kapitālais remonts, kura radīto pārspīlēto birokrātiju un kontroli ir izjutis teju katrs Latvijas uzņēmējs. Lai gan tā jēga bija attīrīt Latviju no netīras austrumu naudas apkalpošanas, šis pētījums atklāj, ka neviens nav pievērsis uzmanību darījumiem, kas notikuši īsi pirms kapitālā remonta. Tādējādi daudzi vērtīgi aktīvi Latvijā joprojām pieder Krievijas uzņēmējiem, kas tos ieguvuši ar šaubīgas izcelsmes naudas līdzekļiem.