Latvijai ieguldot Lietuvā topošajā Visaginas atomelektrostacijā (AES), vajadzētu domāt, ko dabūsim pretī, uzskata bijušais AS Latvenergo vadītājs Kārlis Miķelsons.
Viņš norāda, ka «ir jāizvērtē, kur to miljardu ieguldīt». Kā teica Miķelsons, tā nav nieka nauda un tā jāiegulda citas valsts ekonomikā. Viņš atzina, ka runa ir par drošuma pakāpes paaugstināšanu Baltijas teritorijā, taču tā tomēr ir Lietuva, «tā ir cita ķēniņvalsts, un tad tomēr vajadzētu domāt, ko dabūsim pretī». Viņš piebilda, ka tas būs finanšu ieguldījums un kontrole pār uzņēmumu būs Lietuvas pusei.
Vaicāts, vai Latvija var cerēt uz lētāku elektrību, Miķelsons pauda viedokli, ka lētākas elektrības nav, ir tirgus cena. Viņš izteicās skeptiski par Lietuvas puses solīto, ka elektrības cena būs konkurētspējīga.
«Prasības aug, piemēram, atkritumu noglabāšanā prasības pēdējos gados tikai augušas, un lielu daļu no izmaksām tieši veido atkritumu noglabāšana. Ja runājam tikai par enerģijas ražošanu, tad var teikt, ka tā ir lētāka, jo pats resurss ir lētāks, bet viss process, kas ir saistīts ar to, ir pietiekoši dārgs,» brīdināja Miķelsons.
Viņš gan norādīja, ka pusotru gadu nav saistīts ar šo projektu, tādēļ nevar pateikt, kāds patlaban ir «sausais atlikums».
Uz norādīto, ka arī viņa vadībā Latvenergo iesaistījās šajā projektā, bijušais kompānijas vadītājs teica, ka tas bija politisku mērķu dēļ. Pēc viņa teiktā, apgādes drošuma dēļ Latvenergo šis projekts nav vajadzīgs. «Ja skatāmies uz Latvenergo kā biznesu - jā, varbūt, un, ja īpašnieks - valsts - ir izdomājis, ka šāds ieguldījums kaimiņvalstī ir izdevīgs uzņēmumam, varbūt tas atmaksājas. Ja politiski šis darījums ir svarīgs, mums ir politiski svarīgi atbalstīt Lietuvu, tad tas jādara, bet tas nav ekonomisks aprēķins,» skaidroja Miķelsons.
Runājot par projekta virzību, piemēram, Lietuvas puses aktivitātēm investora piesaistīšanā, viņš izteicās skeptiski. «Leišu cerība mirst pēdējā. Vai viņi ir atraduši investoru? Vienmēr vēlamo gribas saukt par realitāti. Patlaban Japānas uzņēmēji ir pateikuši, ka varētu iesaistīties, bet neredzu īsti līdz galam segumu. Pat Japāna neko nedarīs tāpat vien. Lai cik tas dīvaini vienam otram neizklausītos, arī japāņi ir uzņēmēji, kas mēģinās atrast iespēju nopelnīt. Strādāt ar japāņu investoriem, manuprāt, ir vēl grūtāk, jo biznesa tradīcijas ir nedaudz citādākas. Man ir pieredze sarunās ar japāņiem, un varu tikai novēlēt veiksmi lietuviešiem. Arī pārējiem, kas iesaistījušies šajā projektā,» sprieda Miķelsons.
Miķelsons vadīja Latvenergo no 2000.gada līdz 2010.gada vasarai. 2010.gada jūnijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizturēja viņu saistībā ar Latvenergo amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām. 2010.gada nogalē viņš kopā ar sievu izveidojis SIA KLM Consilia, kurā kļuva par valdes locekli. Patlaban viņš iesaistījies ar ražošanu saistītos projektos.