2007.gada 17.augustā
Informāciju sagatavoja: Kaspars Austriņš, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sabiedrisko attiecību speciālists.
Cūkkopība Latvijā ir piekopta jau kopš seniem laikiem, taču pēdējā laikā Latvijas cūku audzētājiem dažādu iemeslu dēļ jāsaskaras ar lielām grūtībām. Viena no būtiskākajām problēmām Latvijas cūku audzētājiem šajā gadā ir lētās cūkgaļas ievešana no Polijas, tādējādi pašmāju cūkaudzētāju saražotajai cūkgaļai nav pietiekams noiets un viņi ir spiesti pārdot savu cūkgaļu lētāk, kas, savukārt, ienes neadekvāti zemu peļņu lauksaimniekiem un mazina nozares speciālistu vēlēšanos nodarboties ar šo biznesu arī turpmāk. Vēl viena problēma, kas apdraud cūkkopjus Latvijā, ir straujā lopbarības cenu pieaugšana.
Tomēr Zemkopības ministrija (ZM) ir savlaicīgi reaģējusi uz pieaugošajiem ekonomiskajiem draudiem šā gada pirmajā pusē un ir ieviesusi atbalsta sistēmu nozarei, vismaz daļēji atrisinot problēmas cūkkopībā. LOSP dalīborganizācija - Latvijas Cūku audzētāju asociācija (LCAA) - ir izteikusi pateicību ZM par finansiālo atbalstu sivēnmāšu ganāmpulku saglabāšanai. LCAA padome izanalizējot finansiālā atbalsta rezultātus secināja, ka atbalsts bija laikā un nodrošināja sivēnmāšu ganāmpulka saglabāšanu.
Pēc visām prognozēm šogad Latvijā būs ļoti laba graudaugu raža, taču, pateicoties labajam laikam, lopbarības graudu Latvijā praktiski nebūs. Graudu iepirkuma cenas lopbarības ražošanai pagājušā gada 10.augustā bija 62 - 66 Ls par tonnu kviešu, bet par tonnu miežu 58 - 62 Ls. Savukārt, šā gada 10.augustā gan kviešu, gan miežu cena ir gandrīz dubultojusies, proti, kvieši šogad maksā 120 - 130 Ls par tonnu, bet mieži 112 Ls par tonnā. Graudus par šādām cenām iepērk no zemniekiem graudu tirgotāji - "Kesko Agro", "BTB" un citi. Pēc LOSP rīcībā esošās informācijas kredītus graudu iepirkšanai savās valstīs uzņēmumi, iegūst ar 3 - 4% likmi. Latvijas cūku audzētājiem ir 9% likme uz 6 mēnešiem, vai 13% likme uz 3 mēnešiem, tāpēc LCAA uzskata, ka šeit nepastāv vienlīdzīga konkurence.
LCAA šā gada 9.augustā LOSP un ZM nosūtīja vēstuli, kurā lūdz rast iespēju samazināt kredītprocentus lopbarībai iepirktajiem graudiem, aizliedzot ar samazinātiem kredītprocentiem iepirkto graudu izvešanu no Latvijas. Graudu augsto cenu dēļ izdevīgāk ir pārdot graudus, nevis izbarot tos cūkām. No tā var secināt, ka būtu vēlams straujš cenu paaugstinājums cūku iepirkuma cenai un cūkgaļas izstrādājumiem veikalos. Diemžēl praktiski tas tā nenotiks, jo graudu cenas kāpums radīs pastiprinātu cūku izkaušanu kaimiņvalstīs un cūkgaļas pieplūdumu pa dempinga cenām uz Latviju, vēl vairāk saasinot situāciju cūkkopībā.
Tā kā ZM un tās pakļautībā esošajām iestādēm ir pieejama daudz plašāka informācija par stāvokli gaļas tirgū nekā LCAA, asociācija lūdz veikt pētījumu par stāvokli gaļas tirgū Eiropas Savienībā (ES) un pasaulē, lai varētu izdarīt secinājumus par turpmāko darbību cūkkopības nozares uzlabošanai. Jau tagad LCAA saņem neskaitāmus zvanus no cūkkopjiem visā Latvijā ar jautājumiem ko darīt ar cūkām - likvidēt, vai arī būs kāds problēmas atrisinājums un būs iespējams strādāt tālāk. Šīs problēmas pilnībā skar arī putnkopjus. Tā kā jau šobrīd strauji pieaug spēkbarības cenas, jo tā tiek ražota no jaunajiem graudiem, LCAA arī lūdz sasaukt cūkkopju, putnkopju un graudu audzētāju sapulci situācijas izanalizēšanai.
LOSP valde izvērtēja esošo kritisko situāciju ar lopbarības graudu tirgu un atzina, ka šis graudu cenu kāpums rada ekonomiskos draudus visā lopkopības nozarē, ne tikai cūkkopībā un putnkopībā. LOSP aicinās Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centru palīdzēt skaidrot radušos situāciju un sniegt analīzi par stāvokli gaļas tirgū ES un pasaulē.
Vienlaikus LOSP protestē pret presē izskanējušo viedokli no Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda, kurā Latvija tiek aicināta ietaupīt 6 milj. Ls no nacionālajām subsīdijām, kā arī rūpīgi pārskatīt likumā par lauksaimniecību noteikto kritēriju, ka valsts atbalstam ir jābūt 2,5% no budžeta kopējiem izdevumiem.
LOSP apvieno 48 lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas, kā arī 23 rajonu lauksaimnieku apvienības. Lielākās LOSP biedru organizācijas kopskaitā apvieno vairāk nekā 8300 biedrus, līdz ar to LOSP pārstāv plašāko lauksaimnieku sabiedrības daļu no dažādām lauksaimniecības nozarēm. Sadarbības padome formulē vienotu lauksaimnieku viedokli ražotāju interešu aizstāvībai un tālākām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, kā arī citiem sadarbības partneriem. LOSP nozīmīgākie mērķi ir konkurētspējīgas lauksaimniecības produkcijas ražošanas, pārstrādes un eksporta veicināšana, kā arī lauksaimniecības nevalstisko organizāciju iesaistīšana lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā.
Papildus informācija: tālr. 6702 7320, mob. tālr. 26311133.