Latvijas lauksaimniecības attīstības padome (LLAP) vērsusies Eiropas Komisijā (EK) par Zemkopības ministrijas (ZM) virzītajiem likuma grozījumiem saistībā ar lauksaimniecībā izmantojamo zemi, jo tie būtiski ierobežos Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) pilsoņu tiesības Latvijā veikt uzņēmējdarbību, kā arī brīvi rīkoties ar savu īpašumu. Plānotie likuma grozījumi esot pretrunā ar ES brīvā tirgus tiesībām, jo mākslīgi «aizvērs» lauksaimniecībā izmantojamo zemju tirgu un kropļos konkurenci.
LLAP vēstule adresēta EK prezidentam Žozē Manuelam Barrozu, Eirokomisāram lauksaimniecībā un lauku attīstībā Dacianam Ciološam, Iekšējā tirgus un pakalpojumu komisāram Mišelam Barnjē, kā arī EK pārstāvniecības Latvijā vadītājai Innai Šteinbukai. Padome uzsver, ka Latvija var piedzīvot virkni starptautisko un vietējā mēroga tiesvedību jautājumos par īpašumtiesību autonomiju. Turklāt, ja Latvijā tiks pieņemts lēmums par zemes iegādes moratorija ārvalstu pircējiem pagarināšanu, Latvijai var draudēt miljonos mērāmas soda sankcijas.
Zemkopības ministrijas virzītie grozījumi Par zemes privatizāciju lauku apvidos nelabvēlīgi ietekmēšot, pirmkārt, vietējos iedzīvotājus, kuriem turpmāk zemes iegāde un pārdošana tiks būtiski apgrūtināta. Biedrība uzskata, ka šobrīd grozījumos iekļautās izmaiņas ir nepārdomātas, turklāt tās neveicinās galveno mērķi - Latvijā sekmēt efektīvu lauksaimniecībā izmantojamās zemes apsaimniekošanu un šīs tautsaimniecības nozares attīstību.
«Ja nozares politikas īstenotājs grib cīnīties pret «dīvānu zemniekiem», kā arī panākt, ka zeme patiešām tiek izmantota lauksaimniecībā, tad tirgus ierobežošana nav pareizais risinājums. Slinkiem zemes īpašniekiem nav nacionalitātes, līdz ar to tirgus slēgšana ir absurda un tā nesasniegs mērķi saistībā ar lauksaimnieciskās ražošanas attīstību Latvijā. Zemes izmantošanas kontrolei jāpiemēro pavisam citi līdzekļi,» norāda Latvijas lauksaimniecības attīstības padomes valdes loceklis Armands Broks.
LLAP esot informējusi EK «par publiskajā telpā izskanējušajiem, populistiskajiem priekšlikumiem spert radikālus soļus un atkārtoti Latvijā pagarināt zemes iegādes moratoriju ārzemniekiem līdz 2020. gadam, lai gan Latvija pēc iestāšanās ES ir jau izmantojusi savas vienreizējās tiesības atcelt zemes tirgus liberalizāciju, pārejas periodu pagarinot līdz 2014. gada 1. maijam».
Padome vēstulē EK arī norādījusi, ka zemes izmantošanu lauksaimnieciskajai ražošanai un ražošanas aktivitāti būtu iespējams regulēt ar «pietiekoši vienkāršiem rīkiem», piemēram, ar atbalsta saņemšanas nosacījumiem vai izmaiņām nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas kārtībā, nevis ar ierobežojumiem, kas skar lauksaimniecības zemju ieguvējus, šķirojot tos pēc pilsonības. Tieši tāpēc biedrībai esot bažas, ka «šobrīd nepārdomātie grozījumi ir kādas konkrētas Latvijas grupas lobijs, kuras interesēs ir dabiskā tirgus piedāvājuma un pieprasījuma izjaukšana un ierobežošana, ES fondu līdzekļu netieša rezervēšana, nevis nozares attīstība».
Pašlaik notiek darbs pie grozījumiem likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos. Viens no priekšlikumiem grozījumu kontekstā paredz atcelt pašreiz spēkā esošo normu, ka ar 2014. gada 1. maiju ES dalībvalstu pilsoņi un ES dalībvalstīs reģistrētas juridiskās personas zemi varēs iegūt īpašumā ar tādiem pašiem noteikumiem kā Latvijas pilsoņi, Latvijas valsts un pašvaldības, kā arī uzņēmumi.