Tā mērķis ir apvienot informācijas tehnoloģiju speciālistus un izglītot sabiedrību, ilgtermiņā mērķējot attīstīt uzņēmējdarbību, radīt jaunas darbavietas un samazināt bezdarbu.
Tāpat iecerēts uzlabot sabiedrības digitālās prasmes, palīdzēt IT speciālistiem sākt un turpināt izaugsmi, kā arī rast iespējas attīstīties inovatīviem IT uzņēmumiem Liepājā.
Digitālo inovāciju parku dibinājusi Liepājas pašvaldība, Liepājas speciālā ekonomiskā zona, "UPB" un "Sense Media". Pirms parka izveides pašvaldība veica IT uzņēmumu aptauju, tikās ar tiem. Diskutējot par to, kādi izaicinājumi ir kompānijām, visi norādīja uz speciālistu trūkumu, kas ir šķērslis izaugsmei. "Ja trūks darbinieku, mazi uzņēmumi nekad nekļūs par lieliem. Tāpēc Digitālo inovāciju parka prioritāte ir nodrošināt profesionāļus ar piekļuvi zināšanām, prasmēm, iespējām," tā Agate Ambulte, Digitālo inovāciju parka vadītāja.
Digitālo inovāciju parka prioritāte ir apvienot industriju un popularizēt to. "Lai katrai mammai, tētim un omītei ir skaidrs, ko dara programmētāji, kas ir mašīnredze utt. Tas sekmēs sabiedrības digitālās prasmes un visi varēs justies droši un ērti digitālajā vidē," viņa teic.
Viņa cer, ka vietējā sabiedrība ar laiku varēs testēt pilsētā radītos IT risinājumus. Pilsētvidē jau ir daži IT projekti, piemēram,"Latvijas Mobilā telefona" gudrie krustojumi, kas vēro, lai autovadītāji nebrauc pie sarkanā signāla. "Vēlamies ieviest kaut ko tādu pilsētvidē, lai sabiedrība redz un izprot. Man ir svarīgi, ka cilvēks maina domāšanu no patērētāja uz radītāju un izprot, kā rodas tehnoloģijas. Tas rada gan drošības sajūtu, gan izpratni par to, kas internetā ir īsts," norāda A. Ambulte.
Iecerēts, ka Digitālo inovāciju parks attīstīs uzņēmējdarbību un radīs jaunas darbavietas. Tāpat iecerēts, ka ilgtermiņā parka darbība palīdzēs samazināt bezdarbu. To plānots panākt ar labāku izglītību, mainot veidu, kā cilvēki apgūst un izmanto savas prasmes. "Liepājas universitātē un citās izglītības iestādēs var apgūt akadēmisko izglītību, bet mēs liekam uzsvaru uz labāku sadarbību starp profesionāļiem, lai praktiski pielietotu iegūtās zināšanas un prasmes," norāda A. Ambulte.
Lielu uzmanību iecerēts veltīt profesionālām mācībām un kvalifikācijas celšanai, lai speciālistiem būtu viss vajadzīgais tālākai izaugsmei. Īpaši plānots koncentrēties uz speciālistu savstarpējo pieredzes pārņemšanu. Šobrīd izkristalizējušies trīs prasmju pārneses virzieni – 3D modelēšana ar ģeneratīvo un parametrisko dizainu, 3D spēļu izstrāde un programmēšana. "Liepājā ir kolosāli IT speciālisti, bet pilsētā un apkārtnē vajag vēl vairāk gudrus cilvēkus un paaugstināt sabiedrības digitālās prasmes, lai esam gatavi nākotnes izaicinājumiem," saka A. Ambulte.
Atsaucība pievienoties Digitālo inovāciju parkam esot liela. "Prieks redzēt, ka katru dienu saņemam vairākus pieteikumus. Tas nozīmē, ka IT profesionāļi ir atvērti un kļūst pieejamāki sabiedrībai," saka A. Ambulte. Šobrīd pieteikumus iesnieguši vairāki desmiti interesentu.
Liepājā strādā 84 IKT uzņēmumi. A. Ambulte teic, ka pilsētā ir daudz interesantu IT uzņēmumu, piemēram, robotikas jaunuzņēmums "Giraffe360", bezpilota lidaparātu kompānija "AirBoard", "Blue Shock Race" elektrokartingi, pašbalansējošais elektrodēlis "WildWeel by Boards Unlimited", lietu interneta kompānija "InPass", bet "Dirty Deal Audio" strādā ar telpisko skaņu. Tāpat Liepājā rosās tehnoloģiju jaunuzņēmumi, piemēram, platforma mantu nodošanai citu tālākai lietošanai "Giveasy". "Liepājā ir attīstīta programmēšana un web izstrāde. Diezgan daudzi savus risinājumus tirgo ārvalstīs, tāpat te ir dažādu valstu izstrādes centri," viņa teic.
Vidējais Liepājas IT uzņēmums ir samērā mazs – līdz 10 darbiniekiem. A. Ambulte uzsver, ka ar desmit darbiniekiem iespējams sasniegt daudz, bet, dubultojot darbinieku skaitu – vēl vairāk. Pilsētā strādā arī labi zināmu IT uzņēmumu filiāles – "Emergn", "TestDevLab", "Giraffe360". "Tā ir laba zīme, ka te ir IT piemērota vide," spriež A. Ambulte. Ar laiku iecerēts radīt arī lielāku ārzemju uzņēmumu interesi par Liepāju.
Digitālo inovāciju parka mērķis ir iesaistīt industrijā jauniešus un skaidrot darba ikdienu šajā nozarē, lai tiem nerastos nepareizs priekšstats. "Universitātēs ir liels atbirums, jo jaunieši bieži vien līdz galam nav sapratuši, kas viņus sagaida," saka A. Ambulte. Lai veicinātu izpratni, pērn Liepājā notika "IT diena". Tajā piedalījās 8. līdz 12. klašu skolēni, kurus uzrunāja IT speciālisti, uzņēmumu vadītāji un IT viedokļu līderi no "Sense Media", "Google", Eiropas Komisijas, "TestDevLab", "Accenture" u.c., daloties savā pieredzē. Tāpat jauniešiem bija iespēja iepazīt un testēt dažādas tehnoloģijas. "Redzot, kā 21 gadu jauns puisis, tikko atgriezies no Silīcija ielejas Amerikā, kur dabūjis finansējumu, taisa donus, jauniešiem radās interese un ticība, ka viņi ir tādi paši un spēj no Liepājas strādāt visā pasaulē," viņa stāsta.
Pašlaik Digitālo inovāciju parks strādā virtuālā formātā un savu telpu tam nav, taču par to tiek domāts, jo A. Ambulte atzīst, ka bez tām nevar iztikt. "Pašlaik esam mobili un brīvi, ar telpām atbalsta Liepājas tehnoloģiju klastera biedri. Digitālā formātā ir svarīgi nezaudēt kontaktu. Tas, ka kopiena noturējās arī Covid-19 laikā, liecina, ka to neapturēs nekādas krīzes." viņa teic.
"Pašlaik uzrunājam vietējos IT uzņēmumus un speciālistus, lai veidotu IT aliansi Liepājas tehnoloģiju klasteris," piebilst A. Ambulte.
Digitālo inovāciju parka pirmsākumi ir meklējami pirms diviem gadiem, kad Liepājā radās pirmā tehnoloģiju kopiena. "Es esmu programmētāja, astoņus gadus darbojos nozarē, no kuriem divus gadus strādāju divos Baltkrievijas Augsto tehnoloģiju parka IT uzņēmumos. Šī pieredze ļāva man saskatīt, ka Liepājā ir potenciāls un ekosistēmā trūkst tikai tīklošanās. Atgriežoties es nolēmu uztaisīt pirmo IT profesionāļu tīklošanās pasākumu "IT Waffle Meetup". Šādā veidā pasākums pārtapa par kopienu un radās pirmā IT profesionāļu kopiena Liepājā. Liepājas pašvaldības atbalsts bijis liels motivators un "zaļā gaisma" IT ekosistēmas paplašināšanai," teic A. Ambulte.
Pasākumi notika reizi divos mēnešos. Sākotnēji katrs sēdējā savā stūrītī un īpaši nekomunicēja savā starpā, bet brīvā un nepiespiestā gaisotne veicināja to, ka jau trešā pasākuma laikā, kad A. Ambulte pateica, ka ir pienākusi pauze papļāpāšanai, izcēlās liels troksnis, jo visi metās sarunāties. "Tajā brīdī sapratu, ka Liepājā ir dzimusi IT kopiena, kas gāzīs kalnus. Profesionāļi bija tik aktīvi, ka sadarboties nākamajā līmenī bija loģisks solis. Digitālo inovāciju parka izveide paver iespēju apvienot spēkus un kopīgi pieteikties dažādos projektos, iegūstot papildu finansējumu savām aktivitātēm. Vēlāk tam loģiski sekoja sieviešu kustības "Liepāja TechGirls" un spēļu izstrādātāju kopienas "GameDev Liepāja" izveide," viņa stāsta.