Ekonomiskā krīze Liepājā skaudri izpaužas nekustamo īpašumu tirgū, kur galvenokārt notiek sīki darījumi.
Daudz nekustamo īpašumu Liepājā pieder banku grupām, kas tos pienācīgi neapsaimnieko, bet pārdot šos īpašumus izdodas reti. Tiesu izpildītāju rīkotajās izsolēs dzīvokļu sākuma cenas ir ļoti zemas, taču pircēji ir galvenokārt nekustamo īpašumu firmas. Īpašumu piedāvājums pārsniedz pieprasījumu vairākas reizes. Tikmēr jauno projektu apsaimniekotāji kā pagaidu risinājumu mēģina attīstīt īres tirgu.
Dominē bankas
Pirms pieciem gadiem vēl apdzīvotas, rekonstruētas daudzdzīvokļu un biroju ēkas, vēsturiskie īpašumi – gan rekonstruēti, gan avārijas stāvoklī – lielākoties pieder banku grupām. Par to liecina izkārtnes ar uzrakstu «Pārdod» un ar bankām saistīto nekustamo īpašumu uzņēmumu tālruņu numuriem. Piemēram, SIA Ektornet Management Latvia komercīpašumu un mājokļu portfelī Liepājā ir 33 īpašumi, no tiem 13 ir komercobjekti, 18 dzīvokļi un privātmājas, kā arī divi ievērojami investīciju objekti, DB atklāja SIA Ektornet Management Latvia valdes priekšsēdētājs Andris Kovaļčuks. Starp šiem īpašumiem ir vairākas vēsturiskas ēkas vecpilsētas centrā un Jūrmalas parka tuvumā. Jāpiezīmē, ka uzņēmuma īpašumā ir arī valsts nozīmes pieminekļi (Jāņa iela 1 un Bāriņu iela 12), kā arī vietējas nozīmes pieminekļi (Kungu iela 29, Republikas iela 13, Bāriņu iela 31). Ektornet portfelī ir arī četri lieli komercobjekti, tostarp vairāki jau minētie vēsturiskie īpašumi – piemēram, biroju centrs Roma plaza, nams Tirgoņu ielā, kā arī tirdzniecības nams Kurzeme. Astoņus īpašumus Liepājā tirgo DNB bankas grupas uzņēmums SIA Salvus, tostarp lielu dzīvokli M.P.Berči projektētā namā. Taču vēsturiskos īpašumus pārdod ne tikai banku meitasuzņēmumi. IK RS Hipo Liepājā tirgo ekskluzīvu namu – bijušo Liepājas teātra Mazo zāli, kurā pēdējos gados a/s Liepājas metalurgs akcionārs Sergejs Zaharjins bija izbūvējis augstas klases viesnīcu, bet īsi pirms Metalurga bankrota šo ēku uzdāvināja savam brālim. Ēka no pašvaldības tika pirkta 2003.gadā, par 1200 m2 zemes no pircēja tika prasīti 23 tūkstoši latu, 80 % maksājot sertifikātos, bet par ēku – 44 tūkst. latu, summu nomaksājot divu gadu laikā. Šobrīd īpašuma pārdošanas cena ir 900 tūkstoši eiro, liecina sludinājums portālā ss.lv. Pērn par to prasīja aptuveni tikpat latos.
Darījumu maz
Patlaban Liepājā Ektornet piedāvāto komercobjektu cenas ir no 49,5 tūkst. eiro. Ektornet apgalvo, ka par īpašumiem Liepājā interesējas gan vietējie, gan ārvalstu uzņēmēji un pērn Liepājā notikuši vairāki desmiti darījumu. Viens no lielākajiem Swedbank sgrupas uzņēmuma darījumiem ir daudzdzīvokļu ēkas pārdošana Rietumkrasta ielā 4. DB rakstīja, ka šajā kvartālā 2012.gadā 24 dzīvokļu jaunbūvi izsolē no Ektornet Management Latvia iegādājās a/s UPB. Savukārt pērn pārdoto īpašumu, pēc neoficiālas informācijas, iegādājies nekustamo īpašumu attīstītājs ar mērķi pabeigt iepriekšējās krīzes laikā iestrēgušo projektu. Vēl viens liels darījums pērn Liepājā bija spīķeru kompleksa pārdošana. Komplekss Māja, kas izvietots kanāla malā – Vecajā ostmalā 24 – bija viens no pirmajiem vērienīgajiem vēsturisko ēku rekonstrukcijas projektiem kopš neatkarības sākuma Liepājā un viens no pirmajiem spīķeru projektiem Latvijā. Ēku, kas agrāk piederēja SIA MIG holdings, uzņēmuma maksātnespējas procesā SEB banka nodeva izsolei, un 2012.gadā par 211 tūkstošiem latu to nosolīja Krievijas pilsonis Aleksandrs Šļičkovs. Šobrīd ēku apsaimnieko SIA Baltijas projekts, kas sarīkojis slēgtu Latvijas un Lietuvas arhitektu konkursu izziņas, izstāžu un izklaides centra ierīkošanai, kā arī piegulošās teritorijas pārveidošanai par kompleksa loģistikas, funkcionalitātes un apkalpes nodrošinājuma zonu.
Veiksmes stāsta nav
Ap 2007.gadu Liepājā tika sākti vairāki jauni mājokļu projekti, no kuriem par veiksmes stāstu nevar nosaukt gandrīz nevienu. Par labu Nordea bankai pērnruden izsolē nonāca SIA Būvniecības projektu serviss piederošā, renovētā Kroņu māja. No 16 dzīvokļiem tajā līdz izsolei bija pārdots tikai viens. Nav pārdotas arī savrupmājas projektā Vaiņodes dārzs, kur mājokļus piedāvā par 1200 eiro/m2. Pārdošanā ir mājokļi vairākās rekonstruētās koka vairākdzīvokļu ēkās, kā arī viss namīpašums. Ekskluzīvo dzīvokļu segmentu pārstāv 13 dzīvokļu ēka netālu no pludmales Alejas dārzs. «Nekāds veiksmes stāsts tas nav,» sarunā ar DB atzina ēkas īpašnieka, SIA Domuss direktors Ralfs Jansons. Pēc viņa teiktā, ēkā nav izdevies pārdot nevienu dzīvokli, taču pāris mājokļu ir izīrēti. Īres cenas esot «normālas», ja ņem vērā nekustamo īpašumu tirgu Liepājā.
Mājokļus izsola
Ektornet piedāvāto mājokļu cenas Liepājā ir no 11,5 tūkst. eiro. Līdzīgas cenas ir arī nekustamo īpašumu sludinājumos. DB apkopotā informācija liecina, ka šobrīd Liepājā pārdod vairāk nekā 500 dzīvokļu. No tiem ap simtu ir vienistabas, bet vairāk nekā 200 – divistabu dzīvokļi. Cenas svārstās no 282 eiro par kvadrātmetru (četristabu dzīvoklim) līdz 2026 eiro par kvadrātmetru (divistabu dzīvoklis renovētā ēkā). Cenas atšķirību ietekmē īpašuma kvalitāte un atrašanās vieta – tuvāk jūrai dzīvokļu cenas ir lielākas. Savukārt pirkšanai meklē tikai ap 70 dzīvokļiem, tostarp dominē firmas, kas apkalpo klientus no NVS uzturēšanās atļauju iegūšanai, kā arī starpniekfirmas. Sludinājumiem par īpašuma pirkšanu lielākoties nav norādīta cena, toties tiek piedāvāts veikt maksājumus skaidrā naudā. Tirgū ir vairāk nekā 170 privātmāju, starp kurām gan ir maz apdzīvojamu viendzīvokļa namu. Savukārt tiesu izpildītāju rīkotajās izsolēs cenas ir ievērojami zemākas. Hruščova laika daudzdzīvokļu ēkas 5.stāvā Dienvidrietumu mikrorajonā divistabu dzīvoklis tiek piedāvāts par 7400 eiro, bet mazāk iecienītajā Ziemeļu priekšpilsētā divistabu dzīvokļa izsoles cena ir pat 3400 eiro, taču vairumam šo īpašumu ir nostiprināta hipotēka par labu kādai bankai, kā arī apsaimniekošanas parāds.