Lai Latvijas ekonomikas telpā sekmīgi integrētu Eiropas Savienības kriptoaktīvu regulu (MiCA), izšķiroša loma būs elastīgam un proaktīvam finanšu sektora regulatora darbam, norāda Latvijas Blokķēdes attīstības asociācijas (LBAA) izpilddirektors Reinis Znotiņš.
“Eiropas Savienības kriptoaktīvu tirgus regulētā formā sāks darbību 2025. gada 1. janvārī, un šobrīd pirmās indikācijas ir ļoti pozitīvas – Latvija kopā ar Franciju ir starp pirmajām valstīm Eiropas Savienībā, kas sākušas pirmslicencēšanas procesu un jau ir tiešā kontaktā ar uzņēmumu pārstāvjiem. Runājot ar uzņēmumu pārstāvjiem, lielākā daļa uzsver regulatora būtisko nozīmi jaunu uzņēmumu piesaistē, un šim faktoram būs izšķiroša nozīme, lai Latvija varētu izveidot pievilcīgu vidi jauniem blokķēdes un finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem,” stāsta LBAA izpilddirektors Reinis Znotiņš.
Kā norāda Znotiņš, sekmīga MiCA regulas ieviešana var atstāt pozitīvu ietekmi uz Latvijas ekonomiku: “Atskatoties pagātnē, redzam, ka mūsu kaimiņvalstu Lietuvas un Igaunijas finanšu sektors līdz šim bijis ļoti pretimnākošs un atsaucīgs inovatīviem finanšu sektora uzņēmumiem, kā rezultātā mītnes Lietuvā radušas tādas kompānijas kā Revolut, Binance un citas, kas ienes valstij milzīgus nodokļu ieņēmumus. Šī ir teicama iespēja Latvijai reabilitēties par neizmantotajām iespējām un sākt konkurēt par inovatīvu uzņēmumu piesaistīšanu mūsu ekonomikai plašākā ES mērogā.”
“Jaunās regulas ieviešana dos iespēju savus pakalpojumus attīstīt arī Latvijas komercbankām, veidojot sadarbības ar kriptoaktīvu un finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem. Mūsu tirgū jau darbojas viena komercbanka, kas finanšu tehnoloģiju un blokķēdes uzņēmumus definējusi kā savu mērķauditoriju un izpelnījusies interesi no ārzemju uzņēmumiem,” atklāj Znotiņš.
Kā norāda LBAA valdes loceklis Mārtiņš Puķe, daļai uzņēmumu MiCA licences iegūšana būs izaicinošs process, jo tas pieprasa veltīt cilvēkresursus, finansiālus un laika resursus, lai izpildītu regulatora prasības. “Ja uzņēmumiem sākotnējais licencēšanās process, visticamāk, būs sarežģīts, tad privātpersonām ieguvumi būs vērā ņemami, jo tirgū piedalīsies tikai leģitīmi uzņēmumi, kuri ir spējīgi iziet cauri pietiekami plašam licencēšanas procesam. Tas liks justies drošāk gan privātpersonām, gan kriptoaktīvu uzņēmumu sadarbības partneriem.”