Noskaidrojies, ka vieni no biežākajiem atpūtniekiem-nekārtību celājiem, kuri arī guvuši traumas Latvijas slēpošanas trasēs, ir mūsu kaimiņi lietuvieši.
Tuvojoties slēpošanas sezonas noslēgumam, apdrošināšanas sabiedrība Balta veikusi Latvijas kalnu slēpošanas trašu aptauju, noskaidrojot, kā slēpotāji un snovbordisti ievērojuši drošību uz kalna. Aptauja atklājusi, ka, salīdzinot ar pagājušā gada sākumu, šogad vairāk traumas guvušas sievietes un mazi bērni.
Kā liecina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dati, līdzīgi kā pagājušajā gadā arī šogad līdz februāra beigām kalnu slēpošanas trasēs visvairāk cietuši vīrieši, taču palielinājies traumas guvušo sieviešu un bērnu skaits. Visbiežāk traumas gūst pusaudži vai jaunieši un jauni vīrieši vecumā no 16 līdz 35 gadiem. Taču šogad nedaudz palielinājusies traumas guvušo cilvēku vecuma amplitūda. Ja 2011. gadā jaunākais traumas guvušais bija 11 gadus vecs, tad šoziem neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi steigušies palīgā vairākiem 6 līdz 11 gadus veciem bērniem. Tāpat šogad vērojams, ka palielinājies traumas guvušo skaits cilvēkiem, kuri ir vecāki par 40 un 50 gadiem.
Saskaņā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta informāciju šogad līdz februāra beigām uz slēpošanas trasēm mediķi steigušies palīgā 52 atpūtniekiem, kuri visbiežāk guvuši apakšstilbu, potīšu un apakšdelmu lūzumus, galvas traumas, tajā skaitā smadzeņu satricinājumus. Retāk brigāžu mediķu palīdzība bijusi nepieciešama plecu, atslēgas kaulu un mugurkaulu traumu gadījumos.
Slēpošanas trašu aptauja atklājusi tendenci – vieni no biežākajiem iekšējās kārtības noteikumu neievērotājiem Latvijas trasēs ir mūsu kaimiņi lietuvieši. Šo tendenci apstiprina arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dati, jo 29 procentos gadījumu traumas guvušie atpūtnieki ir ārvalstu viesi - lietuvieši un igauņi.
Starptautiskās apdrošināšanas grupas RSA Group, kurā ietilpst arī apdrošināšanas sabiedrība Balta, veiktajā aptaujā Zviedrijā, Norvēģijā, Lietuvā, Īrijā, Polijā, Čehijā un Latvijā atklājies, ka gandrīz nevienā valstī nepastāv oficiāli noteikumi, kas noteiktu atpūtnieku uzvedību uz kalna. Tāpat netiek noteikti ne ātruma ierobežojumi, ne apsekota slēpotāju vai snovbordistu atrašanās uz kalna alkohola reibumā. Tajā pašā laikā kalnu slēpošanas trases ir izstrādājušas iekšējās kārtības noteikumus, kas atpūtniekiem paredz gan ātruma ierobežojumus, gan aizliedz agresīvu uzvedību un izvirza citus nosacījumus.