Visaginas atomelektrostacijas (AES) projekts tiek īstenots atbilstoši grafikam, un paredzēts, ka darbu tā sāks 2020.gadā, informē Lietuvas enerģētikas ministrs Arvīds Sekmoks (Arvydas Sekmokas).
Viņš atzina, ka par AES celtniecības izmaksām gan ir pāragri runāt, jo vēl notiek sarunas ar investoru, kā arī tiek gatavots koncesijas līgums. «Katrā ziņā stratēģiskie investori mums jau ir iesnieguši savus piedāvājumus. Viens ir no Hitachi, bet otrs – Westinghouse. Šie priekšlikumi ir salīdzināmi, tajā pašā laikā piedāvājumi paredz ražot elektroenerģiju par tirgus cenu. Patlaban mēs gatavojam projektu un runājam ar stratēģisko investoru, lai noskaidrotu, kādas būs šā projekta izmaksas mūsu lokālajā līmenī – tā, lai šis projekts būtu komerciāli izdevīgs. Pašlaik sarunas notiek gan ar stratēģisko investoru, gan arī ar mūsu reģionālajiem partneriem – Latviju, Lietuvu, Igauniju un Poliju - par AES īpašuma tiesību jautājumiem. Katrā ziņā šim projektam ir jābūt ekonomiski izdevīgam un jādod iespēja elektroenerģiju ražot lētāk, nekā izmantojot gāzi. Tāda ir mūsu pieeja, un mēs ceram, ka sarunas par akcionāru un koncesijas līgumu mēs pabeigsim jau šogad,» klāstīja ministrs.
Sekmoks sacīja, ka zemes sagatavošanas darbus plānots sākt 2012.gadā, bet pirmos pamatus izbūvēt jau 2014.gadā, savukārt pašai elektrostacijai jābūt gatavai 2020.gadā. Ministrs pauda pārliecību, ka projekts izdosies, taču sākotnēji nepieciešama reģionālo partneru piekrišana un atbalsts parlamentā. «Patlaban mēs turpinām visu darīt atbilstoši plānotajam laika grafikam. Protams, to bija grūti izdarīt, ņemot vērā, ka no AES celtniecības atteicās Dienvidkorejas firma, kura bija viens no potenciālajiem investoriem, tomēr pēc pusgada mēs saņēmām divus jaunus piedāvājumus no Hitachi un Wesinghouse. Šīs grūtības ir pārvarētas, un esmu pārliecināts, ka mēs ar šā projekta īstenošanu virzāmies atbilstoši laika grafikam. Mums ir labas attiecības ar reģionālajiem partneriem un mums ir labas attiecības ar potenciālajiem investoriem, tā kā es esmu pārliecināts, ka viss izdosies,» viņš norādīja.
Runājot par to, kā iecerēts apmaksāt projektā ieguldītās investīcijas, Lietuvas enerģētikas ministrs paskaidroja, ka lielu ietekmi uz tirgu atstās Vācijas lēmums par vairāku atomelektrostaciju slēgšanu. «Mēs zinām, ka Vācija šo iztrūkumu plāno kompensēt ar atjaunojamajiem energoresursiem, kā arī ar gāzes izmantošanu. Tomēr tagad atjaunojamie energoresursi ir subsidējami, savukārt gāzes cena joprojām ir piesaistīta naftas cenai, kas to būtiski sadārdzina. Tādējādi mēs pieņemam, ka gadījumā, ja mums ir AES, kur ražot elektroenerģiju ir lētāk, nekā izmantojot gāzi, tur saražotā elektroenerģija būs konkurētspējīga. Vēl jo vairāk – ņemot vērā, ka pašlaik tiek veidoti elektroapgādes sistēmu savienojumi ar Zviedriju un Poliju, šī elektrostacija būs daļa no kopējā Ziemeļeiropas enerģijas areāla. Tādējādi mēs prognozējam, ka šā iemesla dēļ Vācija arvien vairāk importēs elektroenerģiju no Ziemeļvalstīm,» teica Sekmoks.
Pēc viņa klāstītā, Lietuva saskata saražotās elektronerģijas noieta tirgu visām trim – Krievijas, Baltkrievijas un Baltijas – elektrostacijām kopā.
Sekmoks sacīja, ka saskaņā ar likumu Lietuvas valstij AES jāpieder ne mazāk kā 34%. «Ņemot vērā, ka mēs sastapsimies ar citām prasībām, ir skaidrs, ka pārējās akcijas būs jāsadala starp reģionālajiem partneriem un stratēģisko investoru,» viņš paskaidroja.
Pēc ministra paustā, par to, cik daudz akciju varētu būt stratēģiskajam investoram, patlaban norit sarunas starp visām iesaistītajām pusēm. «Tomēr, ja Lietuva likumā ir iezīmējusi, ka vēlas 34%, tad pārējām daļām vairāk vai mazāk jābūt sadalītām starp reģionālajiem partneriem un stratēģisko investoru. Domāju, ka sarunu rezultāts būs atkarīgs no reģionālo partneru apetītes. Kā es zinu, par šo jautājumu notiek diskusijas, un tajās panākt vienošanos nebūt nav grūti,» norādīja Sekmoks.
Jau vēstīts, ka Lietuva plāno uzbūvēt jauno AES Lietuvas ziemeļaustrumu pilsētā Visaginā, kur atrodas arī slēgtā Ignalinas AES. Paredzēts, ka projektā iesaistīsies arī abas pārējās Baltijas valstis un Polija. Sagatavošanās darbus jaunās AES būvei ir iecerēts sākt nākamgad, bet būvniecību - 2014.gadā. Lietuvas varas institūcijas vēlas, lai jaunā AES sāktu darboties 2020.gadā.
Saskaņā ar Lietuvas un Eiropas Savienības (ES) vienošanos 2009.gada 31.decembrī Ignalinas AES pārtrauca darboties, jo ES šajā spēkstacijā izmantotos padomju laika RBMK reaktorus uzskata par nedrošiem.