Eiropas Parlamentā 23.aprīlī notika debates par ASV bezvīzu programmu. Pagājušonedēļ ES Padome pilnvaroja Eiropas Komisiju ES vārdā sākt sarunas ar ASV par noteiktiem kopēja bezvīzu režīma aspektiem, ko attiecinātu uz visu ES valstu pilsoņiem. Vienlaikus vairākas ES dalībvalstis jautājumu risina divpusēji.
ES Padomē prezidējošās Slovēnijas iekšlietu ministrs Dragutin Mate paskaidroja, ka sarunām ES Padome ir izvēlējusies "divjoslu" pieeju. Proti, Eiropas Savienības valstīm ir kopēja vīzu politika, tādēļ par aspektiem, kas ir Kopienas kompetencē, sarunas notiks starp Eiropas Kopienu un ASV. Savukārt par dalībvalstu īpašās kompetences jautājumiem notiks divpusējas sarunas.
Vienlaikus Padomes pārstāvis norādīja, ka pagaidām noslēgtie dalībvalstu un ASV memorandi nav vienošanās, bet gan tikai nodomu dokumenti.
Eiropas transporta komisārs Jacques Barrot uzsvēra: "Mēs nevaram pieļaut, ka Eiropas Savienības pilsoņi tiek dalīti divas kategorijās: tie, kam vīzas vajadzīgas, un tie, kam tās neprasa." Pēc komisāra domām, sarunas ES vārdā ir daudz efektīvākas: piemēri ir ES un ASV Vienoto debesu nolīgums vai sarunas par vīzu režīmiem ar Kanādu, Austrāliju un citām valstīm.
PPE-DE grupas pārstāve Urszula Gacek (PL) norādīja: "Eiropas pozīcija būs spēcīgāka, ja tā būs kopēja. Eiropas Savienībai nevajadzētu piekāpties, īpaši tādos svarīgos jautājumos jā pasažieru datu nodošana."
Claudio Fava (IT), uzstājoties PSE grupas vārdā, uzskata, ka divpusēji nolīgumi ir galīgi nepieņemami un ASV jārespektē ES politiskā vienotība. "Mēs gribam vienlīdzīgu pieeju visām ES dalībvalstīm," deputāts norādīja.
"Nav pieļaujama atšķirīga attieksme," līdzīgu attieksmi pauda Sophia In't Veld(ALDE, NL). Deputāte vienlaikus izteica bažas par pasažieru datu aizsardzību, ko gan kliedē Eiropas Komisijas ziņas par vīzu elektronisko apstiprināšanas programmu. Par to notiek ASV un ES sarunas, un ir noteikti divpadsmit kritēriji, kas raisa uzticību.
Konrad Szymanski (UEN), gan apsveicot Eiropas Komisijas centienus, atzīmēja: nav nekāds pārsteigums, ka atsevišķas dalībvalstis ir sākušas divpusējas sarunas, jo Eiropas Komisijas līdzšinējie mēģinājumi nav bijuši veiksmīgi.
Dimitrios Papadimoulis (GUE/NGL, EL), gluži pretēji, runājot par divpusējām sarunām norādīja: "Zināmā mērā mēs esam tikai kaitējuši kopējai pozīcijai. Būtu bijis labāk, ja mēs būtu šos divpusējos lēmumus iesaldējuši, līdz ES panāk kopēju vienošanos."
Savukārt Jana Bobošikova (CZ) uzskata: līgumi par vīzām ir atkarīgi no dalībvalstu politiskās gribas, turklāt Eiropas Komisijai būtu jābeidz sodīt to, kas mēģina notvert teroristus ar datu apmaiņas līgumu palīdzību.
Guntars Krasts (UEN) atzinīgi novērtēja, ka sarunās ar ASV Eiropas Komisija pārstāv jauno dalībvalstu intereses: "Pēc Eiropas Savienības un ASV marta sarunām ar gandarījumu var secināt, ka sekmīgi izdevies likvidēt iespējamās konfliktsituācijas, atsevišķām dalībvalstīm uzsākot divpusējās bezvīzu programmu ieviešanas sarunas ar ASV. Jo, kā zināms, ASV ir paturējusi spēkā pozīciju, ka tā atceļ vīzu režīmu tikai divpusējās sarunās ar katru konkrētu dalībvalsti."
Deputāts arī atbalsta tā saukto divjoslu pieeju: "Patreizējā situācijā tā ir uzlūkojama kā ideāls risinājums, kas likvidē iespējamās konfliktējošās politikas." Pievēršoties sarunām par elektronisko ceļojumu atļauju sistēmu G.Krasts norādīja: "Dalībvalstis, kas pašreiz ir sarunu procesā ar ASV [..], ir ļoti ieinteresētas, lai līdz šī gada jūnijam izdotos realizēt marta sanāksmē panākto vienošanos ar ASV par elektronisko ceļošanas autorizācijas sistēmu [..]. Šīm dalībvalstīm kavēšanās nozīmētu, ka ieilgs bezvīzu programmas ar ASV ieviešana."