Jūnijā Saeimas pieņemtais Kriptoaktīvu pakalpojumu likums apliecina kopējo tendenci, ko attiecībā uz kriptovalūtu tirgu šobrīd varam novērot visā pasaulē – pieaug kriptovalūtu sektora institucionalizācija, kas iet kopsolī ar lielāku skaidrību kripto tirgus tiesiskajā regulējumā.
Kriptovalūtu tirgus sakārtošana tiesiskās regulācijas līmenī paver ceļu liela mēroga profesionālajiem investoriem un jauna kapitāla ienākšanai kriptovalūtu tirgū.
Tāpēc pašreizējā kriptovalūtu tirgus ciklā varam novērot neierasti aktīvu lielo institucionālo investoru interesi un līdzdalību. To apstiprina arī Binance kriptovalūtu biržas statistika: institucionālo klientu reģistrācijas jomā no 2024. gada janvāra līdz jūnijam biržas ekosistēmā fiksēts vairāk nekā 36 % pieaugums. Vienlaikus prognozējam, ka tikpat liela nozīme saglabāsies arī mazajiem investoriem, jo sākotnējo kripto tirgus entuziastu loks turpinās paplašināties, piesaistot arvien jaunus kriptovalūtu lietotājus gan ģeogrāfiskā, gan demogrāfiskā perspektīvā. Tas savukārt veicinās arvien jaunas inovācijas un nesarežģītus pakalpojumus, kas spēj nodrošināt lietotāju intuitīvu pieredzi.
To, ka interese par kriptovalūtām ar katru gadu ievērojami turpina palielināties, apstiprina arī Binance reģistrēto lietotāju skaita pastāvīgais pieaugums – šogad jūnijā pirmo reizi vēsturē lietotāju skaits pārsniedza 200 miljonus, savukārt lietotāju līdzekļu apmērs jau gada sākumā pārsniedza 100 miljardus ASV dolāru. Tostarp birža katru dienu apstrādāja vidēji 55,2 miljonus tūlītējo darījumu, un vidējais tirdzniecības produktu dienas apjoms bija 85 miljardi ASV dolāru.
Vēl viens stūrakmens, kas apliecina kriptovalūtu pieņemšanu, ir to cilvēku skaita pieaugums, kuri vēlas izglītoties un apgūt jaunas zināšanas par kriptovalūtām. Piemēram, Binance akadēmijas apmācīto interesentu skaits šobrīd jau ir sasniedzis vairāk nekā 43,6 miljonus.
Līdz ar kriptovalūtu tirgus institucionalizāciju, pieaugs arī šajā jomā strādājošo licencēto uzņēmumu skaits. Tas arī bija viens no iemesliem, kāpēc Binance savā septītajā darbības gadā izšķirošu uzmanību pievērsta sadarbībai ar valsts iestādēm un tirgus regulatoriem, pilnveidojot atbilstības prakses, tehnoloģijas un sistēmas. Pateicoties tam Binance ir bijusi iespēja iegūt licences un reģistrācijas 18 jurisdikcijās, kas ir vairāk nekā jebkurai citai centralizētai kriptovalūtu biržai.
Kopumā kriptovalūtu nozare vēl ir salīdzinoši jauna, ko parāda arī nozarē darbojošos uzņēmumu salīdzinoši īsā vēsture. Binance, kas ir lielākā kriptovalūtu birža pasaulē, jūlijā atzīmēja tikai septiņu gadu jubileju. Tradicionāli septiņgadīgs uzņēmums tiek uzskatīts vēl par topošu jaunuzņēmumu, savukārt pēc kriptovalūtu nozares standartiem, septiņi gadi, vēsturiski iespējams visstraujāk augošajā un mainīgajā nozarē, jau apliecina pieredzējuša veterāna statusu. Varam droši teikt, ka šis joprojām vēl ir tikai digitālo aktīvu sektora izaugsmes ceļa sākums un nozares institucionalizācija nodrošinās industrijas ilgtspēju un lielāku drošību lietotājiem.