Noziedzība pret vidi vairs nav tikai nišas problēma - tā ir globāla krīze, Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) organizētajā starptautiskajā konferencē par noziegumiem pret vidi un naudas atmazgāšanu norādījis FID priekšnieks Toms Platacis.
Konferencē pulcējās nozares eksperti un viedokļu līderi, lai dalītos praktiskās zināšanās un aktualizētu tēmas nozīmību starptautiskā mērogā.
Platacis norādījis, ka nelikumīga mežizstrāde, atkritumu apsaimniekošana, savvaļas dzīvnieku, augu tirdzniecība un citi vides pārkāpumi nav tikai noziegumi pret vidi - tie ir nopietni finanšu noziegumi.
Šo noziegumu rezultātā tiek iegūti līdzekļi, kas veicina korupciju, organizēto noziedzību un naudas atmazgāšanu starptautiskā mērogā. FID ieskatā, ir jāpievērš uzmanība noziedzībai iekšzemē, noziedzībai, kas kaitē ne tikai ekonomikai, bet arī videi, sabiedrībai un nākotnei.
Konferences galvenās atziņas ir tādas, ka nepieciešams veicināt, aktualizēt izpratni par noziegumiem pret vidi un to kaitējumu. Vienlaikus nepieciešams stiprināt saziņu un publiskā-privātā sektora partnerību, lai likvidētu starptautiskos noziedzīgos tīklus un nodrošinātu, ka finanšu sektors spēj atpazīt un ziņot par trauksmes signāliem, kas saistīti ar noziegumiem pret vidi.
Ekspertu ieskatā nepieciešams sekot līdzi finanšu plūsmām, kā arī sekot līdzi un atjaunināt "sarkano karogu" indikatorus, lai spētu labāk identificēt tendences un tipoloģijas noziegumos pret vidi un ar to saistītās naudas atmazgāšanas jomā.
Vienlaikus nepieciešams izstrādāt specializētus rādītājus, lai identificētu aizdomīgus darījumus, kas saistīti ar noziegumiem pret vidi.
Noziegumi pret vidi kļūst par nozīmīgu organizētās noziedzības tirgu, kas rada riskus finanšu sistēmām, ekosistēmām un sabiedrībai kopumā, norādīja eksperti. Tas saskan ar Finanšu darījumu darba grupas (FATF) secinājumiem, kuros uzsvērts, ka noziegumi pret vidi ir cieši saistīti ar korupciju, izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un citiem smagiem finanšu noziegumiem.
Atbilstoši Interpola un ANO aplēsēm noziegumu pret vidi skaits un saistīto noziedzīgi iegūto līdzekļu apjoms pieaug par 5% līdz 7% gadā, kas ir divas līdz trīs reizes ātrāk nekā globālā ekonomika kopumā.
Neraugoties uz to, ka starptautiskās organizācijas atzīst noziegumu pret vidi saistību ar organizēto noziedzību, izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un korupciju, ir atklāta tikai neliela daļa no šīs miljardiem eiro vērtās nozares. Tomēr tādas iniciatīvas kā Eiropas zaļais kurss un ES Direktīva par noziegumiem pret vidi, kā arī pieaugošais NVO spiediens liek pievērst uzmanību šim jautājumam, norāda FID.
Lai apkarotu noziegumus pret vidi, ir nepieciešama proaktīva, uz izlūkdatiem balstīta pieejam, akcentē dienestā. FID uzsver, ka ir jāstiprina centieni izsekot noziedzīgus līdzekļus, jāiesaista privātā sektora partneri un jāstiprina pārrobežu sadarbība, lai aizsargātu gan vidi, gan finanšu sistēmu.
Apvienojot resursus, zināšanas un pieredzi, ir iespējams ātrāk atklāt un novērst noziedzīgas finanšu darbības, secina FID.