Nevienam nav ilūziju par Grieķijas parāda apkalpošanas ilgtspēju, tomēr jaunais aizdevums paliek dienas kārtībā, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Šodien oficiālajām Atēnām ir spēji jāiedarbina virkne strukturālu ekonomisko un politisko reformu, kas vēl pirms nedēļas pusotras Grieķijas pusē tika uzskatīts par kaut ko pilnīgi neiespējamu. Tāds ir pašreizējais rezultāts Grieķijas valdības blefa spēlei ar starptautiskajiem aizdevējiem – ar sakostiem zobiem pieciesti un ar grāmatvedisku daiļradi paskaidroti aizkavētie maksājumi un paredzēti 82 līdz 86 mljrd. EUR trešajam starptautiskajam aizdevumam apmaiņā pret to, kas līdz šim Atēnu kreiso populistu valdībai bija «nekad un nemūžam».
Arī grieķu pilnīga paklausība īpaši stingrajām reformu prasībām vēl nenozīmēs automātisku aizdevuma stāšanos spēkā caur Eiropas Stabilitātes mehānisma (ESM) finanšu instrumentiem, un šāds variants būs jāapstiprina vairāku ES valstu parlamentiem. Nav īsti skaidrs, vai tas tā būs arī Latvijā.
Līdz ar uzņemšanu eirozonā Latvijai ir 1,93 mljrd. EUR saistības pret ESM jeb finansiālās palīdzības fondu eirozonas valstīm. Skaidrā naudā Latvija ESM līdz šim ir iemaksājusi 88,49 milj. EUR; kopējais apmaksājamais kapitāls ir 221 milj. EUR. Pārējais ir garantijas, ko var nākties segt krīzes situācijā.
Grieķijas laikraksts Ekathimerini ir izanalizējis, no kuru valstu parlamentiem ir atkarīgs trešā aizdevuma «būt vai nebūt». Tās ir Vācija, Somija, Francija, Austrija, Igaunija, Slovākija, pati Grieķija un arī Latvija. Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne DB gan saka, ka «saskaņā ar mūsu analīzi pats aizdevuma līgums Saeimai nav jāapstiprina». Šodien viņas vadītā komisija gan runās «par Grieķijas jautājumu», bet lemšana par Grieķijas parāda refinansēšanu, cik tā atkarīga no Saeimas, notiks Budžeta un finanšu komisijā.
Tas ne visai sakrīt ar L. Čigānes partijas biedru ieskatiem. Tā Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks mikroblogu vietnē Twitter ir izteicis viedokli – «ja Grieķijas glābšanas plāns paredz Latvijai kādus maksājumus, tad būtu svarīgs arī Saeimas atbalsts valdībai». Protams, jautājums ir, kas ir «Saeimas atbalsts», un par tādu varbūt var tikt uzskatīts arī atbildīgās komisijas vērtējums. Ekathimerini gan citē Latvijas premjeri Laimdotu Straujumu, kas intervijā ir ļāvusi noprast, ka Latvijā šim jautājumam tomēr ir jāiet caur Saeimu, jo pēc premjeres teiktā viņai «būs grūti pārliecināt parlamentu».
Plašāk lasiet rakstā Līdz nākamajai krīzei trešdienas, 15. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness (5. lpp.)!