Lauksaimniecības un pārtikas ražotājus šogad priecēja eksporta uzrāviens, taču nozares spēlētāji turpināja savilkt jostas un optimizēt izmaksas.
2010. gads pārtikas nozares uzņēmumiem nav bijis viegls; svarīgākais uzdevums lielākajai daļai uzņēmumu bija noturēt tirgus pozīcijas, kopējo situāciju skaidro Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) valdes priekšsēdētāja un ēdienu un ēdienu piedevu ražotāja Spilvas valdes priekšsēdētāja Lolita Bemhena. Viņa kā svarīgākos aizvadītā gada notikumus nosauc izejvielu cenu kāpumu, kuru izraisīja dabas procesu ietekme. Liela nozīme bija tam, ka Latvijas iedzīvotāju pirktspēja samazinājās, kas lika cilvēkiem vēl vairāk pirkt nevis to, ko vēlas, bet to, kam ir pieņemama cena, un izvēlēties produktus pēc atlaidēm. Tāpat L. Bemhena kā gada notikumu nosauc atsevišķu ministriju nepārdomātu iniciatīvu bez izpratnes par pārtikas nozares procesiem, tādējādi kaitējot Latvijas uzņēmumu reputācijai un sagādājot papildu grūtības Latvijas ekonomikai. Viņasprāt, šogad nav piepildījusies daudzu uzņēmēju cerība, ka Latvijas valdība varētu īstenot ekonomikas stimulēšanas pasākumus.
Piens cenu karuselī
Neskatoties uz krīzi šogad, pienrūpniekiem izdevies kāpināt pārstrādei iepirktā piena apjomus par 10%, bet par 15% pieauguši piena produktu eksporta apjomi, nesaņemot par to ES eksporta kompensācijas. Latvijas Piensaimnieku Centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks norāda, ka vidējā piena iepirkuma cena bijusi stabila visa gada laikā ar tendenci pieaugt. Jāatgādina, ka piena iepirkuma cena strauji pieauga 2009. gada beigās, taču piena pārstrādes uzņēmumi nevarēja paaugstināt piena produktu cenas vietējā tirgū, kas radīja zaudējumus uzņēmumiem. Piena produktiem cenas tika celtas tikai šā gada otrajā pusē un prognozes liecina, ka arī nākamā gada janvārī tās turpinās pieaugt par 3 - 15 %. J. Šolks arī atzina, ka šogad pārstrādes uzņēmumi, neskatoties uz apgrozāmo līdzekļu trūkumu un vājo kredītresursu pieejamību, īstenoja attīstības projektus savu uzņēmumu konkurētspējas stiprināšanai vietējā un eksporta tirgu. Pienrūpnieki nākamgad cer sagaidīt jūtamāku valsts atbalstu piena pārstrādes nozarei un vienādu attieksmi pret visiem piena apritē iesaistītajiem dalībniekiem, uzsver J. Šolks. Savukārt Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) valdes priekšsēdētāja vietniece Ilze Aizsilniece aizejošo gadu raksturo ar stabilitāti, kas saistīta ar to, ka piena cenas sāka mainīties tikai rudens ziemošanas periodā un augsto graudaugu cenu ietekmē. 2010. gads bijis arī atgūšanās gads pēc iepriekšējā gada lielā kritiena zemo piena iepirkuma cenu ziņā, kam sekoja nepilnīgi pabarotas govis - tas izraisījis izslaukuma kritumu, apsēklošanas un citas problēmas. Kā galvenos nozari ietekmējušos notikumus I. Aizsilniece nosauc piena cenu pieaugumu pret iepriekšējo gadu, pasaules piena tirgus uzlabošanos un labos nozares eksporta rādītājus. Lai arī lielas cerības šogad liktas uz piena pārstrādes nozares konsolidāciju, tas nav panākts.
Sarežģīts gads
Lauksaimnieki aizvadīto gadu vērtē kā sarežģītu, taču ar zināmu stabilitāti. Īpaši sarežģīts 2010. gads bijis graudkopības nozarē. «Pilsētniekiem siltā un sausā vasara bija iepriecinājums, bet graudu audzētājiem tā sagādāja lielas problēmas - gan ražas novākšanas laikā, kad negaidīti sākās lietavas, gan ar pārsteigumiem pārbaudot ražas kvalitāti. Karstais un sausais laiks bija ietekmējis ražu visā Latvijā. Vasaras sākumā šķita, ka ražas būs ļoti labas, bet laika apstākļi tomēr pievīla. Varētu pat teikt, ka šis bija viens no sliktākajiem gadiem pēdējo gadu laikā. Papildus tam sarežģījumus radīja arī svārstīgās tirgus cenas,» tā Latraps izpilddirektors Edgars Ruža. Prognozēt nākamo gadu šobrīd esot grūti, taču pie veicamajiem darbiem viņš min birokrātijas samazināšanu, darba optimizāciju un nodokļu maksāšanu. Savukārt LLKA izpilddirektore Linda Bille kā nozīmīgu uzteic Zemkopības ministrijas lēmumu ES jauno izaicinājumu naudu paredzēt kooperatīviem piederoša piena pārstrādes uzņēmuma būvniecībai.
Eksports silda
Nepalielinoties lauksaimnieciskās ražošanas un pārtikas pārstrādes apjomiem, lauksaimniecības preču un pārtikas produktu ārējā tirdzniecība pastāvīgi palielinās, pieaugot gan importam, gan eksportam. Latvijas lauksaimniecības preču eksporta kopvērtība šā gada pirmajos deviņos mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu palielinājusies no 434,6 milj. Ls līdz 538,8 milj. Ls.
Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) dati liecina, ka eksporta struktūrā dzērienu un piena produktu īpatsvars audzis, samazinoties zivju īpatsvaram. Visvairāk un apmēram vienādos apjomos Latvijas lauksaimniecības un pārtikas produkti tiek eksportēti uz Krieviju un Lietuvu, attiecīgi par 117,3 milj.Ls un 113,4 milj.Ls. Eksporta sadalījumā pa atsevišķām valstīm Lietuvas īpatsvars saglabājies 21% līmenī, eksporta vērtībai palielinoties par 25%. Eksports uz Krieviju palielinājies par 60%, īpatsvaram palielinoties līdz 22%.
Nozīmīgākais produkts eksportā jau vairākus gadus ir pilnpiena izejviela uz Lietuvu. Tirgus eksperti saredz, ka šogad kopumā tiks sasniegts jauns eksporta apjomu rekords. Iemesli - rezultātus dod iepriekšējos gados veiktie ieguldījumi produktu attīstībā un eksporta tirgu apgūšanā, kā arī labvēlīgā situācija pasaules pārtikas tirgos. Šogad eksporta cenas daudziem produktiem ir pieaugušas par vairākiem desmitiem procentu, piemēram, vājpiena pulverim par 49%, bet sviestam par 47%.