Stress darbavietā ir viens no nozīmīgākajiem traucēkļiem uzņēmuma normālai darbībai un ekonomiskai izaugsmei un tas ik gadu Eiropas Savienībā (ES) rada zaudējumus 136 miljardu eiro apmērā, secināts Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras un Eurobarameter pētījumā.
«Darbinieku stresa mazināšana uzņēmumiem pasaulē un Latvijā kļūst arvien aktuālāka, jo ir tieši saistīta ar biznesa ieguvumiem. Apmierināti darbinieki retāk kavē darbu, ir produktīvāki un lojālāki darba devējam. Jau šobrīd virkne uzņēmumu Eiropā un arī Latvijā saskaras ar darbaspēka trūkumu, tāpēc katrs darbinieks un viņa labsajūta darbā kļūst arvien svarīgāka. Pēdējos gados un arī nākotnē tieši stresa mazināšana darbā noteikti būs nopietns izaicinājums veselīgas un drošas darba vides veidošanā,» saka Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.
Otrdien, 10.novembrī noslēdzās Eiropas Savienībā divus gadus ilgusi kampaņa «Veselīgas darba vietas uzvar stresu,» kuras mērķis bija mudināt uzņēmumus mērķtiecīgāk novērst stresa cēloņus darba vietās.
Kampaņas noslēgumā tās rīktoāji viesojās loģistikas uzņēmumā DHL. Uzņēmuma rūpes par darbinieku darba spējām iedalāmas divās kategorijās – darba vides sakārtošana, lai izvairītos no pārpratumiem par pienākumu sadali un no tā izrietošajiem satraukumiem, kā arī ārpusdarba aktivitāšu organizēšana. Tās palīdz atbrīvoties no dienas laikā uzkrātā stresa un tuvāk iepazīt kolēģus, veidojot brīvāku atmosfēru darbavietā un veicinot komunikāciju.
Kompānija regulāri rīko darbinieku apmācības un intranetā publicē materiālus, kas ļauj pašmācības ceļā apgūt arī kolēģu profesijas. Katrs darbinieks divas reizes gadā tiek novērtēts, lai noskaidrotu, kādā jomā papildināt zināšanas.
Draudzīgas atmosfēras radīšanai tiek rīkotas Pateicības nedēļas, kad vadītāji sarūpē patīkamus pārsteigumus darbiniekiem, jogas nodarbības darba laikā, kā arī kopīgu treniņu iespējas pēc darba.
«Vēl pirms dažiem gadiem, kad runājām par pieaugošu psihosociālo risku un stresa radītajām veselības problēmām un negatīvo ietekmi uz darbiniekiem, bija jūtama reakcija - vai tiešām Valsts darba inspekcijai nav ko darīt, ka tā runā par stresu? Bet par stresu ir jārunā un šī divu gadu kampaņa «Veselīgas darba vietas uzvar stresu» to ir darījusi pietiekoši skaļi gan Latvijā, gan Eiropā. Tikai runājot par stresu un atzīstot to kā problēmu, mēs varam spert nākamos soļus tā negatīvās ietekmes mazināšanai. Informatīvā kampaņa, ko mēs ar šo mediju pasākumu arī oficiāli noslēdzam, ir ne tikai «pavērusi priekškaru» uz tādu kā aizliegto tēmu, bet arī devusi iespēju pāriet no vārdiem pie darbiem. Vairāki uzņēmumi kampaņas ietvaros ir dalījušies ar savu pieredzi veiksmīgā stresa ierobežošanā. Šajos piemēros katrs var atrast kaut ko priekš sevis vai sava uzņēmuma kolektīvam,» DHL apmeklējuma laikā pavēstīja Valsts darba inspekcijas direktors Renārs Lūsis.