Liepājas partijas līderi Uldi Sesku pašvaldību vēlēšanās nekas īsti neapdraud, ja nu vienīgi Liepājas metalurgs, sacījis kāds viņa kolēģis no Liepājai netālā novada. Grūtībās nonākušā metalurģijas uzņēmuma Liepājas metalurgs (LM) finansiālās nedienas atklājās tieši pašvaldību vēlēšanu priekšvakarā, turpinot apskatu par Latvijas pilsētām, raksta laikraksts Diena.
Pašvaldība nav uzņēmuma akcionārs, un teorētiski domes iespējas ietekmēt tā darbību ir ierobežotas, bet notiekošais uzņēmumā var atsaukties uz vietējo varu, norāda laikraksts. Visu aptaujāto partiju pārstāvji esot līdzīgās domās – pašvaldībai ir vajadzīgs plāns, kā mazināt sociālo spriedzi un nodrošināt ar darbvietām bez darba palikušos cilvēkus.
«Pašvaldībai ir liela loma, bet tai nav izšķirošās ietekmes uz to, kā uzņēmums attīstās. Tā ir tikai viena no iesaistītajām pusēm to risku dēļ, kas var rasties pilsētā no problēmām vienā lielā uzņēmumā,» sacījis ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Viņš uzsvēris, ka valdības interesēs ir uzņēmumu saglabāt, «ja tas ir saprātīgi iespējams, bet tam arī turpmāk ir jāmodernizējas – ja tik liels uzņēmums nemodernizējas un neceļ līmeni, tas var kļūt par apgrūtinājumu pilsētas attīstībā».
Ekonomikas ministram neesot zināms, kāda ir bijusi Liepājas mēra sadarbība ar LM akcionāriem. Tagad U. Sesks regulāri D. Pavļutam zvanot un uztraucoties, bet, kā tas bijis līdz šim, ministrs nezinot. U. Sesks Dienai atzinis, ka akcionāru ķildas ir viena no lielākajām problēmām, domes vadība šos cilvēkus ir mēģinājusi vairākkārt apsēdināt pie viena galda.
«Mums ir izdevies panākt arī kompromisus, bet tur ir kaut kas tāds, kas uz ārpusi nav zināms. Viņu savstarpējās attiecības zina tikai viņi paši, un tur neviens no malas nevar iejaukties,» teicis U. Sesks. Viņš skaidrojis, ka modernizācijas pabeigšana uzņēmumā ir sakritusi ar problēmām Eiropas tirgos, kas nav atveseļojušies, un tirgus stagnācijas dēļ mazinās iespējas pārdot saražoto.
Valdība ir izsniegusi galvojumus Liepājas metalurgam, un daži Liepājas mēra sāncenši uzskata, ka U. Seskam nevajadzēja «klapatot galvojumus un stāstīt, cik viss ir labi, bet atklāti runāt par uzņēmuma problēmām», raksta Diena. Domnieks Ivars Kesenfelds, kurš ir opozīcijā priekšsēdim, atzinis: «Domes vadībai var pārmest vienīgi par gadu gadiem nepamatoti izvērsto viena uzņēmuma lobēšanu, neveicinot alternatīvu darbvietu veidošanos pilsētā. Nekritiskā pozitīvisma kampaņa zināmā mērā novērsa sabiedrības uzmanību no uzņēmumā samilzušajām problēmām.»
Raksta galerijā - Liepāja fotogrāfijās.