Attīstoties attālinātajai tirdzniecībai, SIA Urbys kā alternatīvu sabiedriskā transporta biļešu iegādei kasēs un internetā piedāvā izmantot īpašus aparātus
Urbys autobusu biļešu tirdzniecības automāti strādā jau divus gadus. «Automāts nav nekas super īpašs, bet unikāli ir tas, ka esam panākuši, ka tas strādā patiešām ātri. Lai nopirktu biļeti, vajadzīgi tikai daži klikšķi. Saskarni esam izveidojuši ar ļoti lieliem burtiem, lai pat vecāka gadagājuma cilvēki var saprast, kas jāspiež. Ja cilvēks spēj izņemt naudu no bankomāta, ieliekot karti un ievadot PIN kodu, viņš noteikti spēs arī nopirkt autobusa vai jebkādu citu biļeti šādā aparātā. Biļešu tirdzniecības aparāti, kas šobrīd ir autoostās Latvijā, pārdod tikai autobusu biļetes, bet tehniski tie var pārdot jebkādas biļetes vai citus pakalpojumus,» stāsta Gatis Sprūds, SIA Urbys īpašnieks. Šobrīd darbojas trīs Urbys biļešu aparāti – divi Rīgas autoostā un viens Jelgavas autoostā. Interese un atsaucība no citām autoostām ir, bet pagaidām tirgus dalībnieki ir nogaidošā pozīcijā.
Ātrāk nekā kasē
Urbys izstrādātais aparāts vienu biļeti pārdod aptuveni 30 sekundēs. Protams, pie aparāta kāds cilvēks var nostāties un ļoti ilgi stāvēt, bet Gatis teic, ka normālā situācijā viens pirkums aizņem no 30 sekundēm līdz vienai minūtei. Viņa novērojumi liecina, ka biļešu kasē process ir lēnāks – kamēr tiek atrasts vajadzīgais maršruts, izdrukāta biļete, izdots skaidras naudas atlikums. «Ne velti lielā daļā veikalu parādās pašapkalpošanās kases, kur pircējs pats noskenē pirkumus. Ārzemēs Amazon ir gājis vēl tālāk un izveidojis pat tādu veikalu, kur saliec preces savā somā, ej prom, un nauda automātiski tiek noņemta no konta,» stāsta Gatis. Viņš paredz, ka biļešu tirdzniecības aparāti būs aktuāli arī nākotnē. Piemēram, jau tagad ārzemēs dažās lidostās piereģistrēties reisam var tikai šādos aparātos. Tāpat ir ātrās apkalpošanas restorāni, kur viesmīļu vietā ir skārienjutīgie ekrāni, kur var saklikšķināt savu pasūtījumu, samaksāt un pēc brīža saņemt maltīti. Īpaši aktuāli tas ir Ziemeļvalstīs, kur personāla izmaksas ir augstākas nekā pie mums.
Visu rakstu Nepilna minūte, un biļete kabatā lasiet 3. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.
LASI ARĪ:
Aparāts, kāds nekur citur pasaulē nav pieejams
Sākam biznesu: Piedāvā datorspēles, kas bija populāras 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā
Mana pieredze: Cukurvates ražošanu paceļ citā līmenī
Pilotprojektā testē MiniMelts bumbiņsaldējuma tirdzniecības automātus