Latvijas augļu un ogu vīnu konkursa 2014 apbalvošanas ceremonijā par labāko vīna darītavu atzīta SIA Lejasķērzēni, kas ražo Naukšēnu mājas vīnu un konkursa kopvērtējumā saņēma visvairāk punktu, informē pasākuma organizatori.
Kā atzīst vīnzinis Jānis Kaļķis, šogad bijusi spēcīgākā konkurence konkursa vēsturē: «Ja pirmajos gados bija daudz nedzeramu paraugu, tad šogad no 157 dzērieniem tādi bija tikai divi vai trīs. Vīna darīšanas māksla Latvijā arvien aug, cilvēki mācās noķert to īsto sajūtu un aug dzērienu kvalitāte. Piemēram, ja līdz šim zemeņu vīni praktiski nebija dzerami, šogad visi konkursā pieteiktie bija izcili.»
157 dzērienu konkurencē šī gada labāko vīnu titulus saņēma Viestura Krēvica darītais Aveņu vīns, Guntara un Raimonda Lubiānu Jāņogu vīns, kā arī Naukšēnu mājas vīna darītais Zemeņu vīns.
Kopumā apbalvoti labākie Latvijā tapušie vīni 8 grupās. Sauso baltvīnu grupā par labāko šogad atzīts Līgatnes vīna darītavas Vilkābeles augļu vīns, bet sauso sarkanvīnu grupā - Lubiānu Jāņogu vīns. Pussauso un pussaldo baltvīnu grupā uzvarēja Naukšēnu mājas vīna Cidoniju vīns, bet tādā pašā sarkanvīnu grupā – Rudens aveņu vīns, ko darinājis Normunds Labrencis.
Dzirkstošie vīni tika vērtēti divās kategorijās – dabīgi raudzēti un ar karbonizācijas metodi darināti, un abās grupās laurus plūca Lejasķiezēnu dzirkstošie vīni – Ērkšķogu vīns un vīns, kas darināts no paradīzes āboliem un zemenēm.
Par labāko sidru, kas darināts ar karbonizācijas metodi, atzīts vīna darītavas Abavas Ābolu sidrs, bet par tradicionāli gatavoto – Māra Plūmes Ābolu sidrs.
Latvijā ražotos vīnus vērtēja gan labākie Latvijas vīnziņi - Jānis Kaļķis, Raimonds Tomsons un Gints Sniedze, gan Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrības eksperti – Inese Drudze un Andris Dišlers.
Latvijas augļu un ogu vīnu konkurss tiek organizēts ar mērķi veicināt vīndarības tradīciju kopšanu Latvijā, kas ir bagāta ar augļiem, dārza un meža ogām. Organizējot šo konkursu, Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrība vēlas popularizēt kvalitatīva vīna gatavošanu un izplatīšanu, salīdzināt tirgū piedāvāto augļu un ogu vīnu kvalitāti, kā arī informēt patērētāju par piedāvājumā esošiem vīniem.
Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrība kopš 1965.gada apvieno vairāk nekā 100 Latvijas vīnkopju un vīndaru, kuri kopj un attīsta vīnogu audzēšanas un vīna darināšanas tradīcijas, kuras Latvijā aizsākās jau Hercoga Jēkaba laikā un valstiskā līmenī tika izkoptas Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, kad Saeima pieņēma profesora Pētera Delles izstrādāto Vīna likumu.