Konservatīvo pārsteidzoši labais sniegums vēlēšanās liecina par uzņēmēju pārstāvētā viedokļa pārsvaru tautā, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Apvienotā Karaliste ir ne vien mūsdienu demokrātijas vecmāmiņa, bet arī iejūtīga namamāte dziļi sakņotai britu ekscentrisma tradīcijai. Aiz pāris vai trijiem lielajiem politiskajiem vārdiem, kas figurē ziņās, citviet pasaulē ļaudis reti pat apzinās Lielbritānijas politisko raibumu. Tā arī tikko notikušajās parlamenta vēlēšanās, kurās nepārprotams uzvarētājs ir Deivids Kemerons ar savu Konservatīvo partiju, kopumā piedalījās veselas 27 politiskās partijas. Runājot par ekscentrismu, starp tām ir arī monstrozā trakojošo ķerto partija, kas gan nebūs pārstāvēta parlamentā Vestminsterē, tomēr ir saņēmusi 3528 britu atbalstu. Tas ir vairāk nekā Kristīgajai partijai, nerunājot nemaz par partiju Šķiru cīņa. Radikālajam marksismam Lielbritānijā šķiet esam vien 526 atbalstītāji.
Pārsteigums visiem
Vēlēšanu apmeklējums virs 66% no vairāk nekā 46,4 miljonu lielā elektorāta ir bijis visnotaļ apmierinošs. D. Kemerons jau pēcvēlēšanu rītā runāja par mantijas atgūšanu, «kuru mums nekad nevajadzēja zaudēt – vienas nācijas, vienas Apvienotās Karalistes mantiju», citē raidsabiedrība BBC. Nedalīta vara no konservatīvo rokām izslīdēja 1997. gadā, un atpakaļ tā nav nākusi līdz pat aizgājušās nedēļas nogalei, kad cita starpā pamatīgu sakāvi ar 47 zaudētiem krēsliem parlamentā cieta līdzšinējie D. Kemerona koalīcijas partneri liberālie demokrāti. Politiski līdzšinējam un acīmredzot topošajam premjeram vistuvākie liberāldemokrāti ir cietuši tipisku koalīcijas jaunāko partneru likteni, vēlēšanu rezultātus DB komentē laikraksta Herald Scotland biznesa redaktors Kolins Donalds. Viņš piekrīt, ka neviens neparedzēja šādu iznākumu, un tas ir liels pārsteigums pašiem britiem. «Cilvēki vai nu pēdējā brīdī mainīja viedokli, vai arī aptaujās meloja, kas ir maz ticams. Tāpēc esmu pārliecināts, ka vēlētāji acīm redzami tomēr nav pārliecināti, ka leiboristi spēj atrisināt mūsu ekonomikas problēmas, sākot ar lielo valsts parādu. Parādi tomēr ir jāmaksā, nevis jātaisa jauni, kā to solīja leiboristi. Tas ir bijis arī latviešu piegājiens jūsu problēmu risināšanā, un tā darīsim arī mēs.» Savdabīgā kārtā gan daudzi latvieši savus parādus atmaksā sterliņu mārciņās, jo devušies darbos uz Lielbritāniju.
Visu rakstu Lielbritānijā uzvar bizness lasiet 11. maija laikrakstā Dienas Bizness.