Elektroenerģijas patēriņa samazināšana ļauj ne tikai ietaupīt finanšu līdzekļus, bet arī palielina energoapgādes drošību, paaugstina enerģētisko neatkarību un samazina piesārņojumu
Energoefektivitāte parasti tiek uzskatīta par rentablāko, mazāk piesārņojošo un vieglāk pieejamo enerģijas taupīšanas iespēju, norāda Ekonomikas ministrijā, uzsverot, ka šis jautājums mūsdienās arvien biežāk nonāk gan uzņēmēju, gan starpvalstu sarunu dienas kārtībā. Energoefektivitātes uzlabošanu uzņēmumā ministrija iesaka sākt ar energoaudita veikšanu.
Ieguvumu netrūkst
Elektroenerģijas izmaksas ir nozīmīga izdevumu daļa daudzos ražošanas un tirdzniecības uzņēmumos, atzīmē "Elektrum" Energoefektivitātes centra vadītāja Sanita Bilzena, uzsverot, ka energoefektivitāte rada ne vien izpratni par elektroenerģijas patēriņu un galvenajiem to ietekmējošiem faktoriem, bet arī rosina identificēt energoefektivitātes potenciālu un veikt attiecīgos uzlabojumus, lai optimizētu ražošanas izmaksas.
"Jāteic, ka šobrīd energoefektivitāte uzņēmējdarbībā ir jau stabila nepieciešamība, nevis pārejoša modes lieta. Primāri energoefektivitāte kāpina gan uzņēmuma konkurētspēju un paaugstina produktivitāti, gan sniedz finansiālo ieguvumu, turklāt tā ir arī viena no uzņēmējdarbības ilgtspējas un sociālās atbildības pazīmēm," pauž S. Bilzena.
Viņa skaidro, ka nav vienotas metodikas pareizai elektroenerģijas taupīšanai jeb tās energoefektīvai lietošanai, jo uzņēmumu darbības specifika ir atšķirīga.
"Piemēram, pakalpojumu sektora uzņēmumos lielāko daļu elektroenerģijas patēriņa veido telpu apsilde un dzesēšana, kā arī apgaismojums, savukārt ražošanas uzņēmumos tās ir daudzveidīgas iekārtas un inženierkomunikācijas, kas, iespējams, jau ir morāli novecojušas, un to energoefektivitāte ir vāja. Prakse rāda, ka gandrīz katrā uzņēmumā ir atrodami neefektīvi procesi vai tehnoloģijas, kas patērē lieku enerģijas daudzumu, – pārāk lielas jaudas iekārtas, neregulējami sūkņi un dzinēji, nevajadzīga apgaismojuma lietošana vai citas lietas," stāsta "Elektrum" Energoefektivitātes centra vadītāja, piebilstot, ka, lai sasniegtu augstus energoefektivitātes rādītājus, nepietiek tikai ar tehnoloģiju nomaiņu, nepieciešama arī visu līmeņu darbinieku izglītošana par energotaupību, iesaiste energoefektivitātes pasākumos un efektīvas rīcības apzināta praktizēšana.
Ievērojams ietaupījums
Elektrības taupīšanai ir divi vienlīdz nozīmīgi ieguvumi, uzskata SIA "Latvijas Mobilais Telefons" (LMT) Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Valdis Jalinskis.
"Pirmkārt, tās ir rūpes par vidi un CO2 izmešu samazinājums, otrkārt – tiešs izmaksu ietaupījums. Ekonomija, izmantojot mūsdienīgus risinājumus, ir iespaidīga. Piemēram, inovāciju kustības Vefresh ietvaros netālu no LMT ēkas prototipējām viedā apgaismojuma risinājumu laternām, kas apgaismo Ropažu ielu. Gaisma tagad ir spožāka, bet kopējais enerģijas ietaupījums, izmantojot energoefektīvus gaismekļus, kā arī spožuma un kustības sensorus, sasniedz 75%. Naudas izteiksmē gada laikā tas ir vairāk nekā 60 eiro uz vienu apgaismes ķermeni. Pilsētvides vai lielas uzņēmuma teritorijas apgaismojumā tie var būt pat desmitiem un simtiem tūkstoši eiro," skaidro V. Jalinskis.
Viņš atzīmē, ka LMT telpu un bāzes staciju rekonstrukcijās izmanto tikai energoefektīvas preces un iekārtas, savukārt Cēsīs un Jēkabpilī LMT uzstādījis saules baterijas, kas bāzes stacijām ražo zaļo enerģiju.
Aicina iesaistīties
Arī SIA "Maxima Latvija" komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule piekrīt, ka efektīva uzņēmuma vadība un pārdomāta resursu pārvaldība ir īpaši svarīga.
"Investīcijas inovatīvos energoefektivitātes risinājumos nodrošina trīs būtiskus ieguvumus – efektīvu resursu patēriņu, ko pārvēršam labākās cenās un ērtākā iepirkšanās vidē pircējiem, dabas saudzēšanu, samazinot ietekmi uz vidi, kā arī ērtāku un patīkamāku darba vidi darbiniekiem," atzīst uzņēmuma pārstāve, piebilstot, ka šie risinājumi tiek izmantoti, gan rekonstruējot esošos un atverot jaunus veikalus, gan "Maxima Latvija" birojā un loģistikas centrā.
"Veikalu vidē izmantojam energoefektīvu LED apgaismojumu un modernas dzesēšanas un saldēšanas iekārtas, kas darbojas bez freona un sniedz iespēju no tehnoloģiskā aukstuma iekārtām atgūt siltumu, ko atkārtoti izmanto veikala darbības nodrošināšanai, kas saudzē dabu, kā arī sniedz iespēju ietaupīt papildu līdzekļus," stāsta L. Dupate-Ugule, atklājot, ka veikt aktivitātes, kas palīdz samazināt elektroenerģijas patēriņu, "Maxima Latvija" aicina arī savus nomniekus.
Jāmaina paradumi
Tehnoloģiju attīstība ir padarījusi energoefektivitātes risinājumus arvien pieejamākus un finansiāli izdevīgākus, uzskata uzņēmumu grupas "AJ Power" komunikācijas direktors Mārtiņš Pudņiks.
"Tā ir iespēja optimizēt ne tikai izmaksas, bet arī atrast jaunus veidus, kā uzņēmējiem kļūt ilgtspējīgākiem un dabai draudzīgākiem. Iespējas ietaupīt lielā mērā ir atkarīgas no uzņēmumā notiekošajiem procesiem un esošajām iekārtām – cik tās ir atbilstošas, efektīvas un kādu slogu rada. Bieži nepilnības ir pat ļoti pamanāmas un uzņēmumiem saprotamas, kā arī neprasa lielas investīcijas, bet gan esošo paradumu maiņu un apņemšanos visos līmeņos. Ir gadījumi, kad uzņēmums var sasniegt pat 20–30% ietaupījumu, tikai pārskatot, identificējot un sakārtojot iekšējos procesus, esošos darbības principus un veicot darbinieku paradumu maiņu," teic M. Pudņiks.
Viņš norāda, ka, lai rastu ietaupījumu, primāri uzņēmumam vajadzētu saprast, cik daudz elektroenerģijas tiek patērēts un reāli izmantots, jo bieži nav izvēlēta piemērotākā slodzes jauda, līdz ar to rodas liekas izmaksas.
"Jāizvērtē arī esošo iekārtu lietderīgums un energoefektivitāte. Kaut arī šķiet, ka pirms 15 gadiem iegādātas iekārtas vēl ir jaunas, jo pilda funkcijas, tā tas var nebūt. Ir jāseko līdzi tiem energopatērētājiem, kam veidojies nolietojums, un jāizvērtē, vai tos nebūtu lietderīgi aizstāt ar jauniem un efektīvākiem risinājumiem, tādējādi radot elektrības ietaupījumu. Vērtējot iekārtas nomaiņu, ir svarīgi ņemt vērā arī tās energoefektivitāti un ne tikai to, ka iekārta saražos vairāk un labāk, bet arī to, ka tā patērēs mazāk resursu," iesaka uzņēmumu grupas "AJ Power" komunikācijas direktors.
Raksts tapis sadarbībā ar "RTO Elektrotīkli"